• Petr KONDLER

     • Matematika 5. B

     • Školní rok 2022-2023

      30.8. 2022       Přeji hezký den všem 

      Prázniny se blíží ke svému konci a pevně doufám, že jste si jich užili ve zdraví, pohodě a naladěni se uvidíme v 8,00 hodin 1.9. 2022 před školou.

      Posílám několik informací úvodem.

      Informace se týkající pouze matematiky 5. B, bude-li někdo něco potřebovat, můžete volat, psát a pokud to jen malinko půjde, snad se i někdy sejdeme. Konzultační den je pravidelně ve čtvrtek.                                                                                                      Ke komunikaci budeme využívat náš školní IS EDUPAGE. (zprávy, úkoly atd.).                                                                                    Doneste si všichni do úvodních hodin matematiky pracovní sešit č. 2 ze 4. třídy, + staré sešity. Co budete mít vždy po ruce, jsou rýsovací potřeby, ořezanou tužku, sešit se čtvercovou sítí (M-Hejný), krychličky, krokovací pás atd...                      Pravidelného posezení s matematikou bude probíhat ždy v pondělí od 7,00 hodin ve třídě 5. B.

      V jiný den dle domluvy s Vámi smiley.  

      Hezký den a mějte se krásně PK

      12.9. 2022       Přeji hezký den všem 

      Úvodní hodiny jsou zdárně za námi. Zjištili jsme, že pře prázdniny jsme plno věcí zapomněli, na jejich připomenutí nyní pracujeme. Prosím všechny, aby si oprášili násobilku, doma procvičili písemné a indické násobení, pamětné násobení, dělení. Dohodli jsme se, že písemkové dny budeme mít čtvrtky. Nezapoměňte, že již tento týden píšeme na násobení. 

      Hezký a mějte se krásně PK

      15.9.       Přeji hezký den všem

      Dnes proběhl písemný test na násobení. Nutno dodat, že jsme týden trénovali, ale vidět to nebylo. Pro špatné výsledky byl test anulován a napíšeme si nový v pondělí. Prosím všechny, aby si udělali opravu písemky a vše, co se týče násobení, přes víkend procvičili.  Připomínám, že v pondělí je pravidelná intervence (doučování) z M a budu se těšit.

      Děkuji za pochopení a vstřícnost.

      Pro marody. dokončili jsme Uč. str. 8/17  str. 9/19, 20  str. 10/ 24, 25. Pracovní sešit jsme dokončili str.7.

      Všem přeji hezký den a marodům brzké uzdravení.

      S pozdravem PK

      26.9.       Přeji hezký den všem

      V matematice stále opakujeme 4. r., prošli jsme zlomky pracovní sešit str. 8, 9, 10, 11. Opakovali jsme uč. str. 15,16 čtyřúhelníky, lichoběžníky, obdélník, čtverec, kosočtverec, kosodelník a jejich obsah, obvod. Prosím všechny, aby si udělali opravu písemek v písemkovém sešitu. Ti, co stále neumí násobilku, tak procvičujte.  Připomínám, že v pondělí je pravidelná povinná (vedeme třídní knihu a intervence (doučování) pro V. Čulej, D. Drozdová, E. Jarmarová,N. Moslerová, B. Mrkvová, A. Müllerová, P. Sacha, E. Stašová, E. Švubová,T. Tesařová, A. Novotná z M, ten kdo má nějaký problém, může přijít také, budu se těšit.

      S pozdravem a přáním hezkého svátku 28.9.

      10.10.  Přeji hezký den všem

      Děkuji všem, kdo pravidelně dochází na doučování z matematiky. Kdo má jakýkoli problém, můžeme se domluvit i na jiné dny ráno či odpoledne. Psali jsme písemku na písemné sčítání, odčítání. Dopadla dobře, jen dvěma dětem se nepovedla, mají možnost si vše opravit. Prosím, nezapoměňte si udělat opravu do písemkového sešitu. Nyní nás čeká písemka na dělení jednociferným dělitelem a zlomky, již na ni trénujeme. Jen připomínám, že u některých dětí je stále problém násobilka, nezapoměňte procvičovat.  

      Pro marody:

      Dokončili jsme z geometrie stavby z krychlí plán, pohledy, konstrukce uč. str. 17, pr.seš. str12, vývojový diagram uč. str.18, pr.seš. str. 13/33,  řady čísel pr.seš. str. 13/36, římské číslice uč. str. 19/75,76.

      Krásný týden, s pozdravem

      PK

      3.11. Přeji Hezký den všem

      Začali jsme probírat písemné dělení dvojciferným (dvoumístným) číslem. Pevně věřím, že vše zvládneme. Stále sice narážíme na problémy s násobilkou, pamětné sčítání, odčítání, což nám při dělení dvoumístným číslem komplikuje život. Prosím všechny, aby stále procvičovali to, co jim nejde, pravidelně docházeli na doučování, nebáli se přijít, bude-li nějaký problém. Všechno s dá řešit i mimo vyučování nebo doučování :-).

       

      23.11. 2022 Přeji Hezký den všem

      Dokončili jsme dělení dvojciferným dělitelem a v pátek 25.11. píšeme druhý pokus na písemné dělení, komu se nepodařila písemka má tedy další možnost :-). Nyní pracujeme na mnohoúhelníku, druhy trojúhelníku, vzájemná poloha přímek.

      Pro marody: 

      Dokončili jsme uč. po str. 28, 29, pr.seš.  str. 20, 21 nebudete-li si vědět rady, vynechejte cvičení a doděláme to spolu, až příjdete do školy.

      Krásný týden, brzké uzdravení marodům, s pozdravem

      PK

      30.11. 2022 Přeji Hezký den všem

      Napsali jsme si piseměčku na dělení dvojciferným dělitelem a musím Vás všechny pochválit, zvládli jste to skvěle, objevila se i horší známka než 2, ale tu budete mít možnost si opravit. Nezapoměňte dodělat opravu v písemkovém sešitě + dodělání nedodělaných příkladů v pracovním sešitě. Využijte ranního doučování (každý den) nebo se domluvíme na odpoledne, také kdykoli.

      Pro marody:                                                                                                                                                                                                           Nyní pracujeme na dělitelech a dělitelnosti čísel uč. str. 32, 33, 34. V pracovním sešitě str. 23/24.

      Hezký den všem PK

      13.12.2022 Přeji hezký den všem

      Dokončili jsme dělitelnost, ke které se budeme vracet a nyní nás čeká téma Část, zlomky, desetinné číslo. V pátek proběhne písemka z geometrie vzájemná poloha přímek, čtyřúhelníky, mnohoúhelníky-konvexní, nekonvexní. Na tuto písemku již trénujeme a snad by měla proběhnou zdárně, jen prosím, zařídit rýsovací potřeby (trojúhelník s ryskou, pravítko 30cm, ořezanou tužku č.2 nebo pentelka).

      Mějte krásný den, s pozdravem PK

       

      12.1.2023     Přeji hezký den všem

      Dokončili jsme zlomky, desetinné číslo. V úterý proběhla písemka na toto téma, nedopadla špatně, ale napