• Novinky

     • Ekologický týden ve ŠD
      • Ekologický týden ve ŠD

       23. 2. 2021

       Ve dnech 1. - 5. 2. jsme uspořádaly ve ŠD ,,Ekologický týden", který v pátek 5. 2. končil ,,Dnem svetrů".

       Náš plán tohoto týdne byl následující:

       1. den - seznámení s projektem a výroba popelnic na třídění odpadu

       2. den - koloběh vody

       3. den - třídění odpadů

       4. den - zdravé stravování

       5. den - energie, Den svetrů

       Poslední den byl vyvrcholením. Všechny zúčastněné děti přišly v teplých svetrech, následně jsme ve třídách snížily teplotu topení o 2 °C.

        

     • Zeměpisná olympiáda
      • Zeměpisná olympiáda

       2. 2. 2021

       Dne 29. ledna měli žáci 2. stupně možnost zúčastnit se školního kola zeměpisné olympiády. Oproti předchozím ročníkům se ten letošní výrazně lišil tím, že celé školní kolo proběhlo online. Beze změny však zůstalo rozdělení školního kola na část s atlasem a část bez atlasu. Letošní novinkou je také fakt, že do okresního kola mohou postoupit až 3 soutěžící z každé kategorie. Postupujícími tedy jsou:

       Kategorie A (6. ročník): Radek Kovařík (25 b.), Vilém Kovář (19 b.)

       Kategorie B (7. ročník): Josef John (24 b.), Martina Plutzová (23 b.), Jakub Holinka (22 b.)

       Kategorie C (8. a 9. ročník): Vít Frydrych (25 b.), Dan Frydrych (23 b.), Klára Indrová (20 b.)

        

       Gratuluji nejen postupujícím, ale všem, kterým se chtělo do další online aktivity v podobě školního kola zeměpisné olympiády!!!

        

       Jan Odehnal

     • Dějepisná olympiáda – okresní kolo
      • Dějepisná olympiáda – okresní kolo

       25. 1. 2021

       Letošní okresní kolo dějepisné olympiády (na téma Labyrintem barokního světa 1556-1781) se uskutečnilo v úterý 19. 1. pro dnešní dobu typickou formou, tedy distančně. Do klání ducha u obrazovek počítačů tak vstoupilo 27 žáků ze všech škol šumperského okresu. Z "Boženky" postoupili tři naši studentíci – Klára Indrová z 9.B a Dan Frydrych s Janem Pavlíkem z 9.C. Otázky byly o poznání těžší než ve školním kole, přesto se naši reprezentanti neztratili. Ba naopak! V první osmičce neměla žádná škola více než jednoho soutěžícího, my všechny tři! Byť bylo téma spíše pro osmý ročník a obnášelo práci navíc ve volném čase, naši deváťáci se s ním popasovali nanejvýš skvostně s následujícími výsledky: Klárka vybojovala bronzový stupínek, Dan a Honza skončili na 7., respektive 8. místě. V hodnocení škol tím pádem nebylo jasnějšího vítěze! Dámo a pánové, smekám klobouček...

       Všem děkujeme za vzornou reprezentaci naší školy a Klárce držíme palce v krajském kole.

       Jaroslav Vít, preceptor historie

     • Velký úspěch ve fotografické soutěži
      • Velký úspěch ve fotografické soutěži

       5. 1. 2021

       Žáci z Boženky se zapojili do fotografické soutěže, vyhlášené Základní organizací Českého zahrádkářského svazu Zábřeh. V konkurenci prací žáků z jiných škol naši žáci excelovali a obsadili první tři místa.

       Podle poroty byl autorem nejlepší fotografie Viktor Jakob, na krásném druhém místě se umístila Jana Slouková a skvělou třetí pozici získal opět Viktor Jakob.

       Nadějným fotografům přejeme další kreativní nápady.

     • Soutěž o novoroční PF
      • Soutěž o novoroční PF

       4. 1. 2021

       V prosinci se někteří žáci naší školy zapojili do soutěže o novoroční přání. PFka tvořili žáci prvního i druhého stupně. Podívat se na výsledky tvoření a vybrat ty nejzdařilejší můžete i vy v naší školní webové galerii zde

       Všem zúčastněným děkujeme a do roku 2021 přejeme další dobré nápady, originální přístup a chuť do tvoření. 

        

       Alžběta Navrátilová

     • Vyhodnocení Barevného týdne
      • Vyhodnocení Barevného týdne

       15. 12. 2020

       V týdnu od 7.12. do 11. 12. 2020 proběhl v naší škole tradiční Barevný týden zaměřený na charitativní sběr vršků z PET lahví . Do akce se zapojilo 16 tříd naší školy. Sesbíralo se neuvěřitelných 61 478 vršků (asi 123 kg).

       Nejpilnějšími sběrači byli žáci 2.B třídy, kteří přinesli 7 863 vršků. 2. místo patří třídě 5.B s celkovým počtem 7 255 vršků. Třetí místo si vysbírala třída 5. A, jejíž žáci donesli 6 631 vršků. Nejlepšími sběrači ze 2. stupně se stali žáci 6.B třídy, kteří přinesli 6 624 vršků.

       Dík patří samozřejmě všem dětem, které se charitativního sběru zúčastnily.

       Fotografie, které celý týden dokumentují, také dokazují, že naše škola během sychravého prosincového týdne zářila všemi barvami.

     • Dějepisná olympiáda 2020/21 - výsledky školního kola
      • Dějepisná olympiáda 2020/21 - výsledky školního kola

       7. 12. 2020

       Letošního školního kola dějepisné olympiády (s tématem „Labyrintem barokního světa 1556-1781“) se zúčastnilo 17 žáků. Úspěšní řešitelé museli dosáhnout 60% z celkového součtu 60 bodů, tj. 36 bodů. Účastníky okresního kola vybírají pořadatelé soutěže, až budu něco vědět, ozvu se.

       Všem zúčastněným tímto děkuji za projevenou snahu. Sláva vítězům a blahopřání úspěšným řešitelům. Nicméně i těm „pod čarou“ patří poděkování, protože se od mnohých jiných alespoň pokusili… Všichni jste si totiž v době, kdy jste se po dlouhé době vrátili do školy a valily se na vás písemky a zkoušení, našli čas na účastenství v našem klání ducha. A za to vám patří dík. Speciálně smekám před sedmáky, kteří dané téma ještě v dějepisu nepotkali, což se sice odrazilo ve výsledcích, ale snahu si opravdu cením.

                                                                                       

        Jaroslav Vít, preceptor historie

        

     • Mikulášská nadílka
      • Mikulášská nadílka

       4. 12. 2020

       V pátek 4. 12. vítal děti u vstupu do školy Mikuláš s andělem a dvěma čerty. Naštěstí byli všichni dobře naladěni, takže dětem dávali maličkou pozornost a naopak si trošku zasedli na dospěláky - učitele. Ti raději dobrovolně recitovali básničku, aby mohli proklouznut do školy. Je to zvláštní doba, dokonce i čerti měli roušku, anděl si ji vzal také no a na svatého Mikuláše koronavirus nemůže.

     • Barevný týden 7. 12. – 11. 12. 2020
      • Barevný týden 7. 12. – 11. 12. 2020

       1. 12. 2020

       Každoroční podzimní tradicí na naší Božence je Barevný týden. Ani současná složitá situace nás od uspořádání této akce neodradila. Cílem Barevného týdne je snaha sebrat co nejvíce víček od PET lahví na charitativní účely.

       V pondělí budeme sbírat modrá a fialová víčka, v úterý zelená, ve středu žlutá, zlatá, béžová, ve čtvrtek červená a růžová a v pátek bílá a černá.

       Víčka bude vybírat p. uč. Hoplíčková každý den vždy po 1. hodině před 1. (zeleným) pavilonem. Počet víček za jednotlivé třídy pošlete každý den na lístečku do třídy 3.A.

       Nezapomeňte se každý den obléct do příslušných barev. Podle možnosti k oblečení dolaďte i barvu roušky.

     • Zpátky do školy
      • Zpátky do školy

       20. 11. 2020

       Jak reagují učitelé na Božence, když jim pan ředitel sdělí, že se žáci vrátí do školy? Radostí tančí!

       Co takhle společným tancem (s dodržením všech hygienických pravidel a nařízení) oslavit možnost opětovného setkávání se?  Naučte se jednoduchou choreografii z videa a pojďme to zkusit společně:

       https://youtu.be/PlfO4iR4fv4

        

       Těší se na vás

                                                              všichni z Boženky

     • Školní výtvarná soutěž o PF
      • Školní výtvarná soutěž o PF

       16. 11. 2020

       Něco málo z historie o vzniku zkratky „PF“

       Zkratka PF byla odvozena z francouzského Pour Féliciter („pro štěstí“). Významným popularizátorem novoročenek byl hrabě Karel Chotek z Chotkova a Vojnína, který a počátku 19. století začal místo zvyku přijímaní zdvořilostních návštěv k Novému roku rozesílat blahopřejné lístky. Doplněním textu blahopřání ve francouzštině hrabě vytvořil zdání světovosti, francouzština byla vždy považována za jazyk diplomatů, šlechty a vzdělanců.

        

       Podmínky soutěže:

       Do soutěže se může přihlásit každý žák naší školy.

       Svůj návrh může doručit přímo do schránky školy nebo zaslat na email: navratilovaa@bozenka.cz. Každý může doručit maximálně dva různé návrhy. Doručené práce budou zhodnoceny a budou z nich vybrány ty, které poslouží jako školní PF pro příznivce školy a sponzory.

       Uzávěrka soutěže je 17. prosince 2020.

       K návrhu je třeba připojit kartičku s uvedením jména a příjmení, třídy.

        

       Kritéria pro hodnocení:

       Možné rozměry: 22x15 cm, 15x11 cm, 19x13 cm, 21x10 cm J

       Umístění textu: PF 2021 (povinné),

       motiv školy nebo loga školy nebo města Zábřeh (volně zvolitelné)

       Vlastnoruční vytvoření (možné techniky: kresba, malba, koláž, fotografie či jinak v počítači upravená grafika).

       Originální námět a provedení obrázků, grafiky a textů.

       Celkový dojem a nápad.

        

       Vítězné PF bude zveřejněno na webových stránkách školy.

        

     • Pavilony Boženky září barvami
      • Pavilony Boženky září barvami

       10. 11. 2020

       Náročné zateplení naší Boženky bylo dokončeno.

        

       Tři roky, sedm pavilonů, přes padesát milionů korun. V říjnu byla ukončena poslední část zateplení v rámci projektu snížení energetické náročnosti a zlepšení kvality vnitřních prostředí naší školy. Cílem investice města bylo vedle úspor energie také zkvalitnění prostředí pro děti a pedagogy, v neposlední řadě i zlepšení vzhledu budovy.

       Práce byly zahájeny na začátku června roku 2018 a kvůli své náročnosti a výuce žáků byly rozloženy do tří etap s maximálním využitím letních prázdnin.

       Nyní má sedm pavilonů školy nová okna a dveře, nové zateplení obvodového pláště a podlah v podstřešním prostoru, prostřednictvím interiérových větracích jednotek mají všechny učebny řešeny potřebné větrání.

        

       Jak tedy škola v těchto dnech vypadá?

        

       Podívejte se na krátkou reportáž TV Morava:

       http://tvmorava.cz/clanek/6585/v_zabrehu_skoncila_rozsahla_rekonstrukce_skoly

        

       V letošním roce prošla rekonstrukcí i střecha jedné z tělocvičen, kde byl opraven i stropní podhled včetně akustické úpravy a nového LED osvětlení. Pavilon tělocvičen a pavilon odborných učeben mají opraveny elektroinstalace a zdravotechniku. Tato část nezbytných úprav si vyžádala bezmála 10 milionů korun. 

        

       Zdroj: https://zpravodajstvi.sumpersko.net/Pavilony-Bozenky-zari-barvami-15778/clanek/Zpravodajstvi

     • GO akce pro šesté třídy
      • GO akce pro šesté třídy

       22. 9. 2020

       Ve dnech 14. - 16. září se žáci šestého ročníku vypravili se svými třídními učiteli a asistentkami na adaptační kurz GO. Autobusem jsme dojeli do Štítů. odkud jsme pokračovali pěšky do Heroltic. Počasí nám přálo a tak jsme hned po obědě obsadili venkovní bazén a hřiště. Poté, co teploty klesly na přijatelnou úroveň, jsme si s našimi třídními učiteli zahráli hry, při kterých jsme se ještě více seznámili. Protože bývá už brzy večer tma, vydali jsme se po setmění na stezku odvahy. Ačkoliv vedla jen kousek za naše chatky, jen málokdo se na ni vydal sám.  Naštěstí jsme ji všichni zvládli a tak jsme mohli jít sbírat síly na zítřejší výšlap na Bukovou horu. Ten se opět nesl ve znamení letního počasí. Ranní výšlap do kopce, zastávka v sedle nad Herolticemi s pěknou houpačkou a pak už vzhůru na Bukovku. Tam jsme si udělali fotku na královské židli a na skále a pak nás čekal sestup cestou necestou dolů. Kupodivu nám dal zabrat víc než cesta nahoru. Nakonec jsme seběhli po sjezdovce a po modré značce do Heroltic a opět jsme celé putování zakončili ve venkovním bazénu. Večer nás čekal poslední program po třídách a opékání špekáčků u táboráku. Středa se pak nesla ve znamení společného úklidu, závěrečné cesty do Štítů, nákupu sladkostí a cesty autobusem domů.  

       Jan Odehnal

     • Údolím Moravské Sázavy
      • Údolím Moravské Sázavy

       22. 9. 2020

       Ve středu 16. 9. 2020 se děti školní družiny vydaly na vycházku  "NAUČNÁ  STEZKA  ÚDOLÍM MORAVSKÉ  SÁZAVY. "

       V rámci přírodovědného projektu se seznámily s druhy rostlin,stromů a ptactva, které se vyskytují v dané lokalitě. Celá trasa měřila kolem 9 kilometrů. Cestou plnily úkoly, luštily křížovku, tvořily náramky z přírodnin  Za odměnu dostaly zmrzlinu. Všechny děti si to náramně užily a už se těší na další akci.

     • Pasování na čtenáře
      • Pasování na čtenáře

       17. 9. 2020

       Pozdě, ale přece, proběhlo dne 3. 9. 2020 v Městské knihovně Zábřeh  pasování našich loňských prvňáčků (nynější 2.B) na čtenáře.

       Děti byly seznámeny se službami městské knihovny a s tím, co jim může nabídnout. Po pohádce a malém kvízu byly děti slavnostně pasovány panem králem na opravdové čtenáře.

       Každý pasovaný čtenář obdržel od paní knihovnice obálku s Pamětním listem a členskou průkazku na roční výpůjčné zdarma. 

     • Dopravní hřiště
      • Dopravní hřiště

       15. 9. 2020

       pondělí 14. 9. 2020 navštívila naše třída IV. A nově vybudované dopravní hřiště v Zábřeze. Žáci absolvovali jak výuku na učebně, tak i přípravnou jízdu na kole dle pravidel silničního provozu. Všichni se snažili, ale mají ještě co dohánět, protože na jaře je čekají zkoušky na Průkaz cyklisty. Počasí nám přálo a děti si dopravní hřiště i jejich nabídku užily.

     • Akce GO
      • Akce GO

       15. 9. 2020

       Od 9. do 11. září 2020 absolvovali žáci čtvrtých tříd s jejich učitelkami adaptační pobyt -" GO" ve Vernířovicích.

       Byli jsme nadšeni především krásnou a čistou krajinou s malebnými podhorskými staveními.

       Ubytovali jsme se na chatě Brněnka, kde byly pro děti připraveny dvou až pětilůžkové prostorné pokoje se sociálním zařízením, některé i s terasou. Velmi jsme byli spokojeni s personálem a se skvělou kuchyní, kde si žáci mohli vybrat i ze dvou jídel.

       Cena zahrnovala ubytování, stravu, dopravu a práci animátorek, které dětem připravovaly pestrý program.

       Nechyběla ani jízda na koních a koupání v krytém vyhřívaném bazénu, který patří k chatě.

       Domů jsme odjížděli spokojeni a plni nových zážitků.

     • Běh pro Románka
      • Běh pro Románka

       25. 6. 2020

       Albert Einstein řekl, že "svět potřebuje lidi, kteří žijí srdcem a umí dělat malé věci s velkou chutí". A srdcaři z Boženky potvrdili, že to zvládají skvěle! 

       Díky všem těm, kteří si v úterý 23. 6. přišli zaběhnout malé kolečko do parku, se podařilo zrealizovat velice úspěšnou akci! A všichni doufáme, že výtěžek této akce pomůže jinému srdcaři z Boženky, aby i on zase mohl dělat malé věci s velkou chutí.

        

       Na video z akce se můžete podívat ZDE.

     • Bourání školy
      • Bourání školy

       30. 3. 2020

       V těchto nelehkých dnech jsme zjistili, že školu-budovu vlastně ani nepotřebujeme, proto jsme ji začali bourat... :-)

       Ne, tak tohle je samozřejmě pokus o aprílový vtip. Využili jsme jen toho, že je škola mimo provoz a pustili se do přípravy rekonstrukce učebny chemie. V dnešní době je složité sehnat na takové práce dělníky, proto si montérky oblékli i členové pedagogického sboru. Děkuji všem za dobře odvedenou práci a za výborný oběd ve cvičné kuchyňce. Všechna hygienická a bezpečnostní nařízení byla dodržena!

     • Moravský zvoneček
      • Moravský zvoneček

       31. 3. 2020

       Stihli jsme to, jak se říká za pět minut dvanáct. V úterý 10. března se vybraní žáci ze všech ročníků zúčastnili pěvecké soutěže Moravský zvoneček. Proběhlo okrskové kolo, kam přišli žáci ze všech zábřežských škol. Konkurence byla opravdu veliká. I přes to z naší školy postoupili dále tři žáci, za což jim velmi gratulujeme.

        

       Z 1. kategorie to byla Apolena Kolčavová, z druhé kategorie Ema Ficková a Jan Unzeitig. Měli postoupit do okresního kola v Šumperku, ovšem za nynějších podmínek nikdo neví, zda se soutěž v budoucnu uskuteční.

       Moc děkujeme všem zúčastněným za skvělou prezentaci naší školy! 

     • Pasování čtenářů 1.A
      • Pasování čtenářů 1.A

       13. 3. 2020

       Ve čtvrtek 5. března 2020 proběhlo slavnostní pasování na čtenáře dětí ze třídy 1.A.  Nejprve je ze čtenářských dovedností  vyzkoušela paní knihovnice. Děti předvedli, jak se naučily číst a ve jménu všech krásných pohádek, příběhů a básniček je poté pan král povýšil do řádu rytířského a z knihovny už odcházeli opravdoví čtenáři. Děti si na památku odnesly obálku s Pamětním listem a poukázkou na roční výpůjčné zdarma.

     • Soustředění sboru v Domašově 23. - 25. 2. 2020
      • Soustředění sboru v Domašově 23. - 25. 2. 2020

       10. 3. 2020

       I letos jsme se vyrazili s dětmi ze sborečku Písnička na soustředění. Loni se nám líbilo v Domašově nad Bystřicí, tak jsme opět společně se sborem Slavík jeli na tuto skautskou základnu.

       Počasí po cestě bohužel nevypadalo nijak vlídně, pršelo a pršelo, navíc foukalo a děti plně naloženy baťohy i spacáky to neměly lehké. Přes veškeré problémy, týkající se rychlého přestupování z vlaku do vlaku (ještě že české dráhy nejezdí na čas:o) to zvládly ovšem výborně.

       V Domašově na nádraží nás vítal a od těžkých batožin pomohl, pan kuchař. Odvezl autem co se dalo a děti v dešti došly v pořádku na chatu. Tam už se vše usušilo, ubytovalo a konečně se dalo i do zpívání. Po dvou zkouškách se dětí ujala nejstarší děvčata (z 9. tříd), ze Slavíku, která měla pro děti perfektně nachystaný program. Tentokrát na oblíbené téma Harry Pottera. V horním patře základny je pěkně upravený velký půdní prostor, v němž byly děti, na základě výběru kouzelného klobouku, zařazeny do kolejí bradavické školy kouzel. V těchto skupinách (kolejích) se pak vesměs odvíjel seznamovací zbytek večera. Po té už děti mohly zalehnout do spacáků a těšit se na den příští.

       V pondělí nás probudilo sluníčko a nebe jako malované. Obojího si děti užily dostatečně, ale až v odpoledních hodinách. Dopoledne se střídal řetěz kratších i delších, společných i dělených zkoušek, mezi nimiž děti mohly vyrábět, odpočívat nebo hrát hry apod. Na oběd byl výborný segedínský guláš s knedlíkem a po odpočinku se vyrazilo ven. Program opět v režii starších děvčat. Po návratu na chatu se opět zkoušelo až téměř do večeře, která dětem chutnala úplně nejvíc (sladké těstoviny s mákem). Večerním programem byla nejen skvělá stezka odvahy, ale i čarodějnický rej v maskách a just dance. Děti padly unavené a utancované do svých již zabydlených pelíšků. Nad hlavami a do oken již opět začal bubnovat déšť.

        V úterý se nikomu vstávat nechtělo. Sluníčko nikde. Ale nahoře už čekaly „velitelky“ z bradavicích kolejí, které s dětmi vedly každé ráno i rozcvičku. Po snídani zakončily svůj program poděkováním a rozdáním účastnických listů a samozřejmě i sladkou odměnou. Mezitím dorazila na chatu méně početná skupinka skautů, kteří nás zde měli vystřídat. Pro ně jsme zazpívali krátký koncert z repertoáru, který jsme na soustředění stihli nacvičit. Naobědvány se děti sbalily a vybaveny oplatkem a pitím na cestu, se vydaly opět v dešti na nádraží, odkud nás už vlak v pořádku dovezl až do náručí čekajících maminek a tatínků.

        

       Děkuji všem zúčastněným dětem za dva dny plné zpěvu i společně prožitých chvil a těším se na naše společné vystoupení a koncerty.

        

       p. uč. Lenka Ozorovská

     • Wolfsteinův strašidelný hotel
      • Wolfsteinův strašidelný hotel

       26. 2. 2020

       pátek 21. 2. jsme se vydali na Gymnázium Zábřeh, kde pro nás žáci měli připraven program na téma detektivní literatury. Hlavním úkolem bylo najít ukradenou knihu z hotelu. Knihu našel ten, který splnil veškeré úkoly a získal tak indicie.

       Moc se nám tento program líbil a určitě bychom si to zopakovali.

       Za osmé ročníky třída 8.B

     • Search it!
      • Search it!

       24. 2. 2020

       Vyšší odborná škola a střední průmyslová škola v Šumperku uspořádala 28. ledna 2020 již desáté kolo okresní soutěže pro základní školy v anglickém jazyce Search it !, ve které studenti prokazují nejen znalosti v anglickém jazyce, ale i dovednosti spojené se schopností orientovat se v textu.

       Soutěž spočívá ve vyhledávání informací v anglickém jazyku na internetu (časový limit je max. 60 minut na 40 otázek). Jde nejen o správné odpovědi, ale také o rychlost - v případě, že dojde ke shodnému počtu bodů, vyhraje soutěžící, který byl rychlejší. Soutěžilo se ve dvou kategoriích: 8. a 9. třída. Naši školu reprezentovali Richard Jastrzembski z 8.B, Jan Roučka z 9.A a Ondřej Daniel z 9.C. Ondřej Daniel dosáhl svým výkonem na 3. místo ve své kategorii a tím porazil dalších 21 soutěžících.

       Gratulujeme mu k úspěchu a všem chlapcům děkujeme za skvělou reprezentaci školy!

       Helena Rozsívalová


       Vysledková listina Search IT 2020 8. třída

       Výsledková listina Search IT 2020 9. třída

     • Okresní kolo soutěže v anglickém jazyce
      • Okresní kolo soutěže v anglickém jazyce

       24. 2. 2020

       Dne 20. 2. 2020 se v Šumperku konalo okresní kolo soutěže v anglickém jazyce. Naši školu reprezentovali Charlotte Applová ze 7.C a Ondřej Daniel z 9.C, kteří se ve školním kole umístili ve svých kategoriích na 1. a 2. místě.

        V náročném klání, jež probíhalo od 8.30 do 13.00, si vedli výborně a oba získali přes 80 bodů z maximálního počtu 100 bodů. Porota prověřila jejich schopnosti porozumět mluvenému slovu (listening), psanému textu (reading) a konverzace (speaking), rozdělené ještě do 3 menších částí – měli se představit, pohovořit na dané téma a prokázat umění rychlé reakce v běžné situaci.

       Ondra se nakonec umístil na pěkném  8.-9. místě s celkovým počtem 83 bodů a Charlotte získala krásné 3. místo se ziskem 85 bodů. Oběma našim šikovným žákům moc gratulujeme!!! 

       Jolanta Kamiňska

     • Konverzační soutěž v ruském jazyce
      • Konverzační soutěž v ruském jazyce

       21. 2. 2020

       Ve čtvrtek 20. 2. 2020 proběhla konverzační soutěž v ruském jazyce. Soutěže se zúčastnilo pět žáků z devátých ročníků. Po úvodní poslechové části následovala konverzace s porotou. Komise na konci velmi ocenila snahu a přípravu všech soutěžících.

       Na prvním místě se nakonec umístila Lucie Bednářová (9.B), druhé místo obsadila Julie Tomečková (9.C) a pomyslný stupínek vítězů uzavřela třetím místem Eliška Pobucká (9.C). Na 4. - 5. místě se stejným počtem bodů se umístil Jakub Karpov (9.B) a Lenka Daříčková (9.C).

     • VI. Maškarní karneval
      • VI. Maškarní karneval

       18. 2. 2020

       sobotu 15. února 2020 po „velkém“ plese přišel na řadu již tradiční maškarní karneval pro děti. Tělocvičny-sály se zaplnily a na pódium vystoupil Karel Gott, který zahájil svou písní celý program. Ten byl tradičně bohatý, kromě tanečků, nechyběly soutěže, s čerty, s včelkami, v rytmu country na závěr programu bylo k vidění i jedno kolo StarDance. A pak také tombola. Děti měly možnost mimo hlavní program si ještě zasoutěžit ve vedlejším sále a samozřejmě se dobře napít, najíst i zamlsat. Z nadšených úsměvů dětí a spokojenosti rodičů se dá říct, že se karneval podařil a my se můžeme těšit na další akce s Boženkou.

     • X. školní ples
      • X. školní ples

       18. 2. 2020

       V pátek 14. února 2020 se konal 10. školní ples. Tentokrát bylo jeho pořádání velmi ohroženo, protože strop nad japexovou tělocvičnou ještě stále není zateplený. Vymysleli a hlavně zrealizovali jsme „zateplovací program“, který se ukázal jako spásný a ples se tedy mohl uskutečnit v obvyklém rozsahu.

       Kapely KMČ a MéďaBand se postaraly o příjemnou atmosféru, kterou dokreslily svým vystoupením mažoretky a také jsme viděli laserovou show. Opravdovým vrcholem (i když na začátku) bylo předtančení našich deváťáků, kteří pod taktovkou paní učitelky Hoplíčkové a také Hufové secvičili nádherný tanec na megahit Karla Gotta - Srdce nehasnou. Pocta Karlu Gottovi byla cítit z každého momentu plesu, z výzdoby a nejvíce pak z tradičního učitelského vystoupení před půlnocí, kde 34 tanečníků sklidilo velký aplaus a ovace. Na plese nechyběla bohatá tombola, fotokoutek, v horní tělocvičně bavil lidi DJ Čada. Dá se tedy říct, že návštěvníci, ale i učinkující si ples užili, dobře se najedli, napili a pobavili. Nezbývá než tedy poděkovat všem za to podporu spolku Boženka a tím pádem i naší školy.

     • Školní kolo soutěže v angličtině
      • Školní kolo soutěže v angličtině

       9. 2. 2020

       Poslední lednový týden si žáci 2. stupně vyzkoušeli své dovednosti v poslechu, čtení a konverzaci v anglickém jazyce. Školní kolo soutěže proběhlo tradičně ve dvou kategoriích – 6. a 7. ročníku a 8. a 9. ročníku. Nejdříve bylo nutné projít poslechovým testem a poradit si s různými typy anglických textů. Následovala konverzace na vylosované téma před porotou.

       V kategorii 6. a 7. tříd zvítězila Charlotte Applová ze 7.C, na druhém a třetím místě se s výbornými výkony umístili Ondřej Sekanina (7.C) a Nikola Vondálová (6.D).

       V kategorii 8. a 9. tříd byla první tři místa velmi vyrovnaná – jako první se umístila Veronika Cábelová (9.A),  druzí skončili Ondřej Daniel (9.C) a Lucie Bednářová (9.B).  A pouze o půl bodu za nimi Jiří Kroul (9.A).

       Vítězové nás budou reprezentovat v okresním kole anglické soutěže v Šumperku. Děkujeme všem účastníkům za statečnost a skvělé výkony!

     • Lyžařský kurz prvních tříd
      • Lyžařský kurz prvních tříd

       29. 1. 2020

       Rok se s rokem sešel a naši prvňáčci s velkým očekáváním vyrazili sjíždět svahy Dolní Moravy, tentokrát Větrný vrch. Nejen lyžování, hry na sněhu, zimní radovánky, ale i krásné slunečné dny si užili naši nejmenší. Po ranní rozcvičce s maskotem Brumíka následovala dopolední dvouhodinová výuka. Po obědě proběhlo i odpolední lyžování. Díky skvělým instruktorům již třetí den zvládly všechny děti vyjet lanovkou a sjet hlavní svah.                                                                                 

       Poslední den byl ten nej…. v duchu karnevalu a závodů. A jak se dětem dařilo? Podívejte se do fotogalerie :)

     • Lyžařský výcvikový kurz 7.C
      • Lyžařský výcvikový kurz 7.C

       28. 1. 2020

       Lyžařský výcvik jsme zahájili již v neděli ráno. Odjížděli jsme s dobrou náladou a plni sil. Sluníčko nám svítilo první a poslední den, jinak byla naše lyžovačka spíše s mlhou a za velkého mrazu. Nástup na odjezd skibusu byl už v 9.00 hodin a návrat do Heroltic až v 16.00 hodin. Takže kromě hodinky odpočinku na svačinku, pamlsky a teplý čaj jsme se zdokonalovali na lyžích a snowboardu. Mnozí z nás (hlavně začátečníci) udělali kus práce a vypracovali se skoro až na závoďáky :)

       Odpoledne jsme si užívali bazénu a regenerace. Po večerech nás čekala malá procházka po okolí a program plný her a odborných přednášek. Domů jsme se vrátili vyčerpáni, ale všichni jsme se naučili výborně lyžovat a bezpečně padat :)

       Valerie Keprtová a Markéta Ryšavá 7.C

     • Zeměpisná olympiáda
      • Zeměpisná olympiáda

       27. 1. 2020

       V pátek 24. 1. 2020 se konala již tradiční zeměpisná olympiáda. Účastnilo se jí celkem 36 žáků z druhého stupně. Důležité byly nejen získané  vědomosti, ale také rychlá orientace v mapách ve školním atlasu.

       V kategorii A (6. ročníky) se na 1. místě umístila Jana Divišová ze 6. D, v kategorii B (7.ročníky) získala nejvyšší počet bodů Viktorie Obšilová ze 7.A a v kategorii C (8. a 9. ročníky) zvítězil Milan Keprt z 9.A.  Tito tři žáci postupují do okresní kola. Listina s podrobnými výsledky visí ve vestibulu školy.

       Všichni jste byli skvělí a zasloužíte velkou pochvalu :)

     • Krajské finále ČEPS cupu ve florbale
      • Krajské finále ČEPS cupu ve florbale

       15. 1. 2020

       Družstvo našich chlapců se po vítězství v okresním kole zúčastnilo krajského finále, které se konalo 13. 1. 2020 v Lipníku nad Bečvou.

       Turnaj měl daleko vyšší úroveň, kde se každá chyba okamžitě trestala gólem. Naši žáci bojovali se ctí, ale menší  zkušenosti, byly přece jenom znát. I tak jim patří velké poděkování  za vzornou reprezentaci školy.

       Na fotografii zleva: Richard Drozd, Jan Bureš, Ondřej Možný, Vilda Kovář, Matěj Chmelař, Jan Bubeníček a brankář Vojta Opravil.

       Výsledky zápasů ve skupině:

       Boženka - Přerov   2:4

       Boženka - Prostějov 4:2

       Boženka - Horka 2:4

       Boženka - Uničov 4:6

     • Vánoční laťka ozdobená rekordem
      • Vánoční laťka ozdobená rekordem

       5. 1. 2020

       Další ročník atletické soutěže ve skoku vysokém se odehrál z technických důvodů v parketové tělocvičně, ale jako vždy poslední den před nástupem na vánoční prázdniny.
       Samotné soutěži předcházelo taneční vystoupení žáků a učitelů pod vedením paní učitelky Hajtmarové a Pumprlové.

       Soutěž probíhala jako vždy ve čtyřech kategoriích. Mladších žáků (6. a 7. ročník) bylo na startu 29! Nejšikovnějším se ukázal Radim Švub (7.A), který zdolal uctyhodných 140 cm, o 2. a 3. místo se podělili výkonem 130 cm Petr Diblík (6.B) a Tomáš Juříček (7.A).

       Mladším žákyním (6. a 7. ročník) chyběla jedna, aby jich závodilo deset! Mezi devíti odvážnými byla nejlepší Markéta Žáková (7.C) za 130 cm, na druhém místě byla Karolína Zemánková (7.A), na třetím pak Katka Novotná (7.B), obě zdolaly 125 cm.

       Nejméně se tradičně přihlásilo starších žákyň (8. a 9. ročník), bylo jich 6. O první místo se podělily Adéla Janhubová (9.C) a Nela Nétková (9.A), obě měly na stejný počet pokusů skočeno 135 cm. Třetí místo obsadila Zdeňka Pazderníková (8.B), která skočila 130 cm.

       Jako vždy vrcholem závodu bylo soupeření na nejvyšších výškách, které letos díky Martinu Vitáskovi (9.A) byly skoro u stropu. Mezi deseti přihlášenými byl od začátku jasný favorit, který svou roli zvládl a rozbouřeným divákům předvedl rekord Vánoční laťky, tedy její novodbé historie! Zdolal uctyhodných 176 cm!!!

       Druhé místo bral Nikolas Janků (9.C), který skočil 160 cm a třetí skončil Marek Lajmar (8.B) za 150 cm.


       Laťka a výkony skokanů diváky nadchla bonusem všeho pak byl rekord absolutního vítěze Martina Vitáska, kterému gratulujeme! Gratulejeme a děkujeme také všem ostatním skokanům, kteří nám předvedli pěkné výkony a nebáli se do soutěže nastoupit!
       Hezké Vánoce všem!

        

     • Okrskové a okresní kolo ve florbale starších děvčat
      • Okrskové a okresní kolo ve florbale starších děvčat

       19. 12. 2019

       Soutěže ve florbale byly v letošním roce pro naše děvčata úspěšné. Starší holky se stejně jako ty mladší probojovaly až do okresního finále, kde obsadily čtvrté místo.

       Okrskové kolo se uskutečnilo v Rapotíně na základní škole Údolí Desné. Do okresního finále, stejně jako u mladších, postupovala dvě družstva. V prvním utkání jsme nastoupili proti týmu z Hrabišína. Zápas se od začátku vyvíjel podle našich představ. Hned v úvodní minutě jsme se ujali vedení a svůj náskok jsme postupně zvyšovali. Ve druhém zápase nás čekal velice kvalitní domácí tým. Zpočátku bylo utkání vyrovnané, ale favorizované soupeřky pak přidaly na obrátkách, zatlačily nás do defenzivy a vstřelily dvě rychlé branky a v závěru přidaly i další dvě.

       Třetí utkání s Libinou bylo napínavé od začátku až do konce, naštěstí pro nás se šťastným koncem. V tomto utkání se totiž rozhodovalo o druhém postupujícím.  Velice dobře hrající soupeřky se ujaly vedení, ale naše holky dokázaly výsledek otočit a vytvořit si i dvougólový náskok. Závěr utkání byl velice napínavý. Libina dokázala snížit na rozdíl jedné branky a vypracovala si několik šancí. Naštěstí pro nás se jim ale tíženou branku vstřelit nepodařilo.

        

       POŘADÍ v oblastním kole:

       1.  ZŠ Údolí Desné, Rapotín (9 bodů) - postup do OF

       2. ZŠ B. Němcové Zábřeh (6 bodů) - postup do OF

       3. ZŠ Libina  (3 bodů)

       4. ZŠ Hrabišín (0 body)

        

       Výsledky v oblastním kole:

       Zábřeh – Hrabišín 7:0                           

       Zábřeh – Údolí Desné 0:4

       Zábřeh - Libina 4:3

       Stejně jako finále mladších dívek se i to okresní finále starších dívek uskutečnilo v Šumperku na ,,Hlucháku“. Zde o postup do krajského kola bojovalo pět nejlepších týmů z okresu: ZŠ Údolí Desné Rapotín, ZŠ Šumavská Šumperk, ZŠ 8. května Šumperk, Gymnázium Šumperk a my.

       Ve všech utkáních holky předvedly skvělé, bojovné výkony, ale bohužel chyběla nám v týmu střelkyně. Každé družstvo jednu takovou hráčku mělo, která dokázala v pravou chvíli rozhodnout utkání.  Nicméně děvčata zanechala na turnaji dobrý dojem, o čemž svědčí i vyrovnané výsledky.

        

       VÝSLEDKY NAŠICH ZÁPASŮ:

       Zábřeh – 8. května        3:4                      

       Zábřeh – Rapotín          1:3

       Zábřeh – Šumavská      1:1                      

       Zábřeh – Gymnázium    1:2           

                  

       POŘADÍ TÝMŮ:        

       1. ZŠ (9 bodů, skóre 14:5)

       2. ZŠ 8. května Šumperk (9 bodů, skóre 12:5)

       3. Gymnázium Šumperk (6 bodů, skóre 6:11)

       4. ZŠ Boženy Němcové Zábřeh (1 bodů, skóre 6:10)

       5. ZŠ Šumavská Šumperk (1bod, skóre 4:11)

        

       Všem žákyním děkujeme za vzornou reprezentaci naší školy.

     • Okrskové a okresní kolo ve florbale mladších děvčat
      • Okrskové a okresní kolo ve florbale mladších děvčat

       19. 12. 2019

       Už několik let se děvčata účastní stejně jako chlapci soutěží ve florbale. Již v minulosti děvčata předvedla své kvality. V letošním roce se jim podařilo probojovat až do okresního finále, kde obsadila čtvrté místo. Ale nepředbíhejme, začněme pěkně od začátku oblastním kolem.

       Oblastní kolo se konalo v Šumperku v nádherné sportovní hale gymnázia. Zde měla děvčata možnost změřit své síly s týmy ZŠ E. Beneše Šumperk, ZŠ Šumavská Šumperk a pořádajícím Gymnáziem Šumperk. Do okresního finále postupovala první dvě družstva. Naše děvčata obsadila druhou postupovou příčku, o které nakonec rozhodovalo až lepší skóre - vyšší počet vstřelených branek.

       POŘADÍ v oblastním kole:

       1. ZŠ E. Beneše Šumperk  (9 bodů) - postup do OF

       2. ZŠ B. Němcové Zábřeh (4 bodů, skóre +2) - postup do OF

       3. ZŠ Šumavská Šumperk  (4 bodů, skóre -2)

       4. Gymnázium Šumperk (0 body)

        

       Výsledky v oblastním kole:

       Zábřeh – Gymnázium Šumperk 3:1                             

       Zábřeh – Šumavská (6.zš) 3:3

       Zábřeh - ZŠ E. Beneše 0:3

       Okresní finále se uskutečnilo opět v Šumperku, ale tentokrát ve sportovní hale ,,Hluchák“. Zde se sešly čtyři nejlepší týmy z celého okresu: ZŠ Libina, ZŠ Dr. E. Beneše Šumperk, ZŠ 8. května Šumperk a my.

       Naše děvčata se ve finále velice snažily a do každého zápasu vstupovaly s velkým nasazením a odhodláním zvítězit. Jenže kvalita soupeřících týmů byla opravdu vysoká, a tak zde holky spíše sbíraly zkušenosti, které se jim ale budou jistě hodit v dalších ročnících.

        

       VÝSKEDKY NAŠICH ZÁPASŮ:

       Zábřeh – 8. května     1:7                      

       Zábřeh – Dr. E. Beneše    0:5

       Zábřeh – Libina           0:14 

                         

       POŘADÍ TÝMŮ:        

       1. ZŠ Libina (9 bodů)

       2. ZŠ 8. května Šumperk (6 bodů)

       3. ZŠ Dr. E. Beneše Šumperk (3 bodů)

       4. ZŠ Boženy Němcové Zábřeh (0 bodů)

        

       Všem žákyním děkujeme za vzornou reprezentaci naší školy.

     • Písnička zpívala před Vánocemi
      • Písnička zpívala před Vánocemi

       19. 12. 2019

       Náš sboreček Písnička se již tradičně zúčastnil  charitativní akce - ADVENTNÍHO  ZPÍVÁNÍ v pondělí 9.12.1019. Letos dobrovolné vstupné podpořilo činnost společnosti Šance Olomouc, která pomáhá dětem s hematologickým a onkologickým onemocněním. Patronát nad akcí převzal profesor Vladimír Mihál, bývalý přednosta dětské kliniky a zakladatel Šance, který se osobně zúčastnil a krátce vystoupil na úvod koncertu. Pak už dostaly prostor děti a jejich samotná vystoupení. Vystřídaly se sborečky ze tří mateřských a tří základních škol a na závěr zaznělo společné zpívání všech zúčastněných. Během tohoto koncertu se dle informací organizátorů vybralo kolem 10.000 Kč! (Přesná částka bude uveřejnění v médiích.)

       Naposledy v tomto roce se ve čtvrtek 19.12. 2019 naše děti sešly ke společnému zpívání v MŠ Zahradní, kam se vždy moc těší hlavně ty nejmladší. Prvňáčků máme ve sboru letos dobrou polovinu. O to více se těšili, že se podívají do své školky a pozdraví milované paní učitelky. Společně se sborem Zvoneček zazpívaly pro radost ostatním dětem.

     • Návštěva ALZHEIMER CENTRA
      • Návštěva ALZHEIMER CENTRA

       18. 12. 2019

       V rámci kroužku Pomáháme si se žáci z pátého ročníku rozhodli navštívit zábřežské Alzheimer centrum. Připravili si krátkou pohádku a pár písniček pro zpříjemnění předvánočního období. Jednu z písní si sami napsali a sklidila velký úspěch. Přes počáteční nervozitu si žáci své krátké vystoupení velmi užili a jsou moc rádi, že mohou těmto lidem alespoň trošku zpříjemnit vánoční čas. 

     • Vánoční Boženka
      • Vánoční Boženka

       10. 12. 2019

       pátek 6. prosince se prostor před školou proměnil na vánoční náměstíčko. Od 14:30 zde probíhala již tradiční akce - Vánoční Boženka. Žáci a učitelé připravili pro rodiče a přátelé školy stánky s bohatým občerstvením, výrobky dětí a také kulturní program.

       Vše probíhalo v příjemné adventní atmosféře. Na pódiu se postupně vystřídala většina tříd (7.A, 3.A, 4.B, 6.B, 9.B, 8.A, 7.B,), náš pěvecký sbor Písnička a také jsme viděli taneček školní družiny. Jednotlivá vystoupení byla pečlivě připravená, zaznělo plno krásných vánočních písní, dokonce i v několika jazycích a tradičně nás podpořili přátelé z nedaleké MŠ Zahradní. Vskutku originální pak byla miniopera 12 měsíčků v podání deváťáků (9.C). Závěr patřil školní kapele, která spolu hraje od letošního září - The Plastic people of the juniors

       Co se týče dobrot, na své si přišli opravdu všichni – v stáncích bylo možné koupit si vánoční punč, bramboráky, palačinky, lívanečky nebo párek v rohlíku. To vše se poprvé připravovalo venku, přímo před zraky přítomných.

       Děkujeme všem, kteří naši akci svojí přítomností podpořili, a přejeme krásný adventní čas!

     • Mikuláš na Božence
      • Mikuláš na Božence

       10. 12. 2019

       V pátek 6. prosince dorazil Mikuláš se svojí družinou i k nám do školy. Hned ráno se postavil ke vchodu  a vítal všechny přicházející žáky i učitele. Jeho andělsko-čertovská družina pobíhala venku a věnovala se dětem i v prostorách před školou. Mikuláš se starším čertem a andělem rozdával všem perníčky k snědku. Některé děti trvaly na tom, že zarecitují Mikulášovi básničku, čímž si zajistily bezpečí a odložily svůj případný pobyt v pekle na neurčito. Výsledků tohoto počínání si určitě všimnete na fotkách.

     • Zpívání sborečku Písnička v Loučné nad Desnou na Loučenské vločce
      • Zpívání sborečku Písnička v Loučné nad Desnou na Loučenské vločce

       10. 12. 2019

       pátek 29. 11. 2019 se vydal náš sboreček Písnička opět spolu s kamarády- zpěváčky ze sboru Slavík na svůj první koncert. 

       V letošním roce čekal děti náročný den - nejen společná zkouška a dokonce dva odpolední koncerty, ale i cesta vlakem do Loučné a zpět.

       Sešli jsme se v hudebně, kde jsme ještě chvíli „dopilovávali“ repertoár, který se měl zpívat a pak hurá na vlak. Trochu jsme měli obavy, aby jel včas a ty se potvrdily, protože měl  téměř 20 minutové zpoždění. Děti si ale krátily chvilku v prostoru zábřežské zastávky hraním her i prozpěvováním, takže to nakonec celkem rychle uběhlo. Dokonce předpovídaný deštivý den k nám byl milosrdný a deštníky jsme mohli nechat schované. Po příjezdu do Loučné jsme vyrazili k blízké základní škole, kde jsme na oběd dostali (oproti tradičnímu řízku) vynikající pečené kuře s rýží i sladký muffinek.  Pořádně posilněni jsme se pak přesunuli do prostoru loučenského kulturního domu. tzv. Skleník. Tam jsme byli přivítáni organizátorem Petrem Lukášem a proběhla zde krátká zkouška všech zúčastněných sborů i následné dva koncerty s malou občerstvovací pauzou. Na jevišti jsme se vystřídali společně se sbory ze Šumperka i z Ostravy.

       Podle ohlasu z řad posluchačů se nám naše vystoupení moc povedlo, z čehož jsme měli s dětmi velkou radost. Jen druhý koncert nám trochu kazila představa našeho úprku na vlak, který bohužel zpoždění neměl. Naštěstí jsme vše stihli tak akorát a dojeli včas i domů do Zábřeha. Na památku jsme si opět přivezli plyšáčka - medvídka i sladkost se vzpomínkovou vločkou.

       Už se těšíme na zpívání před naší školou Vánoční Boženku 6.12.  i Adventní zpívání v DK Zábřeh 9.12., kam zveme všechny rodiče i sborové příznivce a posluchače.

     • Dějepisná olympiáda
      • Dějepisná olympiáda

       6. 12. 2019

       Dne 4. prosince se na naší škole konalo školní kolo dějepisné olympiády, kterého se zúčastnili žáci 8. a 9. tříd. Letošní ročník se nesl ve znamení tématu Dlouhé století se loučí a týkal se období mezi lety 1880 až 1920.

       S otázkami si z patnácti zúčastněných nejlépe poradili Klára Indrová z 8. B s 46 body, Tereza Jílková z 9. C s 43 body a Matěj Hohn z 9. B s 42 body. Tito tři také postupují do okresního kola. Všem účastníkům patří velká gratulace. Podrobné výsledky jsou vyvěšeny na nástěnce v přízemí správního pavilonu.
        

     • Den s roboty
      • Den s roboty

       5. 12. 2019

       Již se stalo tradicí, že v předvánoční čas nás navštíví VOŠ a SPŠ Šumperk se stavebnicemi robotů od Lega. Programování robotů se zúčastnilo osm žáků 8. ročníku a dvanáct žáků 9. ročníku. Hlavním úkolem bylo sestavit robota a naprogramovat ho, aby urazil stanovenou trať.

       Soutěž vyhrála dvojice Havelka Filip a Jílek Jan z 9.C. Oba žáci postupují do okresního kola v Šumperku.

     • Skřítkový den
      • Skřítkový den

       3. 12. 2019

       Při čtení příběhů z knížky Děti z Bullerbynu jsme s dětmi narazili na kapitolu „Jak slavíme Vánoce v Bullerbynu“. Děti se dozvěděly, že ve Švédsku, odkud knížka pochází, nosí dárky skřítek Jultomten. Rozhodli jsme se, že tyto mužíčky, kteří na nás koukají z výkladních skříní, mačkají se v regálech, vykukují z krabic, zdobí adventní věnce, mají dlouhé nohy, ruce, vousy, bambulkový nos, naducané tváře a špičatou čepici v naší třídě vyrobit.  Dětem se práce  dařila a velmi je bavila. Na konci vyučování byla třída plná rozkošných různobarevných skřítků, které si můžete prohlédnout na fotografiích.                                              

     • Pyžamová párty – Večerníčky
      • Pyžamová párty – Večerníčky

       17. 12. 2019

       Ve čtvrtek 28. 11. se třída 2.B rozhodla přenocovat ve škole. K večeři jsme si dali výbornou pizzu, převlékli se do pyžamek a užili si krásný večer. Čekaly nás hry a hlavně jsme si vyzkoušeli ztvárnit vybrané večerníčky, které nás provázely celým večerem. Vše jsme zakončili stezkou odvahy s postavičkami z veřerníčků a znaveni ulehli do spacáků. Druhý den jsme byli všichni velmi unavení,  ale určitě to stálo za to! 

     • Maluch 27. 11. 2019
      • Maluch 27. 11. 2019

       17. 12. 2019

       Konec roku si třídy 1.B a 2.A užili kreslením po autě, které se vydalo na cestu do Maroka a zpět. Děti si to moc užily, každý popustil uzdu své fantazie a vzniklo z toho krásné dílo. Pár měsíců na to nám přišli Jirka s Barčou povykládat o tom, co všechno viděli a zažili. Povídání trvalo přes dvě hodiny a děti byly  velmi pozorné. Zasloužily si krásné dárečky a všichni dostali písek přímo ze Sahary. Děkujeme Jirkovi a Barče za krásně strávené středeční dopoledne. 

     • Čeps cup 2019/20 pro I. stupeň ZŠ
      • Čeps cup 2019/20 pro I. stupeň ZŠ

       25. 11. 2019

       Žáci naší školy -  Ondřej Možný, Martin Bureš, Jan Bubeníček, Richard Drozd, Vilém Kovář, Matěj Chmelař a Vojta Opravil vybojovali první místo v okresním kole florbalového turnaje, který se konal v pátek 22. 11. 2019 v Postřelmově. 

       Tímto historickým výsledkem si zajistili účast v krajském finále.

       Blahopřejeme!

     • Praktická výuka dějin
      • Praktická výuka dějin

       21. 11. 2019

       Našim žákům jsme v rámci připomenutí listopadových událostí z roku 1989 nabídli malou rekonstrukci. Ta započala ráno před školou, kde probíhala normalizační diskotéka, visely plakáty s hesly z hlubokého socialismu a žákům bylo předvedeno, jak vypadala hodina tělocviku, jak děti skládaly slib jisker a slib pionýrů.

       Náhle se chod dějin posunul a v tehdejším Československu se začalo „něco dít“, slyšeli jsme píseň od kapely Plastic People of the Universe a pak nastal listopad, Národní třída, demonstrace a další události. Na Národní třídě došlo k násilnému potlačení demonstrujících a dějiny se daly do pohybu. Děti cinkaly klíči, zpívaly s Jaroslavem Hutkou, byla vyhlášena generální stávka,… prakticky vše bylo vidět 15. listopadu 2019 před Boženkou.

       Praktická hodina dějepisu končila projevem nového prezidenta Václava Havla, zpěvem hymny a při vstupu do budovy školy byla každému připnuta trikolóra jako symbol Sametové revoluce.

       Závěrem je třeba poděkovat všem, kteří se na této akci podíleli, nejvíce pak panu učiteli Jaroslavu Vítovi a věřit, že takto ukázaný chod dějin zůstane v hlavičkách dětí co nejdéle a nejlépe napořád.

       Na vzpomínkové video k akci se můžete podívat zde

     • Vyhodnocení barevného týdne
      • Vyhodnocení barevného týdne

       12. 11. 2019

       V týdnu od 4. 11. do 8. 11. 2019 proběhl v naší škole tradiční Barevný týden zaměřený na charitativní sběr vršků z PET lahví. Do akce se zapojilo 18 tříd naší školy a školní družina.. Sesbíralo se  neuvěřitelných 103 744 vršků, což odpovídá přibližně 260 kilogramům plastu.

       Nejpilnějšími sběrači byli žáci 5. A třídy, kteří přinesli 15 816 vršků. 2. místo patří třídě 5. C s celkovým počtem 12 334  vršků. Třetí místo si vysbírala třída 4.B, jejíž žáci donesli 11 801 vršků. 

       Nejlepšími sběrači ze 2. stupně se stali žáci 6.B třídy, kteří přinesli 11 490 vršků. Dík patří samozřejmě všem dětem, které se charitativního sběru zúčastnily. 

       Fotografie, které celý týden dokumentují, také dokazují, že naše škola během tohoto listopadového týdne zářila všemi barvami.

     • Okresní finále Mohelnice
      • Okresní finále Mohelnice

       11. 11. 2019

       Ve čtvrtek 7. listopadu se v Mohelnici konalo okresní finále ve florbalu. Smíšené družstvo chlapců ze 6. a 7. tříd odehrálo skvělé zápasy, po sérií 4 vítězství hoši prohráli až v posledním zápase a umístili se tak na krásném 2. místě! Chlapcům moc děkujeme za skvělou reprezentaci naší Boženky.     • Toulky zábřežskou historií 2019
      • Toulky zábřežskou historií 2019

       11. 11. 2019

       Ve čtvrtek 7. listopadu se v prostorách zábřežského muzea sešli mladí dějepisní nadšenci k již 8. ročníku soutěže “Toulky zábřežskou historií“. Týmy z místních základek a gymnázia doplnili soutěžící z Postřelmova a Dubicka, takže se klání účastnilo rekordních 12 týmů! Hned na úvod na soutěžící čekal fiktivní rozhovor Jana Welzla s Bedřichem Golombkem. Úkoly byly plněny formou vyplňování protokolů, ale také aktivitami přímo v muzeu (poznávačka předmětů, historický videostop či „bleskovka“ v muzeu). Nezapomněli jsme i na dobu nedávnou, připomněli jsme si blížící výročí 17. listopadu či příběh Karla Lukase. Soutěžící se již tradičně vypravili i do terénu. I letos je čekala městská hra, ale také i prověření znalosti okolí města, vždyť Obrázkový místopis byl jednou z těch těžších zkoušek během našeho klání ducha. Cestou k úspěchu tak nebyly toliko znalosti z učebnic, ale především postřeh, dobrá paměť a týmová spolupráce. Soutěž byla napínavá až do úplného konce. Naše týmy osmáků byly po celou dobu soutěže v horní části tabulky, ale výsledek byl naprosto vynikající! Tým „A“ ve složení Klára Indrová, Anežka Vítová a Dan Frydrych jednoznačně soutěž vyhrál, v dramatickém konci pak naprosto drtivý finiš předvedl tým „B“ (Rozálie Švubová, Jan Pavlík a Antonín Hojgr), který nakonec o pouhopouhé dva body předčil tým z NG a obsadil krásné 2. místo! Zlato a stříbro jsme v historii soutěže ještě nikdy nezískali, proto reprezentantům z „Boženky“ patří obrovský dík za velkého soutěžního ducha, byli skvělí!!!


       Poděkování od soutěžících a jejich učitelů za pěkné dopoledne s historií pak byla největší odměna za náročnou práci na přípravě soutěže pro nás organizátory, kterými byli správce muzea Milan Dvořák a má maličkost… :)


       Tak za rok zase!                             

       Jaroslav Vít, preceptor historie

     • Pevnost poznání Olomouc
      • Pevnost poznání Olomouc

       11. 11. 2019

       úterý 5. listopadu se vydali šesťáci na zeměpisnou exkurzi do Olomouce. Jejich cílem byla Pevnost poznání. V pevnosti jsme zhlédli hned několik expozic – Věda v pevnosti, Rozum v hrsti, Živá voda a Světlo a tma. V poslední expozici jsme se prostřednictvím filmu Neuvěřitelný vesmír dostali alespoň obrazně i mimo naši planetu. Podívali jsme se na záplavový model Olomouce, na výrobky vyrobené 3D tiskárnou a také na interaktivní pískoviště. Největší fronta zájemců se však vytvořila u dnes už nepoužívaného přístroje – psacího stroje. Po Pevnosti poznání jsme bohužel nemohli absolvovat původně zamýšlenou meteorologii a díky nepříznivému počasí ani jinou aktivitu v centru města. Takže návštěvu Olomouce jsme zakončili v suchu nákupního centra a závěrečnou cestu na nádraží, naštěstí bez deště, jsme si zpestřili vycházkou přes Michalský výpad a Bezručovy sady. 

       Jan Odehnal

     • Strašidelný den v 2.B
      • Strašidelný den v 2.B

       1. 11. 2019

       V pátek 1. listopadu proběhl ve třídě 2.B strašidelný den. Na oslavu dušiček jsme se převlékli do strašidelných masek, povykládali o svátku všech mrtvých a zmínili se i o americkém svátku Halloweenu. Užili jsme si ale i spoustu legrace, strašidelného učení a na závěr nám spolužačka donesla i sladkou odměnu. 

     • Dýňový den
      • Dýňový den

       1. 11. 2019

       Strašidýlka nejroztodivnějších podob ve čtvrtek 24. 10. 2019 vydlabaly a vyřezaly děti ze 2.A v pracovních činnostech a v anglickém jazyce z dýní. Lucerničky, které z vydlabaných dýní vznikly, rozsvítily a provoněly celý první pavilon. O tom, jak se práce dětem dařila se můžete přesvědčit na fotografiích.

     • Jsme „Jedničky“- my, z Boženky „Babiččiny včeličky“!
      • Jsme „Jedničky“- my, z Boženky „Babiččiny včeličky“!

       25. 10. 2019

       Nesbíráme sice med, ale podobně důležitý a potřebný starý papír v soutěži o “Putovní pohár Boženky“, abychom dokázali, že chceme šetřit naše lesy, chránit čistotu přírody, třídit odpady a kolektivně soutěžit o nejlepší třídu v této soutěži. Proto i letos na podzim již po dvacáté jsme přiváželi za pomoci rodičů i prarodičů denně od rána až do pozdního odpoledne tolik tříděného papíru, že jsme zaplnili 14 kontejnerů za jediný týden. A celková hodnota byla ještě o několik desítek kg větší, než při letošní jarní soutěži. Za úctyhodných 27.274 kg patří pochvala všem aktivním třídám i jejich třídním učitelům, kteří je v soutěži podporovali. Každodenní klání bylo skutečně napínavé až do posledního dne, v němž bylo potvrzeno, že 13 tříd z 25-ti nasbíralo více jak 1 tunu a první 3 třídy bojovaly o stupně vítězů s množstvím papíru přes 2 tuny!

       Získané finanční odměny za umístění, které jsou odvislé od výkupní ceny papíru, pak mohou žáci využít při kolektivních třídních akcích a výchovných projektech.

       Poděkování zaslouží i pracovní „sběrová četa“ z žáků 9. a 8. tříd, která pod vedením p. uč. Solovského vynášela uvedené tuny papíru už od 6,30 hod. z aut na váhu a pak do kontejnerů.


       Výsledky podzimní soutěže 2019:

       Vítězové denní soutěže /á 500,-Kč/: 
       ​​​​​​​

       Pátek:  6.B - 424 kg        

       Pondělí: 8.B - 1.289 kg        

       Úterý:   3.A - 1.079 kg 

       Středa:  5.A - 1.094 kg 

       Čtvrtek: 4.B - 490 kg     

       Pátek:  7.B - 676 kg


       Kompletní pořadí jednotlivých tříd naleznete zde

     • Přírodovědný klokan
      • Přírodovědný klokan

       24. 10. 2019

       Vědomostní soutěže se v tomto školním roce teprve rozbíhají, ale přírodovědný "Klokan" už přiskákal. Letošní soutěže se zúčastnilo 79 žáků 8. a 9. ročníků.

       Nejlepších výsledků dosáhli žáci:

        

       8. ročník

       1. Hojgr Antonín 8.A 67 bodů

           Kříž Radim 8.B 67 bodů

       2. Janků Marian 8.A 59 bodů

       3. Pavlík Jan 8.C 57 bodů

        

       9. ročník

       1. Roučka Jan 9.A 68 bodů

       2. Hohn Matěj 9.B 54 bodů

       3. Rýznar Filip 9.B 52 bodů

     • Všestary
      • Všestary

       24. 10. 2019

       Ve středu 23. 10. 2019 jsme vyrazili na návštěvu Archeoparku pravěku ve Všestarech u Hradce Králové. Všechny vlaky nám krásně navazovaly, takže jsme krátce po desáté vystupovali na nádraží ve Všestarech. Slibované sluníčko sice zůstalo schované za mraky, ale to nevadilo, protože zájemci z řad šesťáků mířili především za poznáváním pravěkých dějin naší země a třeba i na vlastní kůži zjistit, že život v pravěku nebyl žádný med…

       V budově centra jsme si prošli tři patra expozic, kde nás pan akční průvodce seznámil s množstvím informací o životě v pravěku a kde jsme si také mohli prohlédnout obrovské množství kopií předmětů, které pravěcí lidé používali. Většinu z nás oslovil především obrovský interaktivní model pravěké krajiny, který zaujímá téměř celé jedno patro. Po prohlídce expozic jsme se přesunuli do venkovních prostor. Vesnice je téměř celá nově postavená, postupně jsme tak prošli třeba domem z doby železné, prozkoumali rondel či „osídlili“ neolitický „dlouhý dům“. Na vesnici je obdivuhodné její vznik, kdy se ke stavbě používají jen pravěké nástroje. Vrcholem pro nás všechny byla možnost vyzkoušet si ony pravěké techniky, takže jsme usilovně brousili břidlici, kopali pravěkými motykami či „bobrovali“ kamennou a bronzovou sekerkou. Závěr patřil hodu pravěkým oštěpem, čehož se zúčastnili všichni účastníci akce.

       Po skončení prohlídky pak přišla na řadu obvyklé nákupy suvenýrů a rychlý přesun na nádraží. Čekání na přípoj v Pardubicích jsme využili k návštěvě jednoho nejmenovaného rychlého občerstvení, čímž byly splněny všechny cíle letošní exkurze...:-)

       Tak díky za účast a někdy znovu na nějaké dějepisné akci!

                                         

       Jaroslav Vít, preceptor historie a vedoucí akce

        

     • Přespolní běh
      • Přespolní běh

       21. 10. 2019

       pondělí 30. září se žáci naší školy zúčastnili okrskového kola v přespolním běhu, které se konalo v Zábřehu. V konkurenci zábřežských škol se podařilo do okresního kola postoupit všem čtyřem našim družstvům. Starší žáci obsadili první místo, starší žákyně druhé místo, mladší žáci a mladší žákyně rovněž druhá místa.

       Okresní kolo se konalo ve čtvrtek 3. října v Šumperku. Zde se nejlépe dařilo opět starším chlapcům, kdy družstvo ve složení Milan Keprt, Filip Valouch, Michal Achilis, Jan Pátek, Jiří Kroul  a Tomáš Mikula obsadilo konečné třetí místo.

       Starší dívky ve složení Vendula Matějčková, Nela Přibylová, Zdeňka Pazderníková, Eliška Pobucká, Petra Bednářová a Veronika Cábelová vybojovaly konečné čtvrté místo, pouhý 1 bod od třetího místa.

       Družstvo mladších chlapců ve složení Jan Hampl, Přemysl Dušánek, Jan Jarmar, Ondřej Nejezchleb, Adam Druga a Ondřej Sekanina obsadilo rovněž čtvrté místo a družstvo mladších žákyň ve složení Markéta Žáková, Aneta Šimková, Karolína Bartášková, Valerie Keprtová, Nikola Skalická a Sofie Rochová vybojovalo konečné sedmé místo.

       Všem závodníkům gratulujeme a děkujeme za vzornou reprezentaci školy.

     • Lesní pedagogika
      • Lesní pedagogika

       18. 10. 2019

       Ve čtvrtek 17. 10. 2019 si třída 3.A  vyjela autobusem do Růžového údolí, kde nás už čekali z lesní správy pan Michal a pan Viktor s poutavým programem.

       Během procházky lesem jsme plnili různé poznávací úkoly, ale také soutěžili a hráli bojové hry.

       Přidalo se i nádherné počasí, takže jsme si užili krásných barev podzimu, sluníčka a vůně lesa.

       Nakonec se z nás na chvíli staly i lesní víly a skřítkové... 

       Všem se nám to moc líbilo.

     • Okresní finále atletického čtyřboje
      • Okresní finále atletického čtyřboje

       18. 10. 2019

       V úterý 24. 9. 2019 se žáci naší školy zúčastnili atletického čtyřboje v Šumperku.

       Družstvo mladších žáků ve složení Vilém Pospíšil, Vojtěch Kupl, Václav Daříček, Václav Himl a Marek Rýznar vybojovalo součtem 2506 bodů konečné 14. místo.

       Družstvo mladších žákyň ve složení Markéta Žáková, Aneta Šimková, Nikola Skalická, Karolína Zemánková a Žaneta Drugová skončilo se součtem 4781 bodů na výborném 5. místě. Nejlepší z našich byla součtem 1484 bodů Markéta Žáková, která výkonem 421 cm v dálce skončila druhá mezi všemi mladšími žákyněmi a svým celkovým součtem byla deváté ze všech mladších dívek. Ve výšce se dařilo Nikole Skalické a Káje Zemánkové, které výkonem 130 cm byly na třetím, respektive pátém místě ze všech mladších žákyň.

       Družstvo starších žáků ve složení Martin Vitásek, Marek Lajmar, Michal Achilis, Nikolas Janků a Filip Rýzner vybojovalo součtem 5603 bodů konečné 6. místo. Nejlepší z našich závodníků byl Martin Vitásek, který vyhrál skok vysoký výkonem 165 cm a svým celkovým součtem 1768 bodů skončil na sedmém místě mezi všemi staršími žáky.

       Nejvíce se dařilo družstvu starších žákyň ve složení Vendula Matějčková, Zdeňka Pazderníková, Anežka Vítová, Amálie Svádová a Eliška Pobucká, které konečným součtem 5833 bodů obsadilo krásné čtvrté místo za třemi šumperskými školami. Nejlepší z našich byla Vendule Matějčková, která součtem 1664 bodů byla desátá mezi všemi staršími žákyněmi. Eliška Pobucká obsadila čtvrté místo v hodu kriketovým míčkem výkonem 41,43 m a Amálie Svádová rovněž čtvrté místo ve skoku dalekém výkonem 402 cm.

       Všem našim závodníkům gratulujeme a děkuje za reprezentaci školy.

     • Projekt Edison opět na Božence
      • Projekt Edison opět na Božence

       18. 10. 2019

       V týdnu od 30. 9. do 5. 10. proběhl na naší škole už podruhé projekt Edison. Tentokrát k nám zavítali studenti z Rumunska, Turecka a Indie. Po slavnostním představení v nazdobené tělocvičně (díky p. uč. A. Navrátilové) se Monica, Sevval a Himanshu s našimi žáky pomocí prezentací podělili o informace o svých zemích a seznámili nás se životem u nich doma i s krásami jejich vlastí. Zde je na místě poděkovat i našim šikovným deváťákům (a jednomu šesťákovi), kteří v nižších ročnících působili jako překladatelé našich zahraničních návštěvníků. Good job, guys!

       Někteří žáci měli možnost si s našimi hosty vyjít v pondělí na procházku po Zábřehu, kterou vedl p. uč. Odehnal a kterou jsme korunovali návštěvou místní kavárny. Ve středu odpoledne jsme s p. uč. Rozsívalovou a Čvančarovou vyrazili na výlet do výrobny ručního papíru ve Velkých Losinách a seznámili naše stážisty i s postupy výroby piva v malém rodinném pivovárku Zlosi/yn. Ve čtvrtek si zase zájemci z řad našich žáků mohli na kuchařském workshopu procvičit své kulinářské schopnosti při přípravě národních jídel našich hostů. S Monicou usmažili masové karbanátky, se Sevval vyhnětli sladké kuličky ze semolinové mouky a s Himanshu vytvořili z bramborového těsta bramborovou pikantní kouli, která se s ještě pikantnější omáčkou jedla v housce. Vedli si skvěle ve svých týmech a bezvadně komunikovali, a o tom, jak se jim pokrmy povedly, svědčily i prázdné talířky už 5 minut po konci vaření J A pozor! Všechny recepty byly psané anglicky!

       Samozřejmě, nic z toho bychom neprožili, kdyby se nám nepodařilo najít rodiny, které budou ochotné otevřít své domovy cizincům. A tady bych chtěla poděkovat rodinám našich žáků – Sekaninovým a Žákovým, a také p. uč. Rozsívalové, kteří byli ochotni u sebe stážisty ubytovat a starat se o ně. I díky nim budou určitě Monica, Sevval a Himanshu rádi vzpomínat na Zábřeh a na naši školu.

       Děkuji také vedení školy, které tento projekt podpořilo, i všem učitelům, kteří přispěli k tomu, že se projekt vydařil a že se u nás stážisté cítili dobře.

       Třeba se ještě někdy v budoucnu setkáme s dalšími studenty z dalších koutů světa, protože je dobré vědět, že ne vše, co je cizí, jiné a pro nás někdy nesrozumitelné, je špatné. A díky projektu Edison a milým mladým lidem, kteří se s námi o svou „jinakost“ chtějí podělit, se nám alespoň trochu daří tyto předsudky nabourávat. A to, že k tomu používají angličtinu jako komunikační prostředek, je taky bezva a rozhodně přínosné.

       Have a nice day and speak English!

        

       Jolanta Kamiňska

     • Školní turnaj ve florbale
      • Školní turnaj ve florbale

       18. 10. 2019

       Ve středu 16. 10. se konal na Božence florbalový turnaj chlapců, který zároveň sloužil k výběru nejlepších žáků do reprezentace školy. Oproti loňskému školnímu roku byla účast slabší, ale úrovní rozhodně nezaostávala.

       Pořadí v jednotlivých kategoriích – mladší:

       1. 7.C
       2. 5.A
       3. 5.C
       4. 6.D

       Starší:

       1. 9.A
       2. 9.B
       3. 8.C
       4. 8.B

        

     • ,,G O U Č K O“
      • ,,G O U Č K O“

       11. 10. 2019

       Goučko bylo super! Hráli jsme různé hry, které vyžadovaly spolupráci a myslím, že jsme se jako třída stmelili. Podle mě k tomu nejlépe přispěla hra, za jak dlouho se všichni členové dotknou stropu. Samozřejmě, že jsme nebyli jenom před chatou, ale vyšli jsme si i na výšlap na Bukovou horu. Zdá se to jako velký kopec a to také velký kopec je, ale všichni jsme to zvládli s úsměvem na tváři. A také čerstvý vzduch nikomu neublížil. Zkrátka, Goučko bylo super a kdyby se řeklo, že se pojede znovu, tak bych neváhala ani minutu. Ne, že bychom to potřebovali, ale bylo tam krásně a hlavně jsme se spřátelili. A proto těm, co Goučko ještě čeká, doporučuji, ať jedou. Bylo to vážně skvělé. A tímto bych chtěla poděkovat všem, co se snažili, abychom si to užili. A to si myslím, že se povedlo.

        

       Kristýna Šebestová VI. D.

     • Atletické závody zábřežských škol
      • Atletické závody zábřežských škol

       3. 10. 2019

       Ve středu 25. září proběhlo na zábřežském stadionu slavnostní zahájení provozu atletického areálu. A nová dráha i se sportovními sektory hned vzápětí začala sloužit svému účelu, to když se na ní v rámci atletických závodů utkali žáci zábřežských škol. Slavnostního otevření se ujal předseda Sportovních klubů Miloslav Tempír, starosta František John a náměstek hejtmana Olomouckého kraje Jan Zahradníček.

       Ve svých projevech především popřáli nastupující sportovní generaci, aby dráhu ráda využívala a dosahovala zde dobrých sportovních úspěchů. Došlo i na poděkování předsedy Atletiky Zábřeh Josefa Ziky Jaroslavu Jaškovi a Miloslavu Tempírovi za dlouhodobé zásluhy o rozvoj atletiky a výstavbu nové atletické dráhy i sektorů na stadionu, který jim za potlesku četných diváků a sportovců poté předal čestné klubové členství. Slavnostní atmosféru doplnili i významní hosté z řad zasloužilých sportovců, trenérů a atletických činovníků Květoslav Vykydal, František Fojt, Pavel Tunka nebo Gita Skoumalová se synem Radkem. Poté už došlo na stříhání pásky, kterého se ujali mladí závodníci.

       První závody zábřežských základních i středních škol proběhly v režii Atletiky Zábřeh, moderoval je známý sportovní komentátor Štěpán Škorpil. Absolutním vítězem a držitelem putovního poháru starosty města se stala naše Boženka před ZŠ Školská a ZŠ a DDM Krasohled.

        

       O pohár starosty

       Kompletní výsledky

        

       Zdroj: www.zabreh.cz

     • NP Podyjí
      • NP Podyjí

       30. 9. 2019

       Ve středu 25. 9. jsme se s panem učitelem Odehnalem a paní učitelkou Hajtmarovou vydali na dvoudenní exkurzi do NP Podyjí. S desetiminutovým zpožděním jsme vyrazili vlakem do Olomouce směr Znojmo.   Po obědové pauze nás ve Znojmě čekala návštěva radniční věže, ze které jsme měli krásný výhled na celé město. Následovala prohlídka znojemského podzemí. Potom jsme vyrazili k rotundě sv. Kateřiny a kostelu sv. Mikuláše. Při cestě na Kraví horu nás přistihl déšť, ale to nás neodradilo a horu jsme zdolali. Z Kraví hory jsme zamířili směrem ke škole, kde jsme měli ubytování v místní tělocvičně. Večer jsme hráli fotbal a skákali ve spacácích až do jedenácti, kdy byla večerka. Ráno jsme vstávali o půl sedmé. Paní kuchařky nám v jídelně připravili čaj. Sbalili jsme si věci a paní hospdářka nás provedla po škole. V učebně fyziky jsme shlédli pokus se suchým ledem a v hudebně si vyslechli hru na cimbál. Rozloučili jsme se a šli na autobus, kterým jsme odjeli do Čížova. V návštěvnickém centru národního parku jsme měli výklad o přírodě Podyjí. Podívali jsme se na pozůstatek železné opony a pokračovali k vyhlídce na rakouské město Hardegg. Odtud jsme pokračovali údolím Dyje až do Vranova, kde nás čekal nejhorší zážitek celé exkurze - zavřená pizzerie. Počkali jsme však na nejbližší autobus, odjeli do Znojma a tam se najedli. Vlakem jsme odjeli do Břeclavi, tam jsme přestoupili na vlak do Olomouce a konečně domů do Zábřeha. Výlet se nám moc líbil, i přes to, že byl náročný a těšíme se na další akci. 😀

     • Barokní Olomouc
      • Barokní Olomouc

       23. 9. 2019

       V pátek 20. září vyrazili zájemci z řad našich osmáků na další z řady dějepisných exkurzí, tentokrát byly naším cílem památky nedalekého Olomouce. V hodinách se teď věnujeme baroku, tak proč ho neobhlídnout v druhé největší památkové rezervaci v ČR, nemluvě o skvostu, který je zapsán na seznamu UNESCO – Sloupu Nejsvětější Trojice. Hlavní cíl – baroko – byl dán, ale nezapomněli jsme i na další krásy města. Tím ale nemyslím Šantovku… J

       Takže popořadě – ráno vláčkem osobáčkem do Olomouce a z nádru pěšky do centra. Po cestě jsme samozřejmě nevynechali katedrálu sv Václava, ale my přeci přijeli za barokem, takže jsme ho začali poznávat přes paláce (Arcibiskupský), a kostely (P. Marie Sněžné) či kaple (sv. Jana Sarkendera). Horní náměstí je teď spíše staveništěm, neboť probíhá oprava radnice. Po krátké přestávce jsme postupně navštívili celý soubor barokních kašen města, přidali jsme si k tomu i barokní sloupy či pro zajímavost i moderní Arionovu kašnu. Snad jsem vás přesvědčil, že baroko je fakt moc pěkné a památky té doby mohou i dnes vytvářet příjemnou kulisu města. A která kašna se líbila nejvíce vám? Já nedám dopustit na Merkurovu (ale nemůžu se smířit s obchoďákem vedle) a Tritóny, ale každý má vlastní názor, já jen doufám, že u vás nevyhrál Mc Donalds… J

       Samozřejmě jsem nemohl vynechat historii olomoucké pevnosti, s kterou jsem vás seznámil u Terezské brány. A aby byly splněny všechny cíle zájezdu, na zpáteční cestě jsme navštívili i chrám konzumu – Šantovku. No hnus...:-) Pak už jenom stihnou vlak a hajdy do Zábřehu. Vše dobře dopadlo a my v pořádku dorazili domů.

       Děkuji všem zúčastněným za účast na dalším z našich putování za historií, které na naší „Božence“ pořádáme. Snad jsem vás opět přesvědčil, že takové poznávání historie a památek naší krásné vlasti má mnohem větší smysl než sáhodlouhé povídání ve školních lavicích…

       Takže se těším na další putování… Snad…

        

       Jaroslav Vít, váš preceptor historie 

     • Putování na Velkou Moravu – Modrá 2019
      • Putování na Velkou Moravu – Modrá 2019

       23. 9. 2019

       Ve čtvrtek 19. 9. 2019 se rozjeli sedmáci naší školy poznávat období Velké Moravy. Po přesunu z nádraží ve Starém Městě u Uherského Hradiště a přestávce na sváču jsme tak mohli zahájit prohlídku prvního cíle naší výpravy – Památníku Velké Moravy ve Starém Městě. Nejprve nás čekal krátký film o životě na velkomoravském hradišti, poté prohlídka samotné expozice. Uprostřed jsme viděli základy kostela i s nalezenými hroby, podél stěn pak zbraně, šperky a jiné předměty z doby VM. Vás nejvíce asi zaujaly vampírské hroby, jo ty horory…. Celou prohlídkou nás provázel příběh Mojslava znázorněný na dioramatech při stěnách budovy.  Následoval přesun do archeoskanzenu v Modré, ke kterému jsme využili služeb místní dopravy. Zde nás čekala replika velkomoravského hradiště, ve které se natáčel i historický seriál o Konstantinovi a Metodějovi. Mohli jsme si projít stavení nejchudších obyvatel, ale také nahlédnout do řemeslnických dílen, školy či knížecího paláce. Bonusem letošního putování byly ukázky ze života lidí té doby, takže jste si třeba namleli mouku a okusili placky či viděli práci hrnčíře. Největší úspěch ale sklidila střelba z luku, že?

       Počasí nám letos přálo náramně, akce dopadla dobře a vy víte zase něco navíc o slavném období našich dějin. Díky za účast (i paní asistentce Baierové, která nás doprovázela) a s některými zase třeba někdy…

        

       Jaroslav Vít, váš preceptor historie a vedoucí akce

     • Prevence E-Bezpečí
      • Prevence E-Bezpečí

       11. 9. 2019

       Dne 10.9. proběhla na naší škole v 9. třídách preventivní vzdělávací akce Nebezpečné komunikační jevy související s používáním ICT (oblast sociálně-patologických jevů). Preventivní program si pro nás připravila Pedagogická fakulta, Univerzity Palackého v Olomouci, Centrum PRVoK / E - Bezpečí.

     • Slavnostní zahájení školního roku 2019/2020
      • Slavnostní zahájení školního roku 2019/2020

       3. 9. 2019

       O den později, za to však v krásném počasí byl na Božence zahájen školní rok 2019/2020. V 8 hodin ráno se před školou tísnilo 620 žáků školy, na které se těšili všichni zaměstnanci školy. Bylo milé, že nás přišel pozdravit i pan starosta František John a proto se 57 prvňáčků mohlo cítit opravdu natěšeně. Byli vybaveni krásnými aktovkami a jejich krok byl zatím opatrný. Ostatní žáci působili přesvědčivě a tak nám to začalo.

       Ještě jednou se moc omlouváme za to jednodenní zdržení a prosíme žáky 6. - 9. tříd, aby byli loajální a pomohli nám s přípravou všech prostor pro zdárný průběh školního roku.

     • Maluchem do Maroka
      • Maluchem do Maroka

       27. 6. 2019

       Jednoho dne k nám do školy přišel bývalý žák Jirka Horák s nápadem, že by chtěl jet autem do Maroka a moc by se mu líbilo, kdyby toto jeho auto pokreslili žáci naší školy. Autíčko si vzaly na starost třídy 1.B a 2.A a moc si to užily. No řekněte, kdo by se nechtěl umělecky vydovádět na autě? Je to sen snad každého z nás. J Žáci na autě pracovali celé dva dny a dali si opravdu záležet. Jirka s Barčou byli s výsledkem moc spokojeni a už vyrazili na jejich dobrodružnou cestu. Kdo by chtěl sledovat, jak si náš maluch vede, může si je najít na facebookové stránce Maluch tour. 

     • Výlet páťáků do Prahy
      • Výlet páťáků do Prahy

       28. 6. 2019

       Projekt  České spořitelny Abeceda peněz, do kterého se naše třída 5.B zapojila před loňskými Vánocemi, vyvrcholil 18. 6. výletem „za odměnu“. Přestože jsme z peněz vydělaných na vánočním jarmarku přispěli 5000,- Kč  na hipoterapii postižené Julince a zaplatili si dopravu na školu v přírodě, zbylo ještě dost na výlet do Prahy.

       Doporučení na kancelář manželky pana prezidenta nám otevřelo cestu do prostor Pražského hradu, které nejsou veřejnosti běžně přístupné. Paní průvodkyně nás provedla několika sály, v nichž se většinou odehrávají významné státnické události. Ohromila nás velikost Španělského sálu a krása výzdoby všech reprezentativních prostor.

       Naše prohlídka pokračovala do katedrály svatého Víta. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí o její výstavbě a zaobdivovali umění stavitelů, kteří tento národní skvost po staletí tvořili. Mohli jsme dokonce vstoupit do prostor Svatováclavské kaple, jejíž stěny obložené drahými kameny způsobují člověku husí kůži. Stáli jsme těsně před komnatou s korunovačními klenoty a spatřili oněch 7 zámků na 7 různých klíčů. Na závěr prohlídky chrámu nás paní Hana zavedla i do královské hrobky s ostatky Karla IV., Rudolfa II. a Jiřího z Poděbrad.

       Následovala prohlídka Zlaté uličky, a potom již cesta ke Karlovu mostu a na Staroměstské náměstí k orloji.

       Stihli jsme i občerstvení v „Mekáči“ a někteří si doplnili energii objednávkou přímo ve vlaku. Unavení, ale bohatší o spoustu dojmů, jsme se kolem 7. hodiny vrátili na zábřežské nádraží.

       Jen pro zajímavost, na každého zbyla ze společného fondu ještě padesátikoruna. Jak s tímto prvním výdělkem děti naloží, bude již jen na nich.

        

       Mgr. Lenka Kozlanská

        

     • Výlet 4.A do Prahy
      • Výlet 4.A do Prahy

       20. 6. 2019

       V úterý 18. června se třída 4. A vypravila na výlet do Prahy. Naším cílem bylo Muzeum smyslů. Cesta vlakem proběhla bez větších komplikací a za chvilku už jsme zkoušeli, že ne všechno, co vidíme, slyšíme či zažíváme je skutečné. Nejprve jsme museli projít zrcadlovým bludištěm, hned poté jsme se ocitli v místnosti vzhůru nohama, v barevné místnosti, disko místnosti či v místnosti našikmo. Nejvíce nás však zaujalo fakírovo lože a točící se tunel. Po skoro dvouhodinovém zážitku jsme se zašli občerstvit do oblíbeného Macdonaldu a při té příležitosti jsme se podívali na Pomník svatého Václava a do budovy nově opraveného Národního muzea. Po delším čekání v parku u nádraží už nás čekala jenom cesta domů. Výlet se nám velice líbil a získali jsme i spoustu nevšedních zážitků.

     • PT - čtvrťáci
      • PT - čtvrťáci

       20. 6. 2019

       V týdnu 10. – 14. června si i třída 4. A udělala Projektový týden. Pod názvem Bylo, nebylo jsme se všichni ocitli každý den v jiné době a vzhledem k ní jsme plnili zadané úkoly. Bylo třeba zapojit fantazii, nějaké ty znalosti i fyzickou aktivitu. Celý týden bojovala družstva Kosťáci, Mamuti, Melouni bez pecek a Bezzubky. V pondělí jsme se přenesli do pravěku. Zde jsme si zkusili rozdělat oheň křesáním, lovili jsme mamuty, koupali se a na závěr nás čekalo opékání hadů. V úterý byl starověk. Cestou ze školy jsme si všichni vyzkoušeli, jak je těžké pašovat čínský porcelán (kolíčky) a na Račici nás čekala římská čísla a různí důležití bohové. Při zpáteční cestě byla soutěž o nejvyšší pyramidu. Středa se nesla ve znamení středověku. Ještě ve škole nás čekala znalostní a hledací hra na hrady a zámky ČR, pak už jsme se vydali do cukrárny vstříc středověké hostině a nakonec jsme na Oborníku dobyli hrad. Nejnáročnějším dnem byl čtvrtek, hned ráno nás čekala cesta za moderními objevy. První zastávkou byla vodní elektrárna v Lupěném, kde nás pan správce seznámil se zajímavými informacemi a dokonce nás nechal si zkusit otevřít stavidlo. Poté následovala tichá pošta (která nakonec nebyla až tak tichá) a dozvěděli jsme se spoustu významných jmen objevitelů a jejich vynálezů. Cílem naší cesty bylo železniční muzeum Lupěné, kde jsme velice pečlivě prozkoumali mašinku i vagon. Poslední den se zabýval budoucností, bavili jsme se o Mimořádných událostech, balili si evakuační zavazadlo a čekala nás šipkovaná po městě. Celý týden se nám vydařil, užili jsme si spoustu zábavy a se dozvěděli jsme se spoustu nových informací. 

     • PT - (s)Nová Seninka
      • PT - (s)Nová Seninka

       20. 6. 2019

       Na letošní cyklovýpravu do Seninky se v rámci Projektového týdne přihlásilo 40 sportovců z naší školy. Oporou byli osmáci, nejmladšími účastníky pak třeťáci.

       Jízdu v těžkém horském terénu zvládli všichni bez ohledu na počet převodů.

       Nová rozhledna na Štvanici, koupání v rybníku Úžas i tradiční výstup na Kraličák. To všechno jsou zážitky, které nám vždy znovu připomene staroměstská máslová trubička.

     • PT – Všemi smysly
      • PT – Všemi smysly

       20. 6. 2019

       Projektový týden se nesl ve znamení veder, to pocítil jistě každý žák, který se v tomto týdnu účastnil jakéhokoli projektu.

       My jsme si ale ještě „přitopili“. První den jsme totiž navštívili místa, kde bylo ještě o pár stupínků celsia víc. Měli jsme naplánované 3 exkurze po místních závodech, pro něž je typická ruční výroba. První z nich nás zavedla do keramického závodu Kolomazník v Zábřehu, kde se děti seznámily s výrobou keramiky a samy si také vyrobily mističku ve tvaru listu. Ze Zábřehu jsme se potom pomocí našich přibližovadel (koloběžek, bruslí a skateboardů) přesunuli po nové cyklostezce do kovářské dílny v Leštině. Tam nám statní kováři Pavel a Sajmon ukázali, jak se zpracovávají kovy a co vše je potřeba udělat, když chcete ručně zhotovit hřebík. Navíc nás obdarovali před našima očima vykovanou kobrou, kterou si budeme v příštím roce spravedlivě půjčovat mezi 6.B a 6.C J. Poté jsme se zase vrátili do Zábřeha a nakoukli ještě do kamenosochařské dílny Jana Maluchy. Zde si zase děti mohly vyzkoušet vyrýt do kamene pár písmen a zjistily, co vše je potřeba udělat s kamenem, než se z něj stane náhrobek.

       Druhý den jsme v Olomouci v Muzeu umění navštívili výstavu významného českého malíře a sochaře, jehož nosným materiálem je sklo, Václava Cíglera. Většina dětí se poprvé v životě potkala s abstraktním uměním, ale díky animačnímu programu, který jim trochu poodhalil tajemství skrytá za tím, co vnímáme jen svým zrakem, to některým z nich nakonec nepřišlo až tak nesmyslné J Navíc si samy mohly vyzkoušet přenést na papír své pocity pomocí abstraktní kresby a nahlédnout do prostor Arcidiecézního muzea, kam nás vzal náš průvodce výstavou pan David Hrbek. I tam totiž výtvarník Cígler umístil svá díla, která jako skleněná zrcadla odrážela věže katedrály sv. Václava a lomené oblouky malého nádvoříčka.

       A nakonec zasloužená zmrzlina…

       Ve středu jsme se vypravili do Kroměříže. V zámku jsme absolvovali prohlídku reprezentačních sálů, které nás nadchly svým přepychem a krásou. Benátská zrcadla, stolky vykládané drahými kameny, intarzie (kdo si dnes pamatuje, co to je?), lovecké trofeje, vysokánské dveře s klikami nad hlavou a obrazy… A potom ještě Květná zahrada nebo zrcadlové bludiště – co kdo chce. A na závěr klasika: zmrzlinaaaaaaa!

       Ve čtvrtek byl naším cílem hrad Helfštýn, ale ještě než jsme k němu došplhali, začali jsme šplhat někde jinde – v lanovém parku mezi stromy v podhradí. Po řádné instruktáži jsme se nejprve opatrně, ale pak s čím dál větší jistotou pohybovali jako opičky v korunách stromů a nejeden a nejedna z nás překonali sami sebe J Poté jsme ještě navštívili hrad, prohlédli si kovové sochy, které tam každoročně přistanou po každoročním setkání uměleckých kovářů Hefaiston, a dali si oběd, za který někteří utratili majlant (pozor, nedávejte si tam nikdo hranolky se sýrem a tatarkou!)

       V pátek nás čekala relaxační tečka v podobě koupání a záznamu zážitků u jezírka Hosena u Dubicka. Nic lepšího jsme si v tom vedru nemohli přát – voda byla čistá a osvěžující, prostředí krásné a čisté a naše těla i mysl po tolika zážitcích a dojmech už chtěla jenom odpočívat a vstřebávat. Báječný týden! Díky všem, bude na co vzpomínat!

     • Výlet školní družiny
      • Výlet školní družiny

       18. 6. 2019

       Naše p. vychovatelky nejsou jen čarodějnice, ale také nadšené sportovkyně!

       Ti nejodvážnější z nás se ve středu 12. 6. vydali přes Ráječek na skoro 8km pěší túru. Útočiště nám poskytla zahrada leštinské sokolovny. Protože jsme správní zálesáci, cestou jsme se otužovali v řece Moravě. Ochlazování v tom parnu, které nás provázelo, není nikdy dost, a tak jsme pokračovali zmrzlinou. Otuženi a vyzbrojeni zásobami potravin z místní pekárny, jsme byli plni sil vrhnout se na stavění stanu a založení tábora. To bylo překvapení, když vše už bylo hotovo!! – ještěže máme tak hodné rodiče!!!

                   Ušetřenou energii jsme okamžitě vybili při florbalu, fotbalu a jiných lotrovinách. Potom už jsme jen nakrojili špekáčky a hurá k ohni, na němž se významně podílel a vlastní krev u něj prolil i pan ředitel – o to víc nám špekáčky chutnaly.

                   Energie bylo stále dost, proto nás p. vychovatelky vytáhly na hřiště, kde jsme měli možnost protáhnout tělo i peněženky. V tomto okamžiku došli baterky úplně všem! :)

       Po hygieně jsme zapadli do stanů, jak partyzáni do bunkrů.

       Budíček v podobě ptačího zpěvu nás vyhnal ze stanů už v 5:15 hod. Díky pekařskému umění našich vychovatelek jsme si pochutnali na různorodých laskominách. Pak už jen pár her, úklid stanů i tábořiště, vyhodnocení, rozdání svačinek a hurá na další skoro 8km cestu přes Lesnici zpět do školy na oběd.

       Bezva výlet, jsme borci, příště zas!!! :)

     • Indiáni z Boženky - ozdravný pobyt druháků
      • Indiáni z Boženky - ozdravný pobyt druháků

       18. 6. 2019

       V týdnu od 3. června se konala indiánská výprava do Kunčic u Starého Města.

       Třídy 2.A a  2.B vyrazily na školu v přírodě. Počasí nám přálo, a tak jsme prožili jako správní indiáni pestrý bojový týden, plný napětí, překvapení a odvážných hrdinských činů. Děti si samy vyzkoušely, jak takový indián bojuje za svůj kmen, chrání druhé a pomáhá, a také jak zvládají pohyb a orientaci v terénu. Nechyběla ani noční stezka odvahy, jízda na koni, koupání v bazénu, opékání u táborového ohně, záchrana náčelníka, bojové hry, indiánský pokřik a nakonec i hledání pokladu " LÉHOBÍ  ZONABI ".

       Ke spokojenosti přispěla i výborná kuchyně, kdy byl často boj o přídavek.

       Domů jsme se vraceli náležitě unaveni ale plni nových zážitků, které by nám školní lavice nemohly dát.

       S pozdravem za všechny náčelník Dlouhá ruka.

     • PT - turistický kurz - Javornicko
      • PT - turistický kurz - Javornicko

       18. 6. 2019

       Rok se s rokem sešel a my jsme vyrazili na 5. ročník turistického putování po severních krajích naší země, kterého se účastní zájemci z řad žáků 6. - 9. ročníku. No, letos už to byla masovka na hraně, sešlo se vás 33! Během pětidenního putování tak naši mladí turisti namířili své kroky do oblasti Javornicka a hor zvaných Rychlebské. Specialitou akce byla skutečnost, že větší část jsme šli „natěžko“, kdy si veškeré vybavení nesli účastníci sebou. Ale klobouk dolů, téměř všichni to v pohodě zvládli!

       Kurz jsme zahájili vlakovým přesunem na sever, cílem byla stanice Ramzová, náš výchozí bod, odkud jsme vyrazili dobýt vrcholky Rychlebských hor. Již první kroky některé z vás přesvědčily, že to nebude žádný výlet na Matějskou do Prahy, takže odpočinek a oběd na nejvyšším vrcholu zvaném Smrk byl více než zasloužený. A pak přišly pravé Rychlebky! Hřebenovka přímo po hranici, cestička v borůvčí, no krása. Trochu se nám to vlnilo, takže výstupy na Kovadlinu či Břidličný nebyly zadarmo. U chaty pod Špičákem jsme si trochu odpočinuli, nabrali vodu a zamířili k cíli dnešního putování – zaniklé vesnici Hraničky. Na objednávku (😊) nám i posekali louku, takže stavění stanů byla pohoda, tedy až na to, že někteří ten svůj příbytek stavěli asi poprvé 😊.

       V úterý jsme pokračovali v započatém díle s cílem dokončit hřebenovku Rychlebek. Pod Koníčkem jsme objevili nový Lesní bar, tak jsme jim ho tam kompletně vykoupili. Pak už se většina z vás těšila na obchůdek nad Travnou, který jsme teda vykoupit nedokázali, byť jste se snažili...:-) Odtud už to bylo jen a jen stoupání na cíl dne – Borůvkovou horu, samozřejmě se zastávkou na Hoštickém prameni k načerpání vody. A Borůvkovka, to už je klasika, vždyť si ji Pája s Klárkou přímo vyžádaly! Krásné místo, nádherné výhledy, pohodovka.

       Ve středu jsme zahájili sestup do civilizace. Přes Vysoký kámen s Rychlebským trollím jazykem jsme namířili naše kroky do Javorníku, kam jsme kolem poledního také ve vší parádě dorazili. Zasloužený odpočinek jsme si samozřejmě spojili s doplněním kalorií v místních restauracích a obchodech. Před společnou fotkou s hejtmanem jsme zbaběle utekli na nádraží, odkud nás vláček kolejáček vyplivl některé v Žulové (neboť jsem nutně potřeboval skočit do lomu) a většinu ve Vápenné, kde se naším basecampem stala místní tělocvična. Poté už mohl naplno vypuknout odpočinkový podvečer, kdy jsme odpočívali, někteří zkoušeli ukuchtit své kulinářské speciality a tak jako vždy, naplno se rozjeli míčové hry. No, největší radost z vás měl ale místní obchodník – Vietnamčík, kterému jste mohutně zvedli tržbu 😊.

       Ve čtvrtek ráno jsme nechali bágly v tělocvičně a vyrazili do krásného okolí vesnice, samozřejmě po zatopených lomech! Prvním cílem byl známý lom „Biskupák“. Další cesta byla dobrodružstvím, k lomu na Žulovém vrchu (Brankope) jsme si to namířili přímo nahoru, žádné obcházení, pěkně kolmo na vrstevnice! Ale průchod mini skalním bludištěm či pěkné výhledy byly odměnou za náročnější výstup. Poté jsme se vrátili do Vápenné, nahodili na záda naše „krysy“ a zahájili přesun přes lom Vycpálek na zřejmě nejznámější (a taky asi nejkrásnější) místní lom – na Rampu – místo našeho posledního bivaku. No, krása. Teda až na tu bouřku a deštík, ale i to k našemu putování patří. A když přestalo, bylo fajn. Moc.

       V pátek jsme po bývalé železniční trati jsme došli až k Žulové, kde nás čekal poslední cíl dnešního putování – lom Grantz, který osobně nazývám Ostrůvkem. Dvouhodinová koupačka byla odměnou za celé to putování a z lomu vás odcházelo suchých opravdu jen pár J. Pak už jenom procházka na nádraží a mohli jsme zahájit přesun domů. V Zábřehu ještě poslední foto u pana Welzla, však jsme jeho pokračovatelé, no a pak si vás rozebrali vaši blízcí a odvezli vás domů k plným stolům a měkkým peřinám (tedy pokud si můžu tipnout, prvně vás hodili do vany…)

       A co závěrem? Za pět dnů jsme nachodili cca 65 km a viděli mnoho krásného. Snad jsem tak splnil svůj slib, že všem ukážu to hezké na Javornicku a nakouknu s vámi do nejopuštěnějších hor naší země.

        

     • PT - Na zemi, po vodě, ve vzduchu
      • PT - Na zemi, po vodě, ve vzduchu

       17. 6. 2019

       Vyzkoušet si několik druhů pohybu si mohli v projektovém týdnu ti žáci, kteří se přihlásili do projektu nazvaného Na zemi, po vodě, ve vzduchu. Pohyb na zemi představovaly vyjížďky na kolech přes Maletín na Bozeňov a také na Krásné u Šumperka. Dále pak jízda na koloběžkách po olomouckých parcích a navíc také pěší túra z Raškova do Šumperka. Voda byla zastoupená v podobě plavby na raftech po řece Moravě z Postřelmova do Lukavice. Ve vzduchu jsme se ocitli v lanovém centru v Olomouci. Ti nejodvážnější si tam navíc vyzkoušeli i obří houpačku. Každý den přinesl i další, neplánovaná překvapení: zavřený obchod v Maletíně, koupačka v Moravě a hlavně bouřka, která nás zdržela na nádraží v Lukavici a způsobila, že v pátek jsme se přes množství bahna a větví nevykoupali na Krásném. A jako nerozlučný kamarád nás každý den doprovázelo všudypřítomné vedro.

       Jan Odehnal

     • English Camp 2019
      • English Camp 2019

       7. 6. 2019

       English Camp se pomalu stává pravidelnou akcí pro šesťáky,  letos jsme se koncem května vydali trénovat angličtinu znovu na krásné místo uprostřed lesů – Třemešek u Oskavy.

       Celý týden jsme věnovali netradičním aktivitám spojeným s cestami po Evropě,  jak jinak než prostřednictvím anglického jazyka. Býčí zápasy ve Španělsku, impresionisté ve Francii, portugalský lidový tanec Fado,  Žlutá ponorka od Beatles v Británii – to je jen malá ochutnávka dopoledních aktivit v angličtině.

       Odpoledne jsme pak relaxovali u sportovních nebo společenských a deskových her – podle počasí, zaběhli jsme si orienťák, navštívili nedalekou zříceninu Rabštejn a taky jsme se vydali do nočního lesa vyzkoušet naši odvahu. Večer pak nezapomenutelná taneční atmosféra na  diskotéce!

       Díky milému a usměvavému rodilému mluvčímu panu Ramseymu se o anglickou konverzaci pokoušel každý 😊 a jeho nekončící energie nás provázela po celou dobu pobytu a dodávala optimismus i v deštivém počasí, které nás nešetřilo.

       Extra velký dík patří letos i všem šesťákům, kteří se svou aktivitou,  pozitivním naladěním a pracovitostí zasloužili o to, že na celý týden budeme všichni dlouho a rádi vzpomínat.

     • 8. Zábřežské Hry
      • 8. Zábřežské Hry

       4. 6. 2019

       V pátek 31. května se před školou shromáždilo více než 120 sportovců, kteří se účastnili 8. ročníku sportovního víceboje - Zábřežských Her. Kromě šestnácti družstev z naší Boženky přijali pozvání i sportovci ze ZŠ Školská (tým : Školská) ze ZŠ Severovýchod (tým: Brooklyn Stars) a  hned dva týmy z Gymnázia (ŠPVS a Hrušky). Počasí vypadalo velmi slibně, takže týmy obdržely instrukce s rozpisem soutěží a pod vedením vodičů (dospělí studenti z Gymnázia  a další přátelé Boženky) se vydaly zdolávat jednu disciplínu za druhou.

       Disciplín je vždy 12 a to: Jízda na kole, na in-line bruslích, badminton, střelba ze vzduchovky, horolezecká stěna, hasičský sport, hra Petanque, tenis, beach přehazovaná také dva běžecky náročné: letní biatlon a Orientační běh a nakonec plavání. V každém sportu je speciálním systémem vytvořeno pořadí, které je někdy i dílem štěstí, ale především sportovního umu, či nadání a tato dílčí pořadí vytvoří to celkové.

       Na třetím místě tedy skončil tým ŠPVS, na druhém místě Broskvičky a vítězem 8. ročníku ZH se stal tým Cipísků ve složení: Matěj Bojar, Jakub Matějček, Kryštof Chmelař, Matěj Horký, Vašek Havlíček, Růženka Dydjáková a Matěj Kubalík. Ostatní pořadí vidíte v přiložené tabulce.

       Ovšem o pořadí  při této akci až tak nejde, nejdůležitější je vyzkoušet si různé sporty, prožít příjemný den, plný pohybu a sportu a v neposlední řadě, probudit nebo posílit v sobě týmového ducha! A toto všechno se nám snad povedlo!

     • Cyklokurz II. Heroltice
      • Cyklokurz II. Heroltice

       18. 6. 2019

       Minulý týden čekala žáky 9.A a 9.B poslední velká společná akce – cyklokurz v Herolticích.

       Za slunečného počasí jsme vyrazili v pondělí přes Drozdovskou pilu a podél Březné do Štítů, kde jsme si odpočinuli v areálu Arnošta Valenty. Do Heroltic už to bylo pak jen kousek a odměnou za cestu, která byla pořád mírně do kopce, byl výborný oběd a koupání.

       V úterý nás čekal nejnáročnější den, projeli jsme Červenou Vodu a pohodlná cyklostezka nás dovedla do Králík. To už některým došly zásoby vody, které jsme doplnili v místním Penny Marketu, prohlédli jsme si náměstí v Králíkách a odvážně se pustili do výstupu ke klášteru Hedeč. Křížovou cestou jsme ztěžka tlačili kola a mnozí z nás si v tuto chvíli nedokázali představit, že nás od kláštera čeká ještě přesun na Severomoravskou chatu.  Po krátkém odpočinku jsme tedy sebrali zbytky svých sil a cestou dokonce někteří ještě vyšplhali na rozhlednu Val, ze které byl určitě nádherný výhled. Zbytek trasy vedl krásným lesem a konečně ve stínu, ale zase do kopce. Potom zasloužená pauza v příjemném prostředí Severomoravské chaty, krátká zastávka u Svaté trojice a hurá, pak už jen dolů a dolů, přes Moravský Karlov do Heroltic.

       A protože třetí den bývá odpočinkový, my jsme si odpočinuli návštěvou dalšího kopce – tentokrát Křížové hory se zajímavou rozhlednou. Cesta z ní vedla přes louky opět do Moravského Karlova a už známou cestou do penziónu.

       Čtvrtek nám podle předpovědi hrozila bouřka, a proto jsme se nevydali na Suchý vrch, jak bylo v plánu, ale na příjemnou projížďku přes Březnou, Písařov, Kocandu a rybník Sychrov (někteří) do Štítů a Heroltic. Bouřka se nám naštěstí přes den vyhnula a zaútočila až v noci, kdy jsme všichni spokojeně spali.

       V pátek už zase svítilo a my jsme  využili poslední dopoledne ke koupání, tenisu, bedmintonu nebo beach volejbalu a hned po obědě jsme se pomalu přesunuli zpět do Zábřeha.

       Krásné počasí, skvělá parta deváťáků, návštěva nádherných míst, dokonce na kolech…. co víc jsme si všichni mohli přát? :-)

     • Cykloturistický kurz – Heroltice 2019
      • Cykloturistický kurz – Heroltice 2019

       28. 5. 2019

       I v letošním roce vyrazili deváťáci na tradiční akci naší školy – cykloturistický kurz. Zázemí první skupině poskytl areál v Herolticích, kam se ale muselo všech 30 účastníku hned první den akce, tedy v pondělí 20. 5., dopravit. A tušíte správně, po vlastní ose. Teda až se umoudřilo počasí, neboť do půl jedenácté to byla průtrž mračen. Těch cca 30 kiláků jsme pak zvládli o to rychleji. Po odpočinku nás odpoledne čekala procházka po okolí pod vedením paní učitelky Hajtmarové, málo unavené borce vytáhl pan učitel Vít na rozhlednu Val u Hedeče nad Králíky, no dalších cca 30 kiláků.

       V úterý byla naším hlavním cílem Severomoravská chata. Družstva dle výkonnosti volila kratší či delší trasu, do cíle se však dostali všichni. A pak ten sjezd, ten byl fakt parádní... Středa bohužel celá propršela, takže program byl na chatě – pingpong, bazén, hry a učitelé si nachystali i vědomostní kvíz! Ve čtvrtek si to údernější skupina namířila údolím Moravské Sázavy do Lanškrouna, méně výkonnostní skupina se spokojila s návštěvou Králík a výšlapem ke klášteru na Hedeči. Odpoledne či podvečery pak byly ve znamení her a soutěží, každému dle jeho libosti. Nechyběla ani diskotéka, no prostě paráda. V pátek se zbývalo už jen sbalit a domů. A byla to jízda, vždyť jsme i s přestávkou k výstupu na zříceninu hradu Hoštejna byli v Zábřeze u školy za tři hodiny!

       Děkujeme za tuto akci všem!

     • O poklad paní Magdaleny 2019
      • O poklad paní Magdaleny 2019

       28. 5. 2019

       Zábřežské muzeum ve čtvrtek 16. května přivítalo již 6. ročník vlastivědné soutěže pro týmy páťáků z místních škol, ke kterým se přidali soutěžící z Nemile, Postřelmova a Dubicka. Pro všechny si na celé dopoledne přichystal autor soutěže Jaroslav Vít ze ZŠ Boženy Němcové množství historických a regionálních úkolů.

       Soutěžící přivítala v úvodní scénce samotná paní Magdalena Vizovská, podobně se později zúčastnili audience u krále Vladislava Jagellonského, vždy je však čekal postřehový test. Protokol o české historii, stará mapa či aktivity v expozici muzea – to je jen pár úkolů z první části soutěže. Poté týmy vyrazily do terénu, čekal je morový sloup či oblíbená městská hra. Po návratu do muzea přišla na řadu třeba hanáčtina či erby, nechyběly významné osobnosti regionu či klip o tom nejznámějším – Eskymo Welzlovi. Opravdu zapeklité byly již tradiční místopisné úkoly. A na závěr? V poslední zteči měli soutěžící poznat české panovníky, souboj ještě zamíchal konečným pořadím, v čase počítání výsledků se zatím odehrál vložený souboj o poklad v podobě krabice zákusků. Závěrečného vyhodnocení a předání cen se s pořadateli soutěže ujala vedoucí MAS Horní Pomoraví paní Alena Dvořáková. V letošním ročníku si vavříny vítězů odnesli žáci jednoho z týmů ZŠ Školská následování oběma týmy ze ZŠ Boženka. Ty měly dokonce stejný počet bodů, o pořadí nakonec rozhodl větší bodový zisk v závěrečné zteči. Stříbro tak připadlo týmu ve složení Sára Pelantová, Roman Hohn a Ondřej Král, bronzovou příčku pak obsadili Klára Stejskalová, Eva Horvátová a Martina Plutzová. Páťákům paní učitelky Lenky Kozlanské tak patří velký dík za skvělou reprezentaci naší „Boženky“.

     • Krajské kolo Přeboru škol v orientačním běhu
      • Krajské kolo Přeboru škol v orientačním běhu

       27. 5. 2019

       Na závody krajského kola v orientačním běhu jsme tentokrát nemuseli nikam cestovat. Naopak, 21. 5. 2019 jsme přivítali nejlepší žáky a studenty Olomouckého kraje v domácím prostředí. Centrum závodu  bylo v areálu Plaveckého bazénu Zábřeh. Závod pořádali společně Severka Šumperk a náš Magnus Orienteering. Tratě vytvořil náš současný nejlepší reprezentant Vojta Král a byly vedeny zejména v oblasti Na Výsluní.

                     Na start se postavilo 201 závodníků a po doběhu jsme byli velmi spokojeni. Vynikající výsledky dosáhli především Zdeňka Pazderníková, která svou kategorii D7 vyhrála a Ondra Král, který v H5 byl druhý a ve stejné kategorii byl ještě pátý Roman Hohn. Silné reprezentanty jsme měli v kategorii H7, kde se seřadili na pátém až sedmém místě Honza Pavlík, Pavel Navrátil a Ondra Sekanina. Uznání však zaslouží všichni, kteří školu reprezentovali, a to Eva Horvátová, Kája Bartášková, Jirka Kroul, Káťa Štoudková, Adam Greschner, Eliška Pobucká a Simona a Ája Blažkovy, a to především proto, že dokázali nalézt a orazit všechny správné kontroly a nikdo z našich tak nebyl diskvalifikovaný. To se ukázalo jako rozhodující při sečtení bodů pro hodnocení škol. V kategorii mladších žáků naše družstvo zvítězilo se ziskem 66 bodů před ZŠ 8.května Šumperk (59 bodů), a to mezi 14 školami kraje. Ještě větší radost nám udělal výsledek našeho družstva DH7-9, kdy borci zvítězili (133 bodů) před favorizovaným týmem Slovanského gymnázia Olomouc (121 b.) a Gymnázia Zábřeh (103 b.), mezi 15 školami kraje. Tím jsme si, po několika letech, vybojovali v kategorii starších žáků postup na Celostátní finále přeboru škol v orientačním běhu, které se uskuteční 5.června v Brně.

        

       Ing. Strachotová Eva

     • Krajská vybíjená dívek
      • Krajská vybíjená dívek

       24. 5. 2019

       Dne 21. 5. 2019 se dívky pátých tříd účastnily KF ve vybíjené v Prostějově. Po bojovném výkonu se dívky umístily na krásném 3. místě. Ze šesti družstev z celého našeho kraje nás přemohly jen dva týmy a to ještě vždy o jednu vybitou hráčku. Na krásném výsledku se podílely tyto dívky Ema Kociánová, Lucie Králová, Karolína Němcová, Eliška Heryánová, Dorotka Pavlů, Šárka Švédová, Mia Brušťíková, Anna Pacíková, Karin Malá, Aneta Pírková, Lucie Svačinová, Elen Kratochvílová, Michaela Šmídová. Dívkám děkujeme za vzornou reprezentaci školy a přejeme mnoho dalších nejen sportovních úspěchů.

     • Pohár rozhlasu – okresní finále
      • Pohár rozhlasu – okresní finále

       18. 6. 2019

       Dne 9. a 10. 5. se naši  žáci ,,atleti“ zúčastnili okresního finále Poháru rozhlasu v Šumperku. I přes nevlídné počasí (zima a déšť) se jak holky, tak i kluci umístili na pěkných místech.  Starší kluci obsadili 2. místo, starší holky 5. místo, mladší kluci 6. místo a mladší holky 2. místo. Starší kluci a mladší děvčata postoupili do krajského finále, které se konalo 23.5 2019 v Šumperku. Mezi velkou konkurencí atletických škol z Olomouce, Prostějova a Přerova se nenechali zahanbit a kluci obsadili 5. místo a děvčata skončila 6. Chtěla bych všem zúčastněným poděkovat za reprezentaci školy. Někteří totiž nebojovali jen se soupeři, ale taky s počasím.

       Složení družstev:

       Starší kluci: Matěj Bojar, Čulík Šimon, Huf Ondřej, Chmelař Kryštof, Janků Nikolas, Kreutz Štěpán, Piterka Tadeáš, Ryšavý Lukáš, Vitásek Martin, Matěj Horký, Matěj Kubalík, Daniel Bezděk

       Starší holky: Braunerová Nikola, Drozdová Anna, Matějčková Vendula, Olbrichová Lucie, Pazderová Viktorie, Přibylová Klára a Nela, Šoustalová Lucie, Vacková Eliška

       Mladší kluci: Achilis Michal, Kroul Jiří, Lajmar Marek, Opravil Jakub, Pátek Jan, Roučka Jan, Valouch Filip, Vepřek Adam

       Mladší holky: Vítová Anežka, Eliášová Sabina, Pazderníková Zdeňka, Pobucká Eliška, Sittová Kristýna, Žáková Markéta, Hlavatá Adéla, Žouželková Amálie,  Kužniarová Victoria

     • Zábřežský slavíček 2019
      • Zábřežský slavíček 2019

       22. 5. 2019

       I letos se kulturní dům v Zábřeze rozezpíval stovkou menších či větších zpěváčků. Zpívalo se na přehlídce sborů Zábřežský slavíček, která se letos konala ve čtvrtek 9. května od 16 hodin.

       Letošní, již 18. ročník přehlídky, byl věnovaný maminkám a jejich nadcházejícímu svátku. Děti nejen zpívaly, ale i recitovaly a představily se i naše děti ze sboru Písnička, které ve spolupráci s kamarády ze sboru Slavík zazpívaly svůj letošní repertoár. Opět jste mohli slyšet písně od V. Neumanna – Přání či Mdlo, ale i lidové a tradiční anglickou Drunken sailor.

       Příjemné odpoledne zakončilo společné zpívání na závěr s písněmi a tancem na lidovou píseň Cib, cib, cibulenka a píseň Mamince.  

     • Exkurze páťáků do Prahy
      • Exkurze páťáků do Prahy

       20. 5. 2019

       Tradiční exkurze žáků 5. tříd do Prahy se uskutečnila ve čtvrtek dne 16. května. Děti navštívily pamětihodnosti, o kterých se učily ve vlastivědě.

       Právě opravené Národní  muzeum a Staroměstská radnice s orlojem zářily novotou a udělaly na žáky skvělý dojem. Cestou po Karlově mostě všichni prokřehli a rádi se ohřáli při prohlídce Národního divadla. Odpočinek a něco k zakousnutí přišly vhod při pobytu v McDonaldu. Jízda vlakem společnosti Regiojet byla příjemná, jen 50 minutové zpoždění navečer bylo k nevydržení.

       Výlet se i přes chladné počasí náramně vydařil. Nadšeni byli hlavně ti, kteří byli v Praze poprvé.

        

     • Den Evropy v Olomouci
      • Den Evropy v Olomouci

       10. 5. 2019

       V úterý 7. května se v Olomouci konal tradiční Den Evropy. Tato akce se koná jako připomínka vzniku evropského společenství a účastní se jí žáci základních a středních škol, kteří veřejnosti představují evropské státy. Osmáci z naší školy letos představovali Francii. Ten, kdo správně vyluštil křížovku, poznal zajímavá francouzská místa na obrázcích nebo uhádl hádanky, si mohl za odměnu vzít francouzské vlaječky z jedlého papíru, muffiny s fondánem, levandulové sušenky, nebo bretaňské sablés. Naši žáci si také připravili vystoupení na podiu, a to ve stylu cyklistického závodu Tour de France. Ten sice nevyhrál francouzský závodník, ale to nikomu nevadilo. Celý den jsme si užili, naučili jsme se prezentovat před lidmi a zjistili jsme, že taková komunikace s cizími lidmi není žádná legrace.

       Jan Odehnal

     • McD CUP
      • McD CUP

       9. 5. 2019

       Dne 7. 5. 2019 se hoši 4.-5. tříd účastnili Okresního finále v kopané  McD CUP. Chlapci urputně bojovali, ale v silně obsazené skupině, se jim nepodařilo postoupit. Obsadili tak 5.-9. místo. Chlapcům za vzornou reprezentaci děkujeme a přejeme hodně úspěchů v dalších akcích nejen sportovních.

     • Přírodovědná exkurze Třemešské rybníky
      • Přírodovědná exkurze Třemešské rybníky

       9. 5. 2019

       Naše třída 7. C podnikla výpravu v rámci učiva přírodopisu na Třemešské rybníky. Vlak nás dopravil až do Šumperka, dál už jsme museli pěšky necelé 4 kilometry. S průvodcem, vousatým Petrem Šajem, jsme vyrazili k připraveným sítím podél rybníků a seznámili se s odchytem ptáků. Čekalo nás jejich kroužkování a poznávačka s řazením do systému. Nové vědomosti jsme nabili hrou, kde našim úkolem bylo poznat přiřazený druh ptáka a pamatovat si místo odletu u stěhovavých ptáků. Atmosféru nám zpříjemnily žabí námluvy v plném proudu. Za třídu jsme si odnesli vlastnoručně vyrobenou ptačí budku. Byl to příjemně strávený den v přírodě :)

       Žáci 7.C

     • Čarodějnice z Boženky
      • Čarodějnice z Boženky

       6. 5. 2019

       Poslední dubnová noc není kouzelná jen tím, že po ní následuje "1. máj - lásky čas", ale především tím, že je spojen s tradicí pálení čarodějnic. My jsme v družině na filipojakubskou noc v družině čekat nemohli, a tak jsme si slet malých čarodějů a čarodějnic užili už odpoledne. Ale nebyl to rej o nic méně magický než ty večerní, které pak v okolí následovaly.

       Naše čarodějná party začala divokým tancem kolem ohně. Některé paní vychovatelky překvapily a my až nyní pochopili, co jsou vlastně zač :-) Když plameny našeho čarovného ohně šlehaly dostatečně vysoko, obětovali jsem jim naši čarodějnici Gertrudu, se kterou odešly všechny špatnosti a starosti, což se s blížícím vysvědčením vcelku hodí! A aby oheň nehořel nadarmo, zpříjemnili jsme si odpoledne opečenými špekáčky :-)

     • Vítězka vzala spolužáky do mincovny
      • Vítězka vzala spolužáky do mincovny

       3. 5. 2019

       Dvaadvacet žáků spolu se dvěma pedagogy ze Základní školy Zábřeh, Boženy Němcové, se vypravili do Jablonce nad Nisou už v neděli 28. dubna večer. V pondělí je na severu Čech už od rána čekal nabitý program. Žákyně Klára Špičková vyhrála totiž v soutěži ČNB 100 let české koruny jako výhru exkurzi v České mincovně pro celou třídu. V provozu se právě razily pro Českou národní banku padesátikorunové mince, a tak děti viděly celý postup výroby českého oběživa od přepočítávání v přípravě, ražbu na lisech až po závěrečné sáčkování, vážení a balení. Mohli se také dozvědět více o ryzích kovech, ze kterých Česká mincovna razí. Potěžkali si i zlatou investiční minci Český lev o váze jedné trojské unce a v této souvislosti bylo překvapením porovnání hustoty olova se zlatem. Chlapci si na výzvu svého průvodce, výrobního ředitele Stanislava Bachtíka, zkoušeli, zda se jim střižek pro výrobu padesátikoruny podaří rozlomit. Marně. České koruny něco vydrží. Přesto školáky překvapilo, kolik se jich ročně ztrácí a kam. Na závěr jejich pozornost ředitel Bachtík vyzkoušel. Milá výhra čekala na toho soutěžícího, který si správně všiml, jakou značku Česká mincovna používá. Jako první, že béčko s korunkou, správně odpověděla Tereza Bojarová. Nikdo ale neodešel s prázdnou. Všichni dostali drobné dárky na památku a přání šťastné cesty do Zábřeha. V programu měli po prohlídce města školáci se svými učiteli, i přes nevlídné počasí, ještě výlet k dominantě Libereckého kraje, na Ještěd.

       Lenka Klimentová

     • Jarní kopačák
      • Jarní kopačák

       2. 5. 2019

       16. 4. 2019 se uskutečnil již pravidelný turnaj ve fotbale prvního stupně. Turnaje se zúčastnily 1. až 3. ročníky. Za každou třídu bylo vybráno jedno družstvo. Mezi sebou se utkaly třídy 1.A Draci a 1.B Ohniví draci. Za druhý ročník to byly týmy 2.A Tygři a 2.B Orli. Třetí ročník reprezentovaly týmy tři, a to 3.A Modří žraloci, 3.B Plameny a 3.C Ohnivá pětka.

        

       Zápasy byly velmi vyrovnané a konečné pořadí dopadlo následovně:

       1. místo: 3.A Modří žraloci
       2. místo: 2.A Tygři
       3. místo: 1.B Ohniví draci
     • Historiáda 2019
      • Historiáda 2019

       30. 4. 2019

       Ani letos jsme nemohli odmítnout účast na již 20. ročníku dvoudenního klání týmů mladých historiků z celé republiky pod názvem Historiáda. Loňský ročník jsme zakončily stříbrem, takže do Lomnice nad Popelkou, která tuto soutěž ve dnech 24. - 26. 4. 2019 hostila, jsme tedy odjížděli s mírným optimismem a chutí změřit síly s dalšími 24 týmy z celé naší vlasti.

       Tým každý rok ztrácí svého deváťáka, letošním vůdkyní tedy byla Veronika Balcárková z 9.C, kterou podporovali Matěj Hohn z 8.B a Klára Indrová ze 7.B. Benjamínkem týmu se stala Markéta Ryšavá z 6. C.

       Na všechny účastníky čekaly dva dny plné dějepisu, ale ne takového běžného ze školních lavic, ale plného akce a týmové práce, protože v této soutěži jednotlivec nic neznamená. Náročný protokol, návštěva krásného hradu Pecka a mnoho jiných úkolů vyplnilo většinu prvního dne. Ten však ještě večer obohatilo vystoupení místních zvoníků a film o lomnickém rodákovi, letci Františkovi Truhlářovi, k němuž byl osud velmi tvrdý. A aby toho nebylo málo, po návratu do školy čekala klasika - cyklický provoz, takže týmy končily klání až kolem desáté. Druhý den týmy čekala dopolední hra v historických kulisách města Lomnice či závěrečná zteč.

       Náročná akce plně prověřila schopnosti týmu, který ale opět potvrdil svou vysokou kvalitu, když konečným 4. místem ještě vylepšil naše úspěšné vystoupení z předešlého roku. Zde je ale také potřeba zmínit, že před námi už byli pouze týmy z nižších gymnázií, mnohé dokonce i za námi. Jinými slovy, klání základních škol jsme vyhráli!!!

       Hluboká poklona, moji milý soutěžící, toto umístění je v celorepublikové konkurenci vynikající! Ale úplně nejdůležitější je fakt, že jste si užili dva krásné dny s dějepisem a výsledek je jen třešničkou na dortu.

       A dovolím si ještě jednu poznámku. Úspěch je především váš, vy jste si vše vybojovali na kolbišti ducha, ale troufám si tvrdit, že kousek patří i nám, dějepisářům na zábřežské „Božence“. I když je nám někdy vytýkána náročnost, jste důkazem, že jdeme správnou cestou. Díky.

        

       Jaroslav Vít, doprovázející preceptor historie

        

     • To je hlína
      • To je hlína

       29. 4. 2019

       Žákyně z 8.A, Sabina Švindrychová a Anna Kubalíková, se zúčastnily 14. ročníku otevřené umělecké přehlídky "To je hlína" na téma "Není listopad jako Listopad". Sabina získala 3. místo, cenu poroty za koláž "30. výročí", Anička má vystaven výkres "Nádherný podzim 1989". Děvčata byla pozvána na slavnostní zakončení charitativní výstavy dětských výtvarných prací, které se konalo 26. 4. 2019 v Galerii Novoměstské radnice, Praha. Akce byla spojena s udílením cen, vystoupením písničkáře Jiřího Dědečka a dobročinným prodejem výtvarných děl.            

       Organizátorkou byla Ing. Lucie Lišková (NADAČNÍ FOND MODRÁ RYBKA).

       Záštitu převzala radní MgA. Hana Třeštíková, patronem byl fotograf Tomáš Třeštík.

       Děvčatům blahopřejeme a děkujeme.

        

       Akci jsme spojily s návštěvou výstavy Zdeněk Burian: Širým světem v Obecním domě.

        

     • Člověče, nezlob se
      • Člověče, nezlob se

       25. 4. 2019

       V úterý 23. dubna se část žáků 4. A zúčastnila akce MAP Zábřežsko - Člověče, nezlob se. Hra pro 3-4 členné týmy se sestávala ze dvou částí. Prvním úkolem bylo ve skupině vytvořit hrací figurky. Dle zadání bylo potřeba, aby figurky byly vyrobeny z recyklovatelných materiálů, měly stejnou barvu a alespoň jeden společný znak. Cílem této aktivity bylo rozvíjet technickou tvořivost a zdatnost žáků, nesměla chybět ani spolupráce v týmu. Druhým úkolem byla hra samotná. Turnaj se odehrával na hřišti Skalička a i přes nepřízeň počasí se sešlo sedm hracích týmů. Po těžkém boji s větrem i protihráči však naše družstvo s velkým přehledem zvítězilo. Za vyrobené hrací figurky si žáci 4. A odnesli krásné 2. místo. 

     • Cesta do království
      • Cesta do království

       25. 4. 2019

       O velikonočních prázdninách na ZELENÝ ČTVRTEK se vydaly děti naší školní družiny a školního klubu do království. Nebylo to ale království princů, princezen, králů a královen, ale KRÁLOVSTVÍ  ŽELEZNIC.

       Před několika lety se zrodil nápad postavit největší modelové kolejiště u nás a ve střední i východní Evropě.

       Čekal nás jedinečný pohled na modelovou krajinu protkanou železniční sítí s mnoha vychytávkami. Modely jezdí, svítí, auta zastavují na červenou na semaforech, kolejiště reagují na střídání denního a nočního cyklu a některé vlaky jsou nastaveny tak, že je můžeme sami ovládat! Miniaturní kamery vám zprostředkují aktuální pohledy z lokomotiv modelů projíždějící kolem nejrůznějších dominant ČR, jako je například: Karlštejn, Pražský hrad, Střekov, Kokořín a další.

       To ovšem v žádném případě není všechno, Království železnic disponuje řadou doplňkových expozic, naučných panelů a řadou interaktivních prvků.

       Výlet se nám velmi líbil a už se těšíme na další.

     • Velikonoční dílna
      • Velikonoční dílna

       25. 4. 2019

       V úterý 16. 4. 2019 proběhla v naší školní družině VELIKONOČNÍ DÍLNIČKA. Na několika stanovištích děti vytvářely velikonoční a jarní ozdoby – slepičky, zajíčky, rozkvetlé květináče a samozřejmě zdobily velikonoční vajíčka. Mezi další aktivity patřilo pečení velikonočních jidášů. Všechny své výrobky si mohly děti odnést domů a utvořit si vlastní velikonoční výzdobu.

     • TPCA Kolín
      • TPCA Kolín

       24. 4. 2019

       Ve středu 17. dubna se časně ráno vydali osmáci vlakem na exkurzi do TPCA Kolín. Po příjezdu do Kolína nasedli na autobus do vesnice Ovčáry a odtamtud šli pěšky do TPCA Kolín. Při exkurzi byli žáci seznámeni s vývojem firmy jejím momentálním stavem. Poté společně s průvodci nasedli na malé vláčky a vydali se do nitra továrny. Zde bylo možno vidět nejmodernější technologie výroby aut a také spousty zaměstnanců nejen z Čech. Po skončení exkurze se sešli s youtuberem Bláznem Tomem. Pak zpátky do Ovčár z nich do Kolína na vlak domů. 

       Jiří Kroul, 8.A

     • Kutná Hora a Praha 2019
      • Kutná Hora a Praha 2019

       24. 4. 2019

       Den první (úterý 16. 4. 2019)

       Je již dobrou tradicí, že s jarními dny vyráží sedmáci na dvoudenní dějepisnou exkurzi. Tentokrát jsme navštívili dvě z nejkrásnějších měst naší vlasti –Kutnou Horu a Prahu. A zde je zápis toho, co jsme zažili…

       Naše putování začalo poměrně brzy, neboť ze Zábřehu do Kutné Hory je to notný kus cesty. No světe div se, nikdo nezaspal! Cesta proběhla bez problémů, při přesunu z kutnohorského nádraží do spřátelené ZŠ jsme poprvé prošli kolem památek, s kterými jsme se měli postupně seznamovat. Ve škole jsme uložili bagáž a na terase u chrámu sv. Barbory s výhledem na panorama města slavnostně zahájili program.

       Účastníci zájezdu získali krátkou informaci o historii města a hned na terase u jezuitské koleje je čekala první soutěž spojená s barokními sochami. A jen tak mimochodem se naučili číst chronogram… Pak už přišel první vrchol našeho putování, zamířili jsme do Hrádku, kde se nachází expozice Muzea stříbra. Poznali jsme trejv, hornické nářadí i život v hornické osadě, ale jednoznačným vrcholem byla návštěva středověkého dolu. Perkytli přes sebe, blembák na hlavu – a dolů v dol! Fotogalerie dokazuje, že nám to všem náramně slušelo. V podzemí nám všem snad došlo, že havíř to neměl vůbec lehké, a to jsme na tom byli ještě o dost lépe. Ve zbytku dopoledne jsem vás provedl po památkách města a snad vás přesvědčil o kráse města.

       Polední rozchod posloužil k zajištění oběda, poté následoval pěší přesun do blízkého Sedlce, kde byla hlavním lákadlem návštěva místní kostnice. Pár informací venku a pak hurá dovnitř. Docela jste zírali, tolik kostí a výtvorů z nich jste asi ještě neviděli. Po prohlídce nás bus dopravil zpět na horní konec města. Zde nás čekala poslední prohlídka - návštěva překrásné katedrály sv. Barbory. Povídal jsem o historii stavby, přidal pár zajímavostí, ale hlavně jsem vám během prohlídky snad ukázal vše úžasné a zajímavé. co z této stavby dělá klenot českého stavitelství.

       A co následovalo? Městská hra, za ni vás musím pochválit. Přes hodinu jste opravdu běhali po Hoře a hledali informace, to bylo fajn a hlavně se většině z vás podařilo úkoly vyřešit. Super! Vítězem však mohla být jen jedna skupinka, takže vavříny si odnesli Pavel a Dan. Po vyhlášení výsledků jsme se přesunuli do školy a začali relaxovat unavená těla. Pár nadšenců si ještě prošlo večerní Horou, to mělo taky svoje kouzlo.

        

       Den druhý (středa 17. 4. 2019)

       Náš den začal poměrně brzy, neboť vlak z Hory odjížděl už něco po osmé ranní. Cesta proběhla bez problémů, takže po vyndání slámy z bot jsme s klidným srdcem vyrazili z útrob nádraží do ruchu velkoměsta. Hlavní náplní našeho putování měla být Královská cesta, takže první cíl byl jasný – Prašná brána a blízké okolí.

       Nechci teď sáhodlouze popisovat všechny památky, které jsme navštívili. Procházeli jsme křivolaké uličky Starého Města, zastavili se v Ungeltu, prozkoumali jsme Staroměstském náměstí a dvakrát sledovali odbíjení orloje. Na další prohlídce Královské cesty jste třeba hledali letopočet na renesanční kašně či se něco dozvěděli o první pražské kavárně, ale většina z vás už myslela na most. Karlův, no jasně. Neměl jsem sílu vás držet dlouho při výkladu, tak jste se rozběhli po mostě a nasávali atmosféru tohoto magického místa. Muzikanti, malíři, krásné panorama Hradčan. Nerudovka nás bleskurychle dovedla k Hradu, ale já vás potrápil a natáhl to až na Nový svět – moje srdcové místo. Dalším z vrcholů dne byla prohlídka areálu Hradu. Začali jsme chrámem sv. Víta, pěknou gotickou kapličku mi tam postavili, že? Poté jsme zamířili do prostor Hradu. Vladislavský sál byl bombastický, ale většina z vás více zkoumala okno, odkud vyletěli 3 pánové při pražské defenestraci. Ještě že jste to taky nezkoušeli, ten nepořádek, který zachránil život jim, tam ve středu nebyl. Na závěr prohlídky nás čekalo kouzelné klepadlo, pamatujete, chlapci?

       Na závěr ještě nakouknutí do Zlaté uličky a jejích pitoreskních domečků, pak něco k mučení v Daliborce. Některým už u Vltavy těžkly nohy, takže po krátkém zastavení u moderních bumbrlíčků na Kampě bylo potřeba dát trochu volna na Václaváku se srazem pod „ocasem“. Dali jste to, vláček jsme stihli a před osmou jsme tedy zamávali hlavnímu městu a zahájili přibližování se k Zábřehu.. Před půl desátou jsme přistáli zábřežském nádraží, kde nás čekali naši blízcí a odvezli nás k našim postelím a stolům plných dobrot. A k tomu ještě začínaly velikonoční prázdniny! :-)

        

       Díky za účast a někdy zase…snad                      

       Jaroslav Vít, teď už i kronikář naší akce

     • Babiččiny včeličky nezklamaly a starého papíru hodně nasbíraly!
      • Babiččiny včeličky nezklamaly a starého papíru hodně nasbíraly!

       17. 4. 2019

       I když každé ráno mrzlo a foukal silný vítr, už po šesté hodině ranní auta rodičů i prarodičů v doprovodu svých dětí – žáků naší Boženky přivážela kila, metráky i tuny papíru na váhu, která určovala aktivitu jednotlivých tříd každý den. Sběrová četa byla vitální jen díky šálků horkého čaje, který nám s velkou starostlivostí přinášeli p. učitelé Kondler a p. Fréharová. Všechny nás hřála snaha překonat podzimní, nezvykle slabší výkon 23 tun. A podařilo se! Konečný součet odvezených 12 kontejnerů znamenal 27.201 kg starého papíru! (I. stupeň: 14.177 kg, II. stupeň: 13.024 kg) Z 24 tříd 12 třídních kolektivů nasbíralo více než 1 tunu papíru, a tudíž dosáhly na odměnu ve výši 500,-Kč! A která třída byla nejaktivnější v jednotlivých dnech a získala taktéž jednorázovou odměnu ve výši 500,-Kč?

        

       Tady je pro ně pochvala:

       Pondělí:  4.A - 794 kg            

       Úterý:  4.A - 1.240 kg            

       Středa:  6.C -  802 kg 

       Čtvrtek:  6.C - 1.355 kg      

       Pátek:  5.C - 728 kg        

       Pondělí:  5.A - 513 kg

        

       Už z této tabulky je zřejmé, která třída bude stát na stupních vítězů a získá Putovní pohár s odměnou 2000,- Kč, na 2. místě s odměnou 1.500,- Kč a na 3. místě s odměnou 1000,- Kč. Všechny získané finanční prostředky pak třídní kolektivy využijí na společné projekty a výlety. Nu a hlavní výtěžek ze sběrové akce vždy slouží všem žákům školy na školní pomůcky a potřeby, na dotaci školních exkurzí a výletů, na odměny žákům a další výdaje z pokladny Boženka z.s..

        

       Zde je pořadí tříd v této jarní soutěži:

       Děkuji všem žákům, kteří se podíleli na tomto celkově zlepšeném výsledku, a věříme, že v další – podzimní soutěži, se ještě více přiblížíme k metě 30 tun sebraného starého papíru.

       Poděkování také patří sběrové četě z žáků 8. a 9. tříd, kteří pod vedením p. uč. Solovského, těchto 27 tun vynosili na váhu a pak znovu do kontejnerů.

     • Zápis do 1. ročníku
      • Zápis do 1. ročníku

       12. 4. 2019

       Ve středu a ve čtvrtek (10. a 11. 4. 2019) patřil odpolední čas na Božence budoucím prvňáčkům a jejich rodičům, kteří přišli k zápisu. My jsme na ně byli připravení a pokud se jim u nás líbilo, jsme moc rádi a zároveň věříme, že se jim u nás bude líbit i v září a déle, až budou našimi opravdovými žáky.

       K zápisu přišlo celkem 64 dětí! Zde jsou konkrétní výsledky zápisu. Určitě sedm dětí a možná ještě někteří další budou žádat o odklad povinné školní docházky. Z toho vyplývá, že budeme mít nejméně 2 první třídy s vysokým počtem dětí - 28! Které budou rozděleny do tříd k paní učitelce Brzobohaté a k paní učitelce Kubíčkové.

       Vedení školy ještě zvažuje variantu, otevření tří prvních tříd, což bude v případě, že se vyřeší veškeré organizační problémy tohoto kroku. Z toho důvodu je nutné, aby všichni, kteří budou žádat o odklad povinné školní docházky, donesli potřebné doklady, co nejdříve.

       Na informační schůzce pro rodiče - 5. 6. 2019 v 15.30 bude zveřejněno definitivní rozhodnutí o počtu tříd! 

     • Velikonoční výstava v Kosově
      • Velikonoční výstava v Kosově

       15. 4. 2019

       První dubnový víkend jsme na rychtě v Kosově přivítali svátky jara. Před rychtou příchozí vítali velikonoční zajíčci, ve starobylých prostorách rychty návštěvníci obdivovali zručnost maléreček. K vidění byly kraslice nejen z blízkého okolí, ale i z jižní Moravy a ze Slovenska. Vzduch provoněly perníčky a velikonoční pečivo. Příjemnou velikonoční atmosféru pomohly vytvořit děti z Domu dětí a mládeže Krasohled v Zábřeze, ale i šikovné děti z naší školní družiny. Pod vedením svých paní vychovatelek vytvořily spoustu krásných jarních a velikonočních dekorací. A za to jim všem patří velký dík.

     • Zlatý list Mohelnice
      • Zlatý list Mohelnice

       11. 4. 2019

       Zlatý list je soutěž kolektivů, kde se prověřují znalosti z různých přírodovědných oborů. Soutěží šestičlenná družstva rozdělená na dvě tříčlenné hlídky.

       Dne 5. dubna 2019 jsme se vydali do krásného prostředí mohelnického autokempu. V této soutěži bylo potřeba mít všeobecný rozhled přírodopisu a vlastivědy od krajů ČR, přes horniny až po bylinky a koření.

       V kategorii mladších žáků jsme sestavili tři družstva. Družstvu sestaveném z Víti Frydrycha, Jakuba Fišnara, Honzy Jarmara, Káji Bartáškové, Jakuba Chmelaře a Martina Šmehlíka se podařilo zvítězit a postoupit do krajského kola. Držte nám pěsti 17. května :)

        

       S pozdravem účastníci soutěže z 6. C

     • Noc s Andersenem
      • Noc s Andersenem

       11. 4. 2019

       Rodičům se většinou nelíbí, když my děti ponocujeme, ale ve čtvrtek 4. 4. udělali výjimku - s Andersenem a jeho pohádkami nás ponocovat v družině nechali :-)

       Na začátku našeho pohádkového večera nás čekalo krátké seznámení s Hansem Christianem Andersenem a jeho pohádkami, s královstvím dánským, ze kterého pocházel, a se spoustou dalších zajímavých informací o Dánsku. Dávat pozor se nám vyplatilo, protože nově nabyté znalosti jsme využili při plnění úkolů v rámci hry o poklad. I když jsme se u hledání správných odpovědí občas zapotili, sladký poklad byl nakonec náš! :-)

       Po náročné hře o poklad nám vytrávilo, a tak nám paní vychovatelky připravily během pohádky O ošklivém kačátku večeři, po které by se olízl každý Dán - skvělý hot dog! A aby se nám pak dobře usínalo, přišla na řadu pohádka na dobrou noc. Ze školního rozhlasu nás do říše snů provázel hlas paní vychovatelky a pohádka O princezně na hrášku. I ráno bylo ryze dánské, a tak než jsme se rozeběhli do svých tříd a zasedli do lavic, pochutnali jsme si na dánské snídani - skvělých obložených chlebech.

       Noc s Andersenem nám utekla jako voda a už teď se těšíme na další pohádkovou noc!

     • Písnička zpívala na Zlaté lyře v Šumperku
      • Písnička zpívala na Zlaté lyře v Šumperku

       10. 4. 2019

       Opět nám bylo ctí, že jsme byli pozváni na nesoutěžní přehlídku sborů Zlatá Lyra, která se letos konala opět v Klášterním kostele při Zdravotní škole v Šumperku dne 6. 4. 2019. V této akusticky velmi znělé prostoře se od rána konalo pět koncertů zdejší přehlídky. Zúčastnilo se jí kolem dvaceti sborů s dětmi z mateřských školek i škol až po profesionální pořadatelský dětský sbor Motýli a jejich přípravná oddělení.

       Samotnému našemu vystoupení předcházelo krátké soustředění našich dětí v dopoledních hodinách, kdy jsme spolu s dětmi ze sboru Slavík, s nimiž jsme písně na soustředění nachystali, pořádně dopilovali program, který jsme předvedli na 4. koncertě přehlídky. Příprava se opravdu vyplatila. Zpívali jsme písně lidové – Cibuláři jedou, Cib, cib, cibulenka a anglickou Drunken sailor, také Padej dešti deštíčku od Petra Ebena a od hudebního skladatele Věroslava Neumanna – U nás v kapele a Mdlo. Tyto písně byly zakončeny obrovským potleskem. Publikum a následně i odborná porota ocenila nejen pěvecké výkony našich milých zpěváčků, ale i dramatické prvky, které si děti viditelně užívaly.  Závěrečná společná píseň Stojí hruška v širém poli spolu se znělkou festivalu ukončily přehlídku a děti se rozeběhly do náručí čekajících rodičů.

       Rádi bychom vás pozvali na naše další zpívání. To bude v Zábřeze 9. 5. 2019 v Kulturním domě.

     • Ukliďme svět, ukliďme Česko
      • Ukliďme svět, ukliďme Česko

       9. 4. 2019

       Žáci druhého stupně se v rámci ekologické výchovy zapojili do celorepublikové akce „Ukliďme svět, ukliďme Česko“. Z lavic se rozběhli do zábřežských ulic a pomohli s úklidem odpadků. Cílem našich žáků - sběračů bylo odstranit černé skládky a nepořádek a podpořit motto akce „Kdo uklízel, neznečistí“.

        

     • Exkurze Praha a Terezín 2019
      • Exkurze Praha a Terezín 2019

       8. 4. 2019

       Vyvrcholením vzdělávání o holocaustu i 20. století na naší „Božence“ se stala (po hodinách dějepisu a v případě některých děvčat i loňské návštěvě Osvětimi) dvoudenní exkurze do Prahy a především Terezína. Zde je kronika akce:

       Ve čtvrtek 28. 3. se již před sedmou ranní potkalo 31 účastníků zájezdu na zábřežském nádraží. První den jsme věnovali naší stověžaté matičce měst a událostem, které se stali ve 20. století a jsou spjaty s hlavním městem. Po příjezdu jsme zaparkovali batožinu do úschovných skříněk a pak už bystře vyrazili na kopec Vítkov, kde jsme v Národním památníku prozkoumali jsme významné události naší historie minulého století (povětšinou s koncovým číslem 8), ale také stihli projít celou budovu od sklepů (s bývalým zázemím mauzolea Klementa Gottwalda) až po střechu (s krásným výhledem na Prahu). Poté jsme se přesunuli do centra a na Václaváku nasměrovali naše kroky třeba k památníku Jana Palacha u Národního muzea či si na fasádě budovy nad námi ukázali pitomost ruských okupantů z roku 1968.  Po krátké přestávce jsme zamířili poznávat další historicky zajímavá místa. Prvním cílem se stal Národní památník heydrichiády v Resslově ulici, kde jsme si po zhlédnutí dokumentu prohlédli kryptu a prostory kostela sv. Cyrila a Metoděje, kde svedli svůj poslední boj parašutisté a atentátníci na R. Heydricha. Následovala Národní třída s připomenutím událostí listopadu 1989, ale i drobnosti jako bývalé sídlo StB v Bartolomějské ulici či památník studentů v Nerudovce. Zavedl jsem vás i k neblaze proslulému „Domečku, ale také ukázal kouzelné zákoutí Prahy v podobě Nového světa. Přes Klárov a Palachovo náměstí jsme zamířili na Staromák, kde jsme si u bývalého mariánského sloupu připomněli třeba to, že onen „slavný“ projev soudruha Gottwalda (a datum byl více než aktuální) se neodehrál na balkonu blízkého paláce Kinských (jak je všeobecně tradováno), ale na korbě náklaďáku na Václavském náměstí (což se moc nevíJ) Po krátkém rozchodu už zbývalo jen si vyzvednout bágly a po přesunu do Milovic a nákupu v místním supermarketu jsme mohli zaplout do teplíčka místní ZŠ, kde nám ubytování zařídila moje kamarádka Jana. Díky moc!

       Ráno se některým nechtělo vstávat, nebylo se co divit, budíček byl na šestou a odjezd vlaku před sedmou. Následný přesun do Bohušovic mnozí využili k snížení spánkového deficitu. Počasí nám přálo, pěší přesun do Terezína byl pěknou procházkou. Program v Terezíně nám zajistilo Vzdělávací středisko, takže nás v Muzeu ghetta čekala úvodní přednáška a po ní už prohlídka města. Odskočili jsme si také na objednaný oběd, mňam, chutnalo. Odpoledne jsme věnovali dalším místům bývalého ghetta (Magdeburská kasárna, místa transportů, márnice atd.) Na závěr naší prohlídky jsme zamířili do Malé pevnosti s přilehlým Národním hřbitovem. Uff, bylo toho více než hodně, informací moc, téma těžké, ale proto jsme sem snad jeli! Pak už jen přesun do Bohušovic, do Prahy, do budovy Hlavního nádraží (s klavírní vložkou našich děvčat), do vlaku a domů.

        

       Jaroslav Vít, vedoucí akce, no a teď už i kronikář putování

     • Pasování prvňáčků na čtenáře
      • Pasování prvňáčků na čtenáře

       2. 4. 2019

       28. březen 2019 byl pro prvňáčky naší školy velmi slavnostním dnem, protože byli v Městské knihovně Zábřeh pasováni rytířem Krásného slova na čtenáře.

       V rámci tohoto pasování byly děti seznámeny se službami městské knihovny a  s tím, jak knihovna funguje a co jim může nabídnout. Každý pasovaný prvňáček obdržel od paní knihovnice  jako dárek čtenářský průkaz se zaplacenou registrací v hodnotě 50 Kč.

     • Babičky a dědečkové čtou dětem
      • Babičky a dědečkové čtou dětem

       2. 4. 2019

       Dne 25. 3. zamířili v dopoledních hodinách do 2.A nejen žáci této třídy, ale i milí hosté. Konala se akce "Babičky a dědečkové čtou dětem". 

       Přijali naše pozvání a přišli se s námi podělit o svou oblíbenou knihu z dětství. Každý z prarodičů si pro nás přichystal úryvek, který nám přečetl, a společně tak vytvořili kouzelnou poklidnou atmosféru. Děti se tak mohly zaposlouchat do různých příběhů, ponořit se do svých představ, nebo si jen tak spokojeně odpočinout. A že nám spolu bylo dobře potvrdila i ta skutečnost, že se z plánované 4. vyuč.hodiny čtení protáhlo i na další 5. hodinu. A myslím, že tím největším důkazem bylo to, že po celý čas děti vydržely tiše a nerušeně naslouchat. 

       Děkujeme všem babičkám i dědečkům, že přišli, a mohli jsme mít tento společný čas.

     • Okresní kolo ve vybíjené dívek
      • Okresní kolo ve vybíjené dívek

       1. 4. 2019

       Dne 26. 3. se naše dívky z pátých tříd utkaly v Okresním finále ve vybíjené v Šumperku, kam postoupily z Okrskového kola.

       Z pěti týmů se umístily bez porážky na 1. místě a postoupily do Krajského finále do Prostějova.

       Na krásném výsledku se podílely dívky Ema Kociánová, Lucie Králová, Karolína Němcová, Eliška Heryánová, Dorota Pavlů, Šárka Švédová, Brušťíková Mia, Anna Pacíková, Karin Malá, Aneta Pírková, Lucie Svačinová, Elen Kratochvílová, Michaela Šmídová.

       Dívkám přejeme hodně sportovního štěstí i v Krajském finále :)

     • Výstava pokojíčků
      • Výstava pokojíčků

       1. 4. 2019

       V pondělí 25. 3. proběhla v učebně VV výstava prací žáků 6.C nazvaná „Pokojíčky“. Žáci v rámci hodin výtvarné výchovy vytvořili převážně v krabicích od bot prostorová díla, která ve výsledku překvapila i je samotné. Kluci i holky lepili, stříhali, řezali, dokonce i šili, pokládali podlahu, vyráběli nábytek, koberce, závěsy, doplňky do pokoje a ani kluci se nebáli ohánět jehlou a nití a „spíchli“ si dokonce polštářky a peřinky. Některá děvčata prokázala neuvěřitelný talent a cit pro detail a do svých pokojíčků vyrobila i věšáčky (ze svorek), malé knížečky, miniaturní botky, kytičky či lampičky. A architektonické řešení podkrovního pokoje Víti Frydrycha vyrazilo dech i některým učitelům. Děti byly nesmírně originální a nápadité, dokázaly z různých krabiček, kousků kartonů, zbytků látek, drátků, koženek, obalů na léky, folií, korálků a bavlnek vytvořit tak útulná dílka, že se v nich až chtělo bydlet J. A protože by byla škoda, kdyby se svými výtvory mohli kochat jen žáci 6.C, uspořádali v učebně VV se svolením p. uč. Navrátilové navíc výstavu pro žáky 1. stupně. Z ohlasů dětí i učitelů, kteří výstavu navštívili, bylo jasné, že to bylo „fakt něco“. A jsem ráda, že o velké přestávce byli u toho, když si malí druháčci a třeťáčci fascinovaně prohlíželi jejich díla a pozastavovali se nad každým detailem. Určitě je to hřálo u srdce. Tak třeba zase někdy příště!

       Jolanta Kamiňska

     • Světový den Downova syndromu
      • Světový den Downova syndromu

       22. 3. 2019

       Na čtvrtek 21. března připadá Světový den Downova syndromu, jinak také přezdívaný Ponožkový den.
       Oblečením rozdílných ponožek lidé vyjádří alespoň symbolicky podporu lidem postiženým Downovým
       syndromem.


       Datum jednadvacátého března bylo vybráno symbolicky, jelikož Downův syndrom je způsoben trisomií, tedy ztrojením jednadvacátého chromozomu. A ponožky jako symbol jsou zvoleny proto, neboť když se dají patami k sobě, vytvoří dohromady písmeno X, připomínající příčinu tohoto onemocnění, poruchu chromozomu X. Odlišnost ponožek pak symbolizuje odlišnost lidí s Downovým syndromem od těch zdravých.


       I třída 9.A se zapojila do této akce s osvětou, protože téměř každý se zeptá, proč máš každou
       ponožku jinou?

     • 1. jarní den na Božence
      • 1. jarní den na Božence

       21. 3. 2019

       My na Božence máme rádi jaro, proto jej také každý rok vítáme milou akcí. Tentokrát jsme si oblékli župany a každý, kdo do školy přišel v županu, dostal cedulku s textem: "NEZKOUŠET, slavím příchod jara!" a tím pádem se na dnes nemusí učit. Kromě toho dal najevo, že už se těší na jaro, teplo, květy kolem nás a na krásné období! Do akce se zapojilo, bohužel jen odhadem, přes dvě třetiny žáků školy, kterým moc děkujeme. Někteří starší neváhali přijít i v kraťasech nebo sukýnce, což je druhá povolená alternativa této oslavy příchodu jara :-)

     • Turnaj ve vybíjené
      • Turnaj ve vybíjené

       21. 3. 2019

       Ve středu 6. 3. 2019 se uskutečnilo školní kolo ve vybíjené dívek 6. -9. ročníku. Zúčastnilo se nečekaně celkem osm družstev. Dívky z 6. A – VÍŤÁCI, 6. B + C, 7.A + B – SPILBĚHALKY, 7.C – MINNIE MOUSKY, 8. A , 8.B , 8.C - BANSIG a dívky z 9.A – KOULE NA STROMĚ. Všechna družstva hrála s opravdu velkým úsilím, což se projevilo i na atmosféře v tělocvičně. Holky bojovaly skutečně o každý balón! Hrálo se ve dvou skupinách a první dvě družstva z každé skupiny se poté utkala o pořadí na "bedně". Vítězem se stalo nakonec družstvo "deváťaček" KOULE NA STROMĚ. Všem dívkám děkujeme za účast a věříme, že pro velký úspěch celou akci za rok zopakujeme.


       Pořadí:

       1. místo - Koule na stromě
       2. místo - 8.A
       3. místo - Spillběhalky
       4. místo - 8.B.
       5. – 8. místo – VÍŤÁCI, 6.B+C, Minnie Mousky, Bansig

     • Moravský zvoneček
      • Moravský zvoneček

       19. 3. 2019

       Dne 5. března se vybraní žáci zúčastnili okrskového kola pěvecké soutěže Moravský zvoneček. Školu reprezentovalo deset žáků ve třech kategoriích. Svým pěveckým výkonem okouzlili porotu 4 žáci a postoupili do dalšího kola. Z první kategorie 1. – 3. tříd to byla Markéta Ozorovská z 3.B, z druhé kategorie 4. – 6. třídy to byli Ema Ficková ze 4.C, Nela Kakrdová z 6.A a Jiří Lexman z 6.C. Všem moc gratulujeme a budeme držet pěsti v okresním kole v Šumperku 2. dubna.   

     • Umělecká přehlídka To je hlína
      • Umělecká přehlídka To je hlína

       19. 3. 2019

       Žákyně 8.A Anna Kubalíková a Sabina Švindrychová se svými výtvarnými pracemi účastní 14. ročníku umělecké přehlídky To je hlína. Téma pro rok 2019 je "není listopad jako Listopad" (30. výročí Sametové revoluce v Československu). Otevřená přehlídka je spojena s charitativní prodejní výstavou, jejíž součástí se automaticky stává každé přihlášené dílo ve 4 uměleckých kategoriích (1. keramika, 2. kresba, malba kombinovaná technika, tisk, 3. fotografie, 4. autorské psaní). Slavnostní ocenění vítězů se uskuteční 26.dubna v Novoměstské radnici v Praze, akci bude moderovat Pavel Anděl.

        

       A. Kubalíková vytvořila práci Nádherný podzim 1989 - kombinovaná technika (kašírování, malba, koláž)

       S. Švindrycová  zaslala práci 30. výročí - enkaustika a dokreslená koláž

     • Okresní kolo zeměpisné olympiády
      • Okresní kolo zeměpisné olympiády

       26. 2. 2019

       Ve středu 20.2.2019 odjeli tři vítězové školního kola zeměpisné olympiády do Šumperka, kde se konalo okresní kolo soutěže. Ta byla složena ze tří částí – teoretické znalosti, práce s atlasem a praktická část. Otázky a úkoly byly náročné, ale všichni žáci bojovali do poslední minuty. Přemysl Dušánek ze 6.A obsadil 11. místo v kategorii A (6. ročníky, 15 účastníků), Jan Pavlík ze 7.C se umístil na krásném 6. místě v kategorii B (7. ročníky, 16 účastníků) a Barbora Diblíková z 9.A obsadila 10. místo v kategorii C (8. a 9. ročníky, 17 účastníků).

       Všem třem zeměpisným bojovníkům z Boženky gratulujeme. 

     • Exkurze v Agrodružstvu
      • Exkurze v Agrodružstvu

       21. 2. 2019

       Pěkného počasí minulý pátek (15.2.) využila děvčata z 8. B a vydala se na krátkou procházku po Zábřehu. Jednou ze zastávek byla návštěva ZUŠ, kde si dívky prohlédly práce dětí z výtvarného oddělení.

       Kde se nachází Agrodružstvo, to mnohé z nich nevěděly a většina z nich byla v tomto zemědělském podniku poprvé. Dívky si vyslechly spoustu zajímavých informací z provozu tohoto podniku. Se zacpaným nosem si prohlédly ustájení telat, jalovic a býků. Naučily se rozeznávat různé druhy krmiva - senáž, siláž, seno, řepné řízky, extrahovaný řepkový a sójový šrot. Na závěr exkurze žákyně navštívily bourárnu masa, výrobnu konzerv i podnikovou prodejnu.

     • Soustředění sboru Písnička
      • Soustředění sboru Písnička

       21. 2. 2019

       ... v Domašově nad Bystřicí 10. - 12. 2. 2019

       Písnička se znovu po roce vydala na soustředění. Letos jsme opustili pro nás již tradiční Moravský Karlov a zkusili prozkoumat okolí a zákoutí skautské základny v Domašově.

       V neděli odpoledne se zábřežské nádraží zaplnilo našimi milými zpěváčky, kteří mnozí vypadali jako chodící batůžky. Dostali totiž informaci o důležitosti správného sbalení se tak, aby si každý vše unesl sám. Dětí bylo hojně, spolu s námi totiž jely i děti ze sborečku Slavík. Vlák nás i přes přesedání, které děti zvládly i se zavazadly za pouhých 5 minut, v pořádku a včas dopravil do Domašova. Tam nás uvítala paní Navrátilová, která odvezla nejtěžší zavazadla a my se vydali procházkou ve sněhu k chatě. Prostorná skautská základna se nám nabízela pěkným zázemím pro naše sborové úsilí, protože se zde nacházely dokonce dva větší prostory s klavírem. I my jsme si s sebou vezly dvě paní klavíristky. Po krátkém ubytování jsme se hned pustili do práce a zpívali až do večeře. Nejstarší děvčata nám přichystala seznamovací program pro všechny děti. Některé děti by se seznamovaly nepřetržitě, ale čas pokročil a k usínání nám nakonec krásně bubnoval na okna déšť….

       Druhý den nás pan učitel provedl po celé chatě během rozcvičky a dětem ukázal veliký prostor v podkroví, v němž probíhaly střídavě dělené zkoušky po celé dopoledne. Mezi zkouškami mohly děti vyrábět  cokoli, co se nabízelo. Po výborném segedínském guláši a chvilce klidu jsme vyrazili pořádně nepromokavě ustrojeni do od deště zvlhlého zbytku sněhu a pořádně si to venku užili. Paní správcová vytáhla boby a děti závodily a různě divočily dokud se pořádně nezapotily nebo úplně nepromokly. Zbytek programu se odehrával již v chatě. Děti po skupinkách tvořily příběhy o zvířatech a šlo jim to moc pěkně. Po svačince opět zpívání až do večera, který se odehrával opět v režii nejstarších děvčat. Ta dětem nabídla dvě zajímavé hry. V první vítězila náhoda a ve druhé šikovní plnitelé úkolů. Nakonec si všichni nadšeně zatancovali „Just dance“  a už se i rádi odebrali na kutě.

        V úterý po melodickém budíčku s kytarou a s písní What shall we do, po rozcvičce v podkroví a snídani proběhly dvě poslední zkoušky – generálky na následný koncert. Do chaty přijaly pozvání děti z mateřské školky z Domašova. Konečně šlo slyšet a vidět, co jsme se vlastně za těch několik dní naučili a jaký jsme udělali pokrok. I dětičkám ze školky se to moc líbilo. Dostaly od nás i nějaké výrobky a paní učitelky slíbily, že přijdou i příští rok.  Po vydatném obědě jsme sbalili opět vše tak šikovně, že jsme zvládli nejen odchod k vlaku, ale i přesedání v Olomouci v o minutu kratším čase :o) V Zábřeze nás vítali tatínci a maminky, mnozí už rovnou na nástupišti. Dětem i všem, kteří jeli s námi patří velký dík za krásné společně i užitečně strávené chvíle.

     • Víkendové plesy
      • Víkendové plesy

       19. 2. 2019

       Tak a máme to za sebou! Dlouhé a důkladné přípravy se vyplatili, můžeme si říct, že jsme to zvládli.

       9. školní ples se opravdu vydařil! Návštěvníků bylo rekordně nejvíc, co jde ruku v ruce s počtem tanečních párů deváťáků, kterých bylo 40 a ples tedy zahajovalo 80 tanečníků, jejichž produkce sklidila velký a zasloužený potlesk. Snažila se i děvčátka z družiny, která vsadila na krásnou baladickou skladbu od skupiny Vlny Tažní ptáci. Dalším vystoupením byly sestavy od prakticky profesionálních mažoretek, mezi kterými zářila Nikča Braunerová, Kája Zemánková a Žaneta Drugová, žákyně z naší školy. Před půlnocí přišlo tradiční vystoupení pedagogického sboru, a nemohlo být jiné než černobílé. Po tombole ještě zůstalo hodně tanečníků pro kapely KMČ i Méďa band nebo pro DJ Čadu, který ovládl horní gymnastický sál. Také u obou barů bylo neustále rušno, takže se dá říct, že všechno klaplo tak, jak mělo.

       Byly vylosovány také příspěvkové kupóny, kde vyhrála tato čísla: 1202, 1160, 463, 460 a 438! Pro ceny si přijďte do ředitelny! 

       Sobotní maškarní karneval připravila paní učitelka Fréharová se svými kolegy a také s přáteli ze spolku Klovel. Děti viděly svatbu - černobílou, mohly soutěžit, běhat přes překážkovou dráhu, střílet branky, zásobovat řemeslníky a hlavně a hlavně tančit, lítat a blbnout! Měly možnost se také občerstvit a koupit si obálku s losy a třeba vyhrát pěknou cenu, což se povedlo každému!

       Dvě velké akce naší Boženky vložené do jednoho víkendy se tedy povedly a děkuji všem zaměstnancům Boženky, kteří se podíleli a také děkuji všem návštěvníkům obou akcí, že nás podpořili.

     • Recitační soutěž - školní kolo
      • Recitační soutěž - školní kolo

       15. 2. 2019

       Ve středu 13.2.2019 proběhlo na naší škole školní kolo recitační soutěže. Zúčastnilo se 40 dětí z 1. – 5. tříd, které soutěžily ve třech kategoriích. Porota, která byla složena z pedagogů 1.stupně rozhodla následovně: 


       Kategorie 0 - děti 1. tříd 

       1. Jiří Hofman – 1.B

       2. Miriam Skrottová – 1.A

       3. Tereza Applová – 1.A

       Kategorie 1 – 2. - 3. třídy

       1. Cyril Šmejdíř– 3.B

       2. Vít Lant – 2.A

       3. Laura Gintherová – 3.A

       Kategorie 2 – 4. - 5. třídy

       1. Karel Ozorovský – 5.C

       2. Andrea Blažková – 4.C

       3. Martina Plutzová – 5.B


       Všem vítězům blahopřejeme.

       Z každé kategorie postupují do okrskového kola 2 soutěžící. Okrskové kolo proběhne 21. 2. 2019 v Domě dětí Krasohled Zábřeh.  

     • Lyžařský kurz sedmáků I.
      • Lyžařský kurz sedmáků I.

       15. 2. 2019

       Od 3.2. do 7.2. se třídy 7.C a 7.A  zúčastnily lyžařského výcviku v Herolticích. První den jsme se rozdělili podle dovedností na čtyři skupiny. Na lyžaře pokročilé, na lyžaře začátečníky a na snowboarďáky pokročilé a začátečníky.

        První dva dny jsme všichni jezdili spolu na svahu v Herolticích. Pokročilí se poté v úterý a ve středu vydali zdolat Bukovou horu "Bukovku". Ti, kteří si sebou vzali i běžky, měli možnost vyjet do stopy kolem Heroltic. Měli jsme výborné jídlo. Jak na snídani, večeři a oběd tak i na svačinu. Také jsme každý večer měli exklusivní program. Jako hraní her, které sami žáci připravili nebo diskotéku. Ve čtvrtek (poslední den pobytu) jsme měli takový menší závod (slalom), po němž bylo i vyhlášení těch nejrychlejších. Zpět domů jsme vyjížděli po výborných kynutých knedlících. Myslím si, že jsme si to všichni užili a bavili se, i když většina z nás byla unavená .

       Za všechny zúčastněné Kikina Hošková

     • Lyžařský kurz Přemyslov - 1. a 3. třídy
      • Lyžařský kurz Přemyslov - 1. a 3. třídy

       13. 2. 2019

       V termínu 4. až 8. února se první a třetí třídy zúčastnily lyžařského kurzu. Přihlásilo se přes padesát dětí, které každý den lyžovaly se sluníčkem (www.lyzujemeseslunickem.cz). Od pondělí do pátku proběhl dopolední a odpolední výcvik, který byl pod vedením zkušených instruktorů. Ti děti učili, bavili a zpestřovali jim program během celého dne. Závěrečný den proběhl lyžařský závod v maskách. Celý týden bylo nádherné počasí, které dodávalo dětem energii a dobrou náladu. Kurz se opravdu vydařil, budeme doufat v jeho pokračování v následujících letech. 

     • Zimní pobyt Švagrov
      • Zimní pobyt Švagrov

       13. 2. 2019

       Na pár dní těsně před pololetním vysvědčením (28. - 30. 1. 2019) se podařilo dětem ze 4.C dostat do Švagrova, kde strávily 3 dny společně, aby utužily kolektiv svojí třídy. Pobyt ve Švagrově je popsán v básni, kterou složily holky Emča a Adouš

       Byla jednou jedna třída

       A ta si říká, že je príma,

       Protože jeli na Švagrov, 

       Kde zábavy bylo dost.

       Jeli jsme tam asi přes dvě hodiny

       V autobusu jsme se nudili

       Byla to hrůza, to vám řeknu,

       Myslela jsem, že žízní leknu. 

       Jak jsme přijeli na 7 dvorů Hájenka

       Už nám oběd chystala hodná kuchařka.

       Oběd tam byl vážně dobrý,

       Ale na pravidlech jsme se moc nedohodli.

       Ale po čase jsme si na to zvykli,

       Na bobách jsme sebou totálně sekli.

       Tou krásou těch pokojů

       Jsme zakřičeli až do domů.

       Zvířátek tam měli dost,

       Dělala nám velkou radost.

       V pondělí Nelča měla narozky,

       Však na párty jsme nikdy nedošli.

       To vám řeknu, byla tam bžunda,

       Až mi z toho uschla mokrá bunda.

       V úterý to bylo Boží,

       Nakupovali jsme různé zboží.

       Ve středu jsme byli venku,

       Na sváču jsme měli mandarinku.

       Ve středu jsme sice odjížděli, 

       Ale hodně jsme si toho teh den užili.

       Jezdili jsme výtahem nahoru a dolů,

       Ale pak jsme stejně museli jet domů.

       Tak tohle byl Švagrov – Boží výlet.

       Tak se tam však ještě sejdem za pár let.

     • Školní přehazovaná
      • Školní přehazovaná

       9. 2. 2019

       Ve středu 6.2.2019 se uskutečnil první ročník turnaje smíšených družstvech v přehazované. Soutěže se zúčastnili chlapci a děvčata 4. - 5. tříd. Turnaj zároveň sloužil k výběru nejlepších hráčů do reprezentačního družstva školy, které bude hájit naše barvy v okrskovém kole. Vzhledem k tomu, že děti ještě nemají takové zkušenosti s tímto druhem sportu, tak úroveň některých zápasů byla velmi dobrá.

       Výsledné pořadí: 5.C, 5.B, 5.A, 4.C, 4.A, 5.A (2)

     • Školní kolo soutěže v angličtině
      • Školní kolo soutěže v angličtině

       9. 2. 2019

       Minulý týden se jako tradičně na konci ledna konalo školní kolo soutěže v angličtině Žáci soutěžili ve dvou kategoriích – 6. a 7. ročník a 8. a 9. ročník. Nejprve museli projít náročnou písemnou částí testující poslech a porozumění textu, později následovala konverzační část, kdy se všichni zúčastnění představili, popsali obrázek a krátce pohovořili na vylosované téma.

       Jazykové schopnosti všech účastníků byly výborné, nejlépe se dařilo Martinu Žandovi ze 6.A  a Daniele Oláhové z 9.C. Tito dva nás také pojedou zastoupit do okresního kola v Šumperku příští týden.

        

     • Zeměpisná olympiáda - školní
      • Zeměpisná olympiáda - školní

       29. 1. 2019

       Ve čtvrtek 24. 1. 2019 se uskutečnilo školní kolo zeměpisné olympiády. Účastnilo se jí 32 žáků z druhého stupně. Důležité byly nejen získané vědomosti, ale také rychlá orientace v mapách ve školním atlasu. V kategorii A (6. ročníky) se na 1. místě umístil Přemysl Dušánek ze 6.A, v kategorii B (7.ročníky) získal nejvyšší počet bodů Jan Pavlík ze 7.C a v kategorii C (8. a 9. ročníky) zvítězila Barbora Diblíková z 9.A. Listina s podrobnými výsledky visí ve vestibulu školy. 

       Nejen vítězům, ale všem účastníkům v soutěži patří velká gratulace!

     • Search it! – okresní kolo
      • Search it! – okresní kolo

       29. 1. 2019

       Ve středu 23.1. se trojice žáků Matěj Kubalík, Daniel Bezděk a Ondřej Daniel vydala zkusit štěstí do okresního kola internetové vyhledávací soutěže v angličtině v Šumperku.  Dvacetiminutová procházka ze šumperského nádraží na Střední průmyslovou školu ve velmi mrazivém ránu nás pořádně probrala a kluci pak v příjemném prostředí vyzkoušeli nejen své jazykové schopnosti, ale také odhad pro výběr těch správných internetových vyhledávacích zdrojů.

       Výborně se to vše podařilo Danielu Bezděkovi z 9.B, který v konkurenci 26 soupeřů skončil na krásném 4. místě. Moc blahopřejeme Dane!!

     • Seach It!
      • Seach It!

       15. 1. 2019

       Ve čtvrtek 10.1. si osmáci a deváťáci vyzkoušeli vyhledávání informací na Internetu v angličtině ve školním kole soutěže Search it. Otázky byly ze všech možných oblastí a nebyly vůbec jednoduché, k jejich porozumění byla navíc nutná slušná úroveň angličtiny. Na 45 otázek byl k dispozici časový limit 45 minut. Nejlépe si vedli Ondřej Daniel z 8.C a Adam Vepřek z 8.B v kategorii osmých tříd a Daniel Bezděk a Matěj Kubalík z 9.B v kategorii devátých tříd. Tito čtyři žáci nás zastoupí v okresním kole v Šumperku. Držíme palce!

        

        

     • Návštěva Alzheimer centra v Zábřeze
      • Návštěva Alzheimer centra v Zábřeze

       14. 1. 2019

       Nejen v předvánoční čas bychom měli dělat radost druhým. Proto se ve čtvrtek 19. 12. děti z 1.B rozhodly navštívit pacienty z Alzheimer centra v Zábřeze. Připravili si pro ně kulturní program a nakonec předaly vlastnoručně vyrobená přáníčka. Děti z toho měly velký zážitek a jistě i velmi dobrý pocit, že mohly udělat radost těmto lidem.

        

     • Nocování prvňáčků ve škole
      • Nocování prvňáčků ve škole

       14. 1. 2019

       Prvňáčci z 1.B si předvánoční čas užili po svém. Ve čtvrtek 13. prosince je čekalo předvánoční nocování ve škole. Připravili jsme si společnou večeři, celý večer popíjeli teplý punč, zahráli vánočně laděné hry a ulehli v prostorách tělocvičny. Bylo to velké dobrodružství! Druhý den jsme si po náročné noci udělali společnou snídani formou bufetu.

     • Odborná exkurze Ostrava Velký Svět techniky
      • Odborná exkurze Ostrava Velký Svět techniky

       8. 1. 2019

       Těsně před Vánoci 20.12. se žáci osmých ročníků zúčastnili odborné exkurze v Ostravě pod vedením učitelů z oblasti fyziky, zeměpisu a přírodopisu.

       Do Ostravy jsme se dostali krásně vlakem RegioJet a do areálu Vítkovic jsme už pokračovali tramvají. Ve Velkém Světě techniky nás čekalo velké množství funkčních exponátů z fyziky, přírodopisu a zeměpisu. Převážnou část jsme si i vyzkoušeli a porozuměli jejich principu. Po vyzkoušení exponátů nás čekalo divadlo s názvem Světlo, takže převážnou část divadla byla kupodivu tma. Po divadle následovalo 3D kino. To vše jsme absolvovali celé čtyři hodiny, to je krásných 14 400 sekund. 

       Tím ale náš výlet nekončil. Z Vítkovic jsme se přesunuli na Masarykovo náměstí, kde probíhaly vánoční trhy. Čas rychle plynul a v 16:49 nám ze Stodolní jel vlak směr Zábřeh. Celý výlet jsme si velmi užili a mrzelo nás, že vše rychle uteklo, ale zase o to blíže jsme byli k Vánocům.

     • Vánoční laťka
      • Vánoční laťka

       2. 1. 2019

       Další ročník tradiční Vánoční laťky si hned do začátku nesl jeden rekord! Tím byl počet závodníků, kterých bylo 55!

       Celý program zahájil černobílý taneček v podání holek převážně z 9. C pod vedením paní učitelky Spillerové, H. Hajtmarové a pana učitele Víta, kterého jako druhý muž doprovodil Karel Prachař (9. C). Potom už se šlo závodit, ti nejmladší začínali na výšce 100 cm a postupně se přihazovalo 5 cm. Na 110 cm se přidali osmáci a deváťáci. Díky tolika závodníkům to vypadalo, že máme před sebou skokanský maraton. Diváci totiž dokázali mnohé kluky i holky vyhecovat k osobním rekordům.

       K největším výškám se dostali ti nejstarší skokani. O celkové vítězství svedli krásný boj Tadeáš Piterka (9. C) a Martin Vitásek (8. A). Jejich souboj se rozhodl na výšce 165 cm, kterou Martin zdolal, čímž se stal absolutním vítězem Vánoční laťky.

       Výsledky:

       Starší žáci:

       1. Martin Vitásek 165 cm

       2. Tadeáš Piterka 162 cm

       3. Matěj Horký 150 cm

        

       Mladší žáci:

       1. Marek Lajmar 135 cm

       2. Lukáš Pavlík 130 cm

       3. Roman Augustin 125 cm

        

       Starší žákyně:

       1. Nikola Braunerová 140 cm

       2. Kristýna Sittová 135 cm

       3. Vendula Matějčková 135 cm

        

       Mladší žákyně:

       1. Zdeňka Pazderníková 125 cm

       2. Markéta Žáková 120 cm

       3. Karolína Zemánková 115 cm 

     • Podporujeme projekty, které mají smysl
      • Podporujeme projekty, které mají smysl

       20. 12. 2018

       Začátkem prosince se naše škola zapojila do "Batůžkového projektu" Marys meals. Hlavním cílem tohoto projektu bylo nashromáždit co nejvíce plně vybavených batůžků a především naučit naše děti tomu, že to co nám se zdá jako samozřejmost, je pro děti v rozvojových zemích vzácné, jako je batůžek se školními pomůckami.

       Hlavní myšlenka projektu - děti pomáhají dětem - se tedy naplnila a my jsem v naší kanceláři postupně uschovali 35 batůžků, které nasbírali naši žáci, s pomocí rodičů,  pro své kamarády v tisíce kilometrů vzdálených školách.

       Tímto bychom Vám chtěli poděkovat za spolupráci a doufáme, že se nejedná o poslední podobně motivovaný projekt.

     • Předvánoční zpívání Písničky
      • Předvánoční zpívání Písničky

       20. 12. 2018

       I letošní rok byl adventní čas plný mnoha vystoupení, které náš sboreček Písnička absolvoval.

       Prvně jsme se rozjeli ve čtvrtek 29.11.2018 do Loučné nad Desnou na festival Loučenská vločka. 

       Hned ráno nás překvapil první silný mráz. Ale poklidná atmosféra zdejšího festivalu nás krásně rozehřála a opět mile uvedla do nadcházejícího vánočního času. Festival, pořádaný v nádherné prostoře Loučenského zámku nazvané Skleník, letos měl i mezinárodní účast. Na našem koncertu si zazpívalo pět sborů. Pro některé děti to byla jejich první zkušenost se zpěvem na pódiu. Naše zpívání se ostatním líbilo podobně jako se líbilo zpívání ostatních dětí, které jsme měli možnost slyšet, nám. Zazpívali jsme si Písně o zimě i tradiční koledu Aj, dnes v Betlémě. A za doprovodu houslí, violoncella a flétny v podání našich dětí i sólistů píseň Poslouchej, Ježíš přišel k nám. Společně se sborem Slavík, s nímž velmi rádi spolupracujeme, jsme zakončili koncert písní Rozdávejme lásku svou. Po doznění posledních tónů festivalové znělky se děti nadšeně odebraly do pěkné místní školy, kam jsme byli pozváni na oběd. Cestou domů už se děti těšily na další mnohá vystoupení, která nás čekají.

       Písničku jste měli možnost slyšet zpívat samozřejmě i v Zábřeze. Nejprve v pátek 7.12. před naší školou na Vánoční Božence a dále také ve čtvrtek 13.12. 2018 na tradiční charitativní akci Adventní zpívání. 

       Tato akce se pořádá každý rok ve prospěch Nadace pro transplantaci kostní dřeně a jsme rádi, že můžeme být součástí. Opět se v kulturním domě sešlo plno posluchačů, rodičů i zpěváčků z blízkých mateřských i základních škol, kterých letos bylo rekordně, dokonce ze sedmi sborů. Posluchači si tak mohli odnést krásný zážitek a navíc si koupit něco z vánočních ručně vyrobených výrobků, jejichž výtěžek spolu s dobrovolným vstupným putují právě na Nadaci pro transplantaci kostní dřeně. 

       Naše předvánoční zpívání jsme zakončili v mateřské školce Zahradní, v úterý 18.12. V této školce mnoho dětí z našeho sboru „ochutnalo“ sborové zpívání poprvé a děti se sem moc rády vracejí. Společně se sborečkem ze zdejší školky - Zvoneček si děti připravily krátký program pro ostatní malé posluchače. 

       Přejeme všem posluchačům a příznivcům sborového zpívání požehnané svátky.

     • Vánoční Boženka
      • Vánoční Boženka

       10. 12. 2018

       Nevlídné počasí, ale velmi vlídná atmosféra ovládla vánoční akci před naší školou, kde se vytvořilo útulné náměstíčko se stánky a pódiem. K prodeji byly výrobky dětí, učitelek a vychovatelek, občerstvení k okamžité konzumaci nebo třeba cukroví až k vánočnímu stromečku. Na pódiu se střídaly děti všech ročníků a nutno dodat, že vystoupení měla svoji kvalitu. Mnozí doprovodili písničku o kostým, případně malou dramatizaci a v mnoha případech si děti písničku oživily vlastním hudebním doprovodem. Další ročník Vánoční Boženky se vydařil, účastníci vypadali spokojeně a celá Boženka je zabalena do Vánoční nálady.

     • Pozvánka
      • Pozvánka

       5. 12. 2018

       My všichni žáci  5. B z Boženky Vás zveme na výjimečný jarmark "U VÁNOČNÍ HVĚZDY“ v rámci projektu ABECEDA PENĚZ.

       Chystáme pro Vás k zakoupení drobné dárky a vánoční dekorace, ale hlavně vánoční cukroví, kávu, čaj a spoustu dalších dobrot. Nebude chybět ani hudba.


       Náš úžasný jarmark proběhne ve čtvrtek 13.12.2018 od 14.00 do 17.00 hodin před pobočkou České spořitelny Zábřeh!


       Tuto možnost jsme dostali od České spořitelny díky půjčce 3000 Kč na nákup materiálu. Začali jsme vyrábět např. přívěsky, látková srdíčka, domácí mýdla, marmelády, sušené ovoce, čaje, přání k Vánocům atd.

       S pomocí rodičů chystáme dobroty jako muffiny, rumové koláčky, jednohubky, slané pečivo, perníčky, dokonce celé perníkové chaloupky.

       Po celou dobu příprav pilně trénuje naše třídní kapela, která vystoupí od 14.30 každou půlhodinu až do 16.30 hod.


       Se zakoupením jakéhokoli dárku přispějete na hipoterapie nemocné Julince Bartošové a část výdělku použijeme na náš rozlučkový výlet.

       Tak ve čtvrtek 13. prosince nezapomeňte přijít s dobrou náladou k pobočce České spořitelny Zábřeh!

       Těší se na vás třída 5.B.

     • Dějepisná olympiáda
      • Dějepisná olympiáda

       5. 12. 2018

       Ve středu 28.11. se uskutečnilo školní kolo dějepisné olympiády. Na prvním místě se s velkým odstupem umístila Klára Indrová ze 7.B. Druhé místo obsadila Bára Diblíková a třetí místo Adam Krňávek, oba z 9.A. Listina s podrobnými výsledky všech účastníků je vyvěšena na síti v červeném pavilonu.

       Nejen vítězům, ale všem účastníkům olympiády patří velká gratulace! 

     • Úspěch až v Praze
      • Úspěch až v Praze

       3. 12. 2018

       Žákyně 8. A Klára Špičková se umístila na 2. místě v soutěži České národní banky o návrh pamětní stokorunové bankovky. Na slavnostní vernisáži výstavy 100 let československé koruny, která se bude konat 31. 1. 2019 na Pražském hradě jí bude předáno ocenění. Bankovka vznikla v hodině Vv pod vedením paní učitelky Alžběty Navrátilové. Gratulujeme! Wink

     • XIV. Božčina Meruna
      • XIV. Božčina Meruna

       27. 11. 2018

       Čtrnáctý ročník věhlasného fotbalového turnaje se odehrál ve čtvrtek 22. listopadu. Přihlášeno bylo devět fotbalových týmů.

       Hrálo se tedy ve dvou skupinách, které určily postupující do vyřazovací části turnaje. Skupina A: 1. Párci, 2. Bansig, 3. Sešívaní a 4. Alfasamci. Skupina B: 1. Trajhárdi, 2. Láďovi hruštičky, 3. Gucci gang, 4. Nepískej to a 5. Tousti z Jupitera.

       Přes čtvrtfinále se do boje o přední příčky dostali Párci, kteří v semifinále porazili Láďovi hruštičky 5:1 a Bansig, který se štěstím postoupil na penalty přes Trajhárdy 1:1 (3:2). Pořadí na medailových pozicích rozhodovaly vždy penalty, v zápase o 3. místo byli šťastnější Trajhárdi.

       Finále bylo velmi dramatické, po základní hrací době skončilo 2:2 a po infarktovém penaltovém rozstřelu odešli šťastnější kluci a holky z Bansigu - Honza Jílek, Matěj Lánik, Adam Hampl, Adam Greschner, Vendula Matějčková (vš. 8.C) a Roman Augustin (7.C). Na slavném poháru se pod XIV. ročníkem  bude vjímat název Bansig.

       Gratulujeme vítězům, děkujeme zúčastněným i rozhodčím.

     • Robotika
      • Robotika

       21. 11. 2018

       V pátek 16. října se dvacet vybraných žáků devátých ročníků zúčastnilo soutěže robotika, kterou na naší škole pořádala VOŠ a SPŠ Šumperk. Účastníci měli za úkol sestavit robota ze stavebnice Lego a následně ho naprogramovat tak, aby urazil stanovenou trať. Soutěž vyhrála dvojice: Matěj Horký, Jakub Matějček a postupují do okresního kola v Šumperku. Porota hodnotila přesnost projetí tratě, čas projetí tratě a dizajn robota. Tato soutěž byla velmi zajímavá a hodně jsme se z ní naučili. Doufáme, že se ještě s roboty někde setkáme :)

     • Vyhodnocení barevného týdne
      • Vyhodnocení barevného týdne

       21. 11. 2018

       V týdnu od 12. 11. do 16. 11. 2018 proběhl v naší škole tradiční Barevný týden zaměřený na charitativní sběr vršků z PET lahví pro Julinku Bartošovou. Do akce se zapojilo 19 tříd naší školy a školní družina.. Sesbíralo se  neuvěřitelných 103 198 vršků, což odpovídá přibližně 260 kilogramům plastu.

       Nejpilnějšími sběrači byli žáci 4. A třídy, kteří přinesli 13 221 vršků. 2. místo patří třídě 5. A s celkovým počtem 10 621 vršků. Třetí místo si vysbírala třída 3.B, jejíž žáci donesli 10 526 vršků. 

       Nejlepšími sběrači ze 2. stupně se stali žáci 6.C třídy, kteří přinesli 4 759 vršků. Dík patří samozřejmě všem dětem, které se charitativního sběru zúčastnily. 

       O Julince se můžete více dozvědět na  těchto internetových stránkách.

       http://julie.websnadno.cz/ARCADA-NeuroMedical-Center.html    

       http://julie.websnadno.cz/FOTO-DANIEL-SCHULZ.html  

       Fotografie, které celý týden dokumentují, také dokazují, že naše škola během tohoto listopadového týdne zářila všemi barvami.

     • Den otevřených dveří
      • Den otevřených dveří

       9. 11. 2018

       Ve čtvrtek (8. 11. 2018) odpoledne se dveře Boženky otevřely pro veřejnost. Po rozsáhlých opravách a rekonstrukcích jsme chtěli veřejnosti ukázat, že se u nás mnoho věcí změnilo, zmodernizovalo, ale že v tom hodláme také pokračovat!

       Návštěvníci si mohli prohlédnout nově zrekonstruovanou učebnu přírodopisu a cvičnou kuchyňku, také Zelený pavilon, kde na ně čekaly nástrahy a ukázky z výuky matematiky dle Hejného metody, kterou se ve škole zabýváme. Také v jiných učebnách a místech školy byl připraven nějaký program pro všechny příchozí - fyzika, chemie, cizí jazyky, hudebna, tělocvična a další. Potěšilo nás, že kromě budoucích žáčků školy se přišli podívat také žáci z dob dávno, dávno minulých a také ti, kteří na Božence končili před nedávnem. Návštěvníků bylo dost, atmosféra pohodová, takže se dá konstatovat, že se akce vydařila. Děkujeme za návštěvu! 

     • Halloweenské přespání v ŠD
      • Halloweenské přespání v ŠD

       9. 11. 2018

       Největším kouzlem pro děti je, když mohou zažít něco neobvyklého a nezvyklého. A tím je i například spaní v družince, kterou znají  ráno a odpoledne. Jak jen vypadá škola v noci? Jestlipak v ní přebývá nějaké strašidlo? To mohly zjistit při spaní z 1. na 2. 11.2018.

       První listopadový den v podvečer, se totiž děti naší školní družiny 2. a 3. oddělení proměnily v duchy, čarodějnice, kostlivce , upíry a jiná strašidla, která přišla oslavit svůj oblíbený svátek Halloween.

       Někdo může namítnout, že v Čechách tento svátek neslavíme. Ale už od 2. třídy se učíme anglicky a měli bychom vědět, jaké tradice se dodržují v anglicky mluvících zemích.

       Nejprve jsme tancovali kolem plotny ve školní kuchyňce, kde jsme pekli dýňové dobroty, připravili si večeři v podobě halloweenských sendvičů. Děti také vyráběly lucerničky, prošly si noční školou stezku odvahy, plnily spoustu úkolů a získávaly  pavouky za celovečerní soutěže. Následovala diskotéka plná strašidelných písniček a překvapení. Kolem desáté večerní následovala hygiena a už všude jen byly vidět karimatky, spacáky, deky, polštářky a samozřejmě plno plyšáků a spokojených dětí. A co následovalo ještě? Ve školním rozhlase najednou začal znít nějaký tajemný hlas, který začal číst pohádku, která byla určena všem těm duchům a strašidlům, která ten večer pobývala na našem hradě Boženka. Že by školní strašidlo? To je pořád tajemství.  Ráno jsme posnídali naše buchty a rozprchli se do tříd.

       Byl to bezva večer, budeme na něj s úsměvem vzpomínat. Poděkování patří také rodičům, kteří nám upekli strašidelné dobroty a také vám, malým strašidlům, že jste byla fajn.

     • Přírodovědný klokan
      • Přírodovědný klokan

       9. 11. 2018

       Vědomostní soutěže se v tomto školním roce teprve rozbíhají, ale přírodovědný "Klokan" už přiskákal.

       Nejlepších výsledků dosáhli žáci Jan Roučka 8.A 52b., Barbora Diblíková 9.A 50b., Alena Bartoňová 9.A 49b.

     • XIV. Božčin diktát
      • XIV. Božčin diktát

       9. 11. 2018

       Ve středu proběhl 14. ročník Božčina diktátu, kterého se zúčastnilo 11 týmů žáků II. stupně. Tématem diktátu bylo slavnostní otevření rekostruovaného Národního muzea v Praze.

       Výsledky najdete v přehledu níže. 

       Je třeba vyzvednout výkon Terezy Frankové, která diktát napsala bez jediné chyby.

       1    IX.C    4 chyby

       2    IX.A    9

       3    IX.B    15

       4    VII.A   18

       5    VII.C   21

       6    VIII.C  22

       7    VIII.A  29

       8    VII.B   36

       9    VI.A    38

       10  VI.C    42

       11  VI.B    78

       Děkuji všem za účast.

       Text diktátu zde.

     • Barevný týden 12.-16.11.2018
      • Barevný týden 12.-16.11.2018

       9. 11. 2018

       V letošním školním roce opět proběhne "Barevný týden" již na podzim. Tradičně  se ponese v charitativním duchu. Budeme se snažit sebrat co nejvíce víček od PET lahví pro Julinku Bartošovou.

       V pondělí budeme sbírat modrá a fialová víčka, v úterý zelená, ve středu žlutá, zlatá, krémová, ve čtvrtek červená a růžová a v pátek bílá. Prosíme, aby každá barva byla oddělena v sáčku zvlášť a aby byla víčka spočítána. Pokud budete mít víčka jiných barev, doneste, prosím, všechno, co seberete.

       Víčka bude vybírat p. uč. Hoplíčková každý den, vždy po 1. hodině před 1. (zeleným) pavilonem. 

       Nezapomeňte se každý den obléct do příslušných barev, abychom si rozzářili jinak všední  listopadové dny!

     • Toulky zábřežskou historií 2018
      • Toulky zábřežskou historií 2018

       9. 11. 2018

       23. října se sešli v zábřežském muzeu mladí dějepisní nadšenci z místních i okolních škol k již 7. ročníku soutěže “Toulky zábřežskou historií“. Autor soutěže Jaroslav Vít ze Základní školy Boženy Němcové připravil pro osmáky náročné historické klání, kterým se letos jako červená niť táhlo téma Velké války a vzniku republiky.

        Takže hned na úvod na soutěžící týmy čekal fiktivní rozhovor TGM se starostou města Malým v roce 1928 s návazným postřehovým testem, později pak úkoly o osobnostech, zbraních či mluvě vojáků Velké války. Vznik republiky zachytil videoklip, následovaly také "hledačky" v expozici muzea. Úkoly byly plněny jak formou testů přímo v muzeu, tak se soutěžící již tradičně vypravili i do terénu. Letos se městská hra soustředila na detaily budov v okolí Masarykova náměstí. Cestou k úspěchu tak nebyly toliko znalosti z učebnic, ale především postřeh, dobrá paměť a týmová spolupráce. Soutěž byla napínavá až do úplného konce, vždyť o konečném pořadí nakonec rozhodovala netradiční disciplína – střelba z kuše. Na 2. místo se „prostřílel“ tým ze ZŠ Školská, který tak předskočil tým "B" z NG. A byť se ani jednou netrefili, o pouhopouhý bod uhájil celkové vítězství tým "A" ze zábřežského gymnázia. Blahopřejeme. Naše týmy osmáků bohužel letos postrádaly soutěžního ducha a skončily hluboko v poli poražených. Ale což, nemůže být každý den posvícení, vždyť poslední dva ročníky jsme vyhráli....

       Při závěrečném vyhodnocení soutěže pomohli vedoucí odboru školství Blanka Sedlačíková a pan ředitel Pavel Nimrichtr, společně pak ocenili nejúspěšnější družstva v soutěži a předali jim ceny a diplomy. Poděkování od soutěžících a jejich doprovázejících učitelů pak byla největší odměna za náročnou práci na přípravě soutěže pro celý organizační tým.

     • Jablíčkový den v 1.A
      • Jablíčkový den v 1.A

       9. 11. 2018

       Z jednoho obyčejného vyučovacího dne (23. 10. 2018) si žáčci z 1.A udělali Jablíčkový. 

       Děti nejprve zapřemýšlely, jaké dobroty z jablíček znají a co všechno umějí maminky a babičky z jablek navařit a napéct. Ani děti se však nenechaly zahanbit. Za pomoci paní učitelky, paní asistentky a paní vychovatelky si v nové školní cvičné kuchyňce upekly jablíčka v županu. Všichni si na té dobrotě moc pochutnali. Při čekání u trouby si děti poslechly pohádku O posledním jablíčku a zazpívaly písničky o jablíčkách. Ve třídě prvňáčci řešili několik matematických úloh s papírovými jablíčky, četli slabiky na jablečném stromě a na závěr vyučovacího dne si vyrobili jablečného skřítka. 

       O tom, jak se dětem práce dařila se můžete přesvědčit ve fotogalerii.

        

     • Podzimní sběrová soutěž
      • Podzimní sběrová soutěž

       24. 10. 2018

       Rekord sice odolal, my to ale dáme, na jaro se nachystáme!

       S takovou výzvou můžeme zhodnotit naši podzimní soutěž tříd o "Putovní pohár Boženky" ve sběru starého papíru, neboť i v naší soutěži platí sportovní heslo "Ne vždy se podaří zvítězit, důležité je – na příště se ještě více připravit"!

        A tak dnešních necelých 24 tun budeme považovat za přípravu pro jarní útok na rekordní výzvu necelých 37 tun  z jara 2016. Musíme začít soutěžit od prvního dne až do posledního, a všechny třídy. To se nám tentokrát nepodařilo, první den mělo 10 tříd v tabulce nulu. Pravá soutěžní rivalita mezi třídami započala až 4.soutěžní den a to s velkou pochvalou zvláště pro třídy 2.stupně, které byly po prve aktivnější, než třídy 1.stupně. To také dokazuje i celkový výsledek, když třídy 2.st. nasbíraly 12.285 kg a třídy 1.st. 11.616 kg. Celková hodnota podzimního sběru všech tříd = 23.851 kg.

       Mezi všemi třídami si suverénně vedla třída 6.C, která se po celou soutěž držela na špici pořadí.

       V soutěži k výročí ČR - „"denně nejméně 100 kg denně" se umístily jen dvě třídy: 4.A a 4.C, které proto získají finanční bonus k odměně v celkové soutěži, v níž obsadily 2. a 3. místo! Pochválit také musíme prvních 12 tříd, z nichž každá nasbírala více jak 1 tunu a získává také finanční odměnu. Věříme, že zbývajících 12 tříd na 13.-24.místě se v jarní soutěži zaktivizuje ještě k lepšímu výkonu a pomůže tak ke společné snaze -  překonat školní rekord a tím nejen získat finanční posilu pro nákup školních zájmových potřeb, ale i k potřebné druhotné výrobě nových výrobků ze starého papíru. Poděkování za už tradiční pomoc v naší soutěži si zaslouží vedle žáků sběračů i jejich rodiče a prarodiče, kteří svými auty dovážejí sběrový papír, který pak žákovská sběrová četa pod vedením p. uč. Solovského vykládá, váží, třídí a ukládá do kontejnerů. Stejně tak budeme všichni připraveni na jarní, už 19.soutěž, k níž už dnes začněte všichni shromažďovat papír pro zdárný výsledek vaší třídy i školy.

       Pořadí tříd v letošní podzimní soutěži:

       1. 6.C       2640 kg                    13. 6.A    853 kg

       2. 4.A       2415                         14. 2.B    832

       3. 4.C       1431                         15. 7.A    774

       4. 3.A        1355                         16. 8.B    767

       5. 5.B        1283                         17. 2.A    639

       6. 8.A        1258                         18. 9.C    634

       7. 9.A        1246                         19. 5.C    508

       8. 5.A        1198                         20. 1.B    400

       9. 6.B        1170                         21. 7.C    391

       10. 9.B       1081                        22. 3.C    358

       11. 7.B       1069                        23. 8.C    352

       12. 3.B       1015                        24. 1.A    182

     • Drakiáda se ŠD
      • Drakiáda se ŠD

       24. 10. 2018

       Už od pondělního rána 15. října jsme napjatě čekali, jaké bude počasí. Proč? 

       Protože jsme se chystali na odpolední  drakiádu. Počasí nakonec nezklamalo – bylo slunečno a mírně větrno. Draci létali i padali, ve vzduchu dělali pěkné efekty i orali pole. S draky jsme běhali i tančili. Ostatně jako na každé jiné drakiádě. Někomu se dráčci vznášeli lépe, jiným hůře, ale zkrátka nepřišel nikdo. Za snahu byly oceněny všechny děti. Děkujeme též rodičům, kteří vytrvale pomáhali držet dětem ty největší a nejdéle létající draky.

     • Jablíčkový týden
      • Jablíčkový týden

       24. 10. 2018

       Druhý říjnový týden proběhl ve 2. a 3. oddělení naší školní družiny jablíčkový týden.

       Během tohoto týdne jsme kromě získávání informací o našem nejběžnějším ovoci - (chuť , barva, velikost) jablíčka kreslili, tiskali, lepili i o nich zpívali.

       Určitě nejzábavnější a nejzajímavější bylo krájení jablíček na sušení, pečení štrůdlu, smažení jablíčkových lívanců a jablíček v těstíčku. Všechno, co jsme si ukuchtili, jsme si také snědli.

       Každý den v rámci relaxace po obědě, jsme si přečetli pohádku o jablíčkách, jabloních nebo ježcích. Na konci bylo vždy poučení, které se týkalo charakteru – to rozpoutalo vždy „vášnivý“ rozhovor.

       Děti zaujala soutěž s názvem "Mlsný jazýček družiny". Odvážlivci se zavázanýma očima poznávali chuť jablka, mrkve, hrušky švestky a papriky. Většina dětí ovoce po chuti poznala, největším oříškem však bylo poznání švestky a hrušky.

       S velkým zaujetím se zapojili do několika soutěží: Tanec ve dvojici s jablkem na čele, Překážková dráha s jablkem na hlavě či rovnováha, Silová soutěž s jablkem mezi koleny.

       Celý týden jsme si užili, bylo to moc fajn, proto pro nás odměnou byl páteční odpočinek u animovaných příběhů "Červík Pepík" či  ranní pohádka "Jablíčko se dokoulelo".

     • Úspěch přespolního běhu
      • Úspěch přespolního běhu

       24. 10. 2018

       Ve čtvrtek 2.10. jsme se zúčastnily v Jeseníku  krajského finále v přespolním běhu. Už probojovat se sem byl velký úspěch. Děvčata se ale nezalekla a skvěle zazávodila. Ve složení: Nelča Přibylová, Zdeňka Pazderníková, Venda Matějčková, Eliška Pobucká, Amálka Žouželková a Adéla Hlavatá vyhrály a domů jsme jely s titulem vítěz Olomouckého kraje v přespolním běhu. Děvčatům moc gratuluji a přeji plno jiných podobných úspěchů.

     • Všestary
      • Všestary

       15. 10. 2018

       V pondělí 8. 10. 2018 jsme vyrazili na návštěvu Archeoparku pravěku ve Všestarech u Hradce Králové. I letos jsme, po dobrých zkušenostech z loňska, zvolili přesun vlakem. Všechno krásně navazovalo, takže jsme už krátce po osmé vystupovali na nádraží ve Všestarech. 

       Slibované sluníčko sice zůstalo schované za mraky, ale to nevadilo, protože zájemci z řad šesťáků mířili především za praktickým poznáváním pravěkých dějin naší země. V replice pravěké neolitické vesnice si žáci mohou vyzkoušet dávné techniky výroby broušených nástrojů, zkusit si kopat pravěkou motyčkou či drtit obilí na zrnotěrce, no prostě na vlastní kůži zjistit, že život v pravěku nebyl žádný med… 

       V budově centra jsme zhlédli film o postupném budování vesnice a technikách, které byly zapotřebí při jejím vzniku. Poté jsme prošli tři patra expozic, kde nás pan akční průvodce seznámil s množstvím informací o životě v pravěku a kde jsme si také mohli prohlédnout obrovské množství kopií předmětů, které pravěcí lidé používali. Většinu z nás zaujal především obrovský interaktivní model pravěké krajiny, který zaujímá téměř celé jedno patro. Po prohlídce expozic jsme se přesunuli do venkovních prostor. Vesnice je téměř celá nově postavená, postupně jsme tak prošli třeba neolitickým domem či prozkoumali rondel. Na vesnici je obdivuhodné její vznik, kdy se ke stavbě používají jen pravěké nástroje. Vrcholem pro nás všechny byla možnost vyzkoušet si ony pravěké techniky, takže jsme usilovně brousili břidlici, drtili obilí na zrnotěrce, kopali pravěkými motykami či „bobrovali“ kamennou či bronzovou sekerkou. Závěr patřil hodu pravěkým oštěpem, čehož se zúčastnili všichni účastníci akce. 

       Po skončení prohlídky pak přišla na řadu obvyklé nákupy suvenýrů a rychlý přesun na nádraží. Hodinové čekání na přípoj v Pardubicích jsme využili k návštěvě jednoho nejmenovaného rychlého občerstvení, čímž byly splněny všechny cíle letošní exkurze...:-) 

       Tak díky za účast a někdy znovu na nějaké dějepisné akci!

       Jaroslav Vít, preceptor historie a vedoucí akce

     • Teplice nad Bečvou
      • Teplice nad Bečvou

       15. 10. 2018

       Ve středu 3. října jsme se vydali na zeměpisně – přírodovědnou exkurzi do Teplic na Bečvou. Nacházejí se zde známé lázně, ve kterých se léčí nemoci oběhového a nervového systému.

        V lázních jsme dostali za úkol vyhledat místní léčivé prameny, zjistit jejich názvy a pH vody. Poté nás čekala návštěva Zbrašovských aragonitových jeskyní. Tyto jeskyně se nacházejí přímo v areálu lázní a jsou to nejteplejší jeskyně v České republice! Zajímavostí je také fakt, že díky aragonitu v těchto jeskyních nenajdeme téměř žádné krápníky. Další NEJ se ukrývá na protějším břehu Bečvy. Hranická propast je nejhlubší zatopenou propastí světa! Její zatopené útroby jsme si mohli prohlédnout pouze v 3D videu v informačním centru. Nejnižší potvrzená hloubka propasti činí 404 metrů, jejího dna však stále nebylo dosaženo. Po naučné stezce jsme přes zbytky hradu Svrčov došli do Hranic, odkud jsme dojeli zpátky do Zábřeha.

     • GO Domašov - seznamovací akce tříd 6.B a 6.C
      • GO Domašov - seznamovací akce tříd 6.B a 6.C

       15. 10. 2018

       Ve dnech 24. – 26. 9. 2018 se uskutečnila tzv. Go akce tříd 6.B a 6.C v Domašově nad Bystřicí.

       Do Domašova jsme vyrazili ze zábřežského nádraží v pondělí ráno. Po přestupu v Olomouci jsme nasedli do motoráčku, který nás vyvezl do hvozdů Nízkého Jeseníku. Pěšky s batohy na zádech jsme se vypravili ke skautskému centru, kde jsme byli ubytováni. Kvalita ubytování děti příjemně překvapila – zvlášť, když zjistily, že většina pokojů má i mezonet a že se tudíž mohou vyspat "na patře"  

       Po ubytování a vybalení jsme se seznámili s pravidly pobytu ve středisku a pak už následovaly seznamovací hry. Po obědě jsme vyrazili na místní fotbalové hřiště, kde jsme hráli skupinové hry, během nichž se děti vyřádily, poznaly své spolužáky a také se něco o nich dozvěděli (a my mimo jiné i to, že třetina „našich“ dětí tráví denně přes 3 hodiny na netu!). Večer si pak děti ve skupinkách ještě postavily věž z výtvarných materiálů nebo věž ze špalků – za to velký dík p. učiteli Kolčavovi, který potřebné pomůcky vlastnoručně o víkendu vyrobil!!

       Druhý den jsme se rozdělili na 6.B a 6.C. První třída strávila dopoledne vařením ve skupinách (bezva program, který pro nás připravilo skautské centrum), druhá se nahoře v relaxačním centru věnovala aktivitám připraveným naší školní psycholožkou Markétou Pavelkovou. Zatímco si 6.B vařila svůj oběd, 6.C si povídala nebo přecházela improvizované hranice. Odpoledne došlo k prohození obou tříd a 6.C si vařila večeři a 6.B mj. hledala způsob jak se každý dotknout míčku dohromady za 4 sekundy. Byli jsme úplně nadšení, jak si děti s vařením poradily, jak parádně pracovaly ve skupinách a dokázaly si samy rozdělit práci při přípravě bramboráků, bramboračky, francouzských brambor, bramborových povidlových taštiček a zapečených brambor se sýrem a slaninkou. Děti byly na své kuchařské umění patřičně hrdé a krásně nazdobené talíře našich kuchaříků vypadaly fakt lákavě 

       Večer jsme si pak všichni zazpívali chvilku u ohně a dobrovolníci si mohli svou statečnost otestovat na stezce odvahy.

       Poslední den jsme se vydali na kratší šestikilometrový výlet na Malý Rabštýn – skálu nad řekou Bystřičkou. Byl krásný slunný den a na zimu jsme byli připraveni – ostatně předpověď počasí před akcí hovořila za vše. Užili jsme si krásných výhledů a před odjezdem stihli ještě pár her a závěrečné hodnocení, které odhalilo, které aktivity měly největší úspěch: vaření, přechod hranic a hra "průjem a zácpa". A velmi kladně hodnotily děti i ubytování – za to musíme vyjádřit velký dík paní vedoucí Skautského centra v Domašově nad Bystřicí. 

       Byly to zkrátka skvělé, velmi intenzivní 3 dny a za to, že všechno tak parádně šlapalo, musíme poděkovat i naší pedagogické podpoře – Alžbětě Reliové a Dominiku Kolčavovi, našim učitelům češtiny a matematiky, a také psycholožce Markétě Pavelkové.  Věříme, že i pro děti to byly 3 nezapomenutelné dny plné zážitků, a že si to zase někdy všichni zopakujeme.


       Alžběta Navrátilová, tř. uč. 6.B a Jolanta Kamiňska, tř. uč. 6.C

     • Podzimní sběrová soutěž startuje
      • Podzimní sběrová soutěž startuje

       27. 9. 2018

       Ke 100. narozeninám naší republice – přineseme sběrového papíru co nejvíce!

       I my, žáci naší školy můžeme přispět k tomuto významnému výročí také tím, že dodáme do našich sběren a zpracovatelských závodů co nejvíce starého papíru k druhotné výrobě užitkových výrobků a tím přispějeme k menší těžbě lesních stromů a k ochraně přírody.

       Naše podzimní sběrová soutěž o "Putovní pohár Boženky" již po 18. vás, kolektivy žáků všech tříd, znovu a nadšeně očekává jako "Babiččiny včeličky" s tou největší snůškou starého papíru, za kterou budete, jako každým rokem, odměněni: že vítězná třída obdrží 2.000,- Kč, druhá v pořadí 1.500,- Kč a třetí 1.000,- Kč a všechny další třídy, které nasbírají více jak 1 tunu, obdrží 500,- Kč na přilepšenou, třeba ke školnímu výletu, to už víte. Však v jarní soutěži bylo takových tříd 15! Paráda! Avšak k nynějšímu 100. výročí ČR vyhlašujeme ještě navíc tuto aktivizační soutěž pro třídní kolektivy: Každý den po dobu šestidenní soutěže přinést nejméně 100 kg papíru! To znamená, že váš kolektivní výkon bude podmíněn aktivitou v každém sběrovém dni, i když v celé soutěži nasbíráte několik tun, jako např. v jarní soutěži tyto nejlepší třídy: 5.B - 4.672kg, 5.A - 2.236kg, 3.A - 1.859kg. Které třídě se podaří překonat tyto hodnoty? Radost z vašeho výkonu budeme prožívat všichni s vámi, rodiče i učitelé, protože věříme, že i letos budeme v této soutěži opět tou nejlepší školou v regionu! Úctyhodný školní rekord z jara 2016: 35.707 kg už dva roky odolává. Pokusíme se mu přiblížit, nebo ho překonáme? 

       Očekávaný útok na rekord školy započneme v pátek 5. října ráno v 6,30 hod.  a ukončíme ho opět v pátek 12. října v 16 hod Papír, svázaný do balíčků bude vybírán denně v čase 6,30 – 8,00 hod. a pak v pondělí, středu a poslední pátek – odpoledne od 14 – 15,30 hod.

       MÍSTO VÝBĚRU: bude, tak jako na jaře, na silnici před správním pavilonem pod okny kanceláří školy. Auta, vozíky a další povozy se sběrem budou k příjezdu i odjezdu využívat kruhového objezdu. Proto žáci přicházející do školy (i z Valové) budou z bezpečnostních důvodů chodit ve dnech sběru do školy po chodníku od kostela sv.Barbory přes park a pak po chodníku přímo ke vchodu do ZŠ. Rodiče, vezoucí děti do školy je vysadí v ul. Zahradní.

       Už teď se těšíme na kolony vašich vozíků, aut rodičů a hlavně na vaši každodenní sběrovou aktivitu, jejíž výsledky vám budeme oznamovat na nástěnce u vchodu do školy a školním rozhlasem "Radia Boženka".

     • GO Heroltice – seznamovací akce třídy 6.A a 4.A
      • GO Heroltice – seznamovací akce třídy 6.A a 4.A

       21. 9. 2018

       Na "Božence" už se stalo zvykem, že nově vzniklé třídy šesťáků vyrážejí na seznamovací pobyt nazývaný GOučko. Nejinak tomu bylo od 10. do 12. září, kdy se do Heroltic vydala třída 6.A. Letos byl odjezd okořeněn pozdním nástupem do školy z důvodu rekonstrukce, takže jsme museli ještě v přípravném týdnu udělat speciální třídní schůzky a pak jsme přímo ze slavnostního zahájení odjížděli do Heroltic. Ale v pohodě, všechno jsme zvládli!

       Ve třech dnech plných aktivit pak mládežníci poznávali nejen nové spolužáky či svého třídního učitele Jaroslava Víta, ale také sami sebe a své možnosti. Využili jsme také krásného zářijového počasí a koupali se ve venkovním bazénu. V úterý jsme vyrazili prozkoumat prameny Moravské Sázavy na úbočí Bukové hory, nakonec ale byly nejhezčí výhledy do okolní krajiny (a pro některé nejhorší výstup sjezdovkou na Bukovku...). Aktivity v areálu nejlépe přiblíží fotogalerie, největší úspěch ale asi měla večerní hra zvaná Maják, tam jsme se fakt vyblbli (a já se nejrychleji naučil jména svých nových žáků...).

       Joo, byli jste fakt dobří a šikovní! K tomu nádherné počasí, krásný areál a skvělá strava, to se opravdu povedlo. Děkuji tímto i svému týmu – Fréharovic Káje, která kvůli nám přiletěla až z Kanady a dvěma deváťačkám – Páje a Klářence, které se slzou v oku obětovaly první tři dny ve škole a blbly s námi... Holky, díky!

       Moc bych si přál, aby nám GOučko pomohlo i ve škole, my byli bezva parta a třída, ale to ukážou až následující týdny a měsíce. Věřím, že to bude fungovat. Díky za akci a někdy příště zase! 

     • Zahájení školního roku 2018/2019
      • Zahájení školního roku 2018/2019

       13. 9. 2018

       Tak jsme se konečně dočkali. V pondělí 10. září byl i u nás na Božence zahájen školní rok 2018/2019.

       Zahájení proběhlo na školním hřišti, kam se vešlo všech 620 žáků školy, všichni zaměstnanci, spousta rodičů a hostů v čele s panem starostou Františkem Johnem.

       Ten promluvil o investicích města směrem k Božence a poté převzal slovo pan ředitel, který přivítal všechny, představil nové členy ped. sboru a jmenovitě vítal nejmladší žáky, prvňáky. Školní rok tedy začal s malým zpožděním, které se budeme muset snažit všichni dohnat. Některé práce na Božence ještě probíhají, proto je nutné dbát zvýšené opatrnosti a ohleduplnosti, která by snad měla být na naší Božence samozřejmostí i v běžném provozu. Budeme na tom všichni pracovat.

       Přeju všem úspěšný školní rok, prožitý ve zdraví, klidu a v sounáležitosti s tím, co pro nás Boženka vymyslí! 

       Mgr. Pavel Nimrichtr

     • Systém EDUPAGE
      • Systém EDUPAGE

       12. 9. 2018

       Na Božence jsme se rozhodli pro užívání nového elektronického informačního školního systému, který se jmenuje EduPage a nahradí systém ŠkolaOnline. Pro všechny rodiče chystáme přihlašovací údaje, které rodiče dostanou na svůj e-mail (jakmile nám jej sdělí prostřednictvím dotazníků, které jim děti již předávají).

       Systém EduPage nabízí větší množství funkcí zejména pro nás, budeme se je postupně snažit zpřístupňovat i pro rodiče žáků. Do systému EduPage a tedy na svoji docházku, hodnocení, změny v rozvrhu a další mohou získat přístup i žáci. Stačí, když tento zájem sdělí svým třídním učitelům a předají jim svůj platný e-mail (je to tedy vhodné pro starší žáky).

       Systém ŠkolaOnline je zatím funkční, je možné přes něj nadále komunikovat s učiteli, ale např. rozvrh dětí už tam vidět není. Prosíme rodiče, aby nám tedy co nejrychleji sdělili (případně poopravili) svoje e-maily, na které pošleme přihlašovací údaje.

       Přihlášení do systému Edupage bude možné přes stránku: https://bozenka.edupage.org/login/

     • Vánoční Boženka
      • Vánoční Boženka

       11. 12. 2017

       Adventní čas a náladu my na Božence umocňujeme akcí Vánoční Boženka, což je takový malý trh s programem a občerstvením.

       Prostor před školou se promění v malé náměstíčko, kde jsou prodejní stánky, místo na sezení a pódium. Odpoledne se celé prostranství zaplní lidmi, kteří nakupují výrobky s vánoční tématikou vyrobené dětmi ve škole či v družině. K tomu si mohou zakoupit punč, bramborák, palačinku, vánoční cukroví, a zaposlouchat se do programu v podání žáků školy, který je laděn jak jinak než do Vánoc. Moderátorské taktovky se letos chopila Bára Pokorná (9.B) a Martin Skoček (9.A), oba byli výborní a Martin velice vtipný. Jednotlivá vystoupení byla pečlivě připravená, slyšeli jsme mnoho krásných vánočních písní, dokonce i v několika cizích jazycích. Také jsme zhlédli taneček a tradičně nás podpořili přátelé ze sousední MŠ Zahradní.
       Dá se říct, že se akce velmi podařila, atmosféra byla opravdu Vánoční, i když počasí vládlo téměř jarní, ale to v tu chvíli bylo spíš ku prospěchu.

       Děkuji všem za účast na Vánoční Božence, hostům, učinkujícím i pořádajícím! Pavel Nimrichtr

     • Vyhodnocení Barevného týdne
      • Vyhodnocení Barevného týdne

       6. 12. 2017

       V týdnu od 20. 11. do 24. 11. 2017 proběhl v naší škole tradiční Barevný týden zaměřený na charitativní sběr vršků z PET lahví pro Julinku Bartošovou. Do akce se zapojilo 16 tříd naší školy. Sesbíralo  neuvěřitelných 108 348, což je o 3 000 vršků více, než v loňském roce!
       Nejpilnějšími sběrači byli žáci 4. B třídy, kteří přinesli 14 347 vršků. 2. místo patří třídě 4. A s celkovým počtem 13 565 vršků. Třetí místo si vysbírala třída 3. A, jejíž žáci donesli 13 527 vršků. 
       Nejlepšími sběrači ze 2. stupně se stali žáci 6.C třídy, kteří přinesli 5 568 vršků.
       Dík patří samozřejmě všem dětem, které se charitativního sběru zúčastnily. 

       O Julince se můžete více dozvědět na  těchto internetových stránkách.

       http://julie.websnadno.cz/ARCADA-NeuroMedical-Center.html    
       http://julie.websnadno.cz/FOTO-DANIEL-SCHULZ.html  

       Fotografie, které celý týden dokumentují, také dokazují, že naše škola během sychravého listopadového týdne zářila všemi barvami.

     • Písnička v Loučné
      • Písnička v Loučné

       16. 11. 2017

       Ve čtvrtek 23. 11. 2017 se vydal náš sboreček Písnička spolu s kamarády - zpěváčky ze sboru Slavík na svůj první koncert. Ráno, zahalené mlhou, rozjasňovalo přibývající slunce po cestě směrem k horám. V Loučné již nás vítalo krásné slunné počasí. Dověděli jsme se, že "ještě včera bylo všude kolem zasněženo". Přivítal nás dlouholetý organizátor zdejší přehlídky – sbor Loučňáček spolu s dirigentem Petrem Lukášem. Po krátkých akustických zkouškách začal první koncert. Koncerty zdejší přehlídky totiž probíhaly ještě i v následujícím dni. Na tom našem jsme se tradičně setkali s Pampeliškami ze školky Pohádka Zábřeh, a se sborem Pramínek z Velkých Losin. Naše zpívání, pro mnohé z dětí jejich první, se nám celkem podařilo a měli jsme z něj radost. Také z dárečků nám nadělených – plyšového méďánka s vločkou a úžasné obrovské čokolády.  Po obědě ve zdejší škole jsme si zašli na blízké hřiště, kde se děti pěkně vyřádily…a mohlo se jet domů. Ještě se ale musela ochutnat ta obr-čokoláda, po níž se jen zaprášilo. To nám zase jednou bylo se sborem krásně. Děkuji všem zúčastněným dětem a těším se na další zpívání.

     • Webové stránky školy
      • Webové stránky školy

       10. 9. 2017

       Najdete tu množství různých funkcí a zajímavostí. Seznamy žáků, tříd, učitelů, rozvrhy, aktuální suplování a řadu jiných údajů.

       Některé prvky jsou přístupné teprve po přihlášení - vpravo nahoře.

        

     • Mobilní uživatelé
      • Mobilní uživatelé

       10. 9. 2017
       Vážení mobilní uživatelé,

       Váš rozvrh si můžete zkontrolovat i na Vašem mobilním zařízení. Pokud máte iPad, iPhone nebo zařízení s OS Android, můžete si stáhnout nativní aplikaci pro Vaše zařízení.

       Pro více informací klikněte here.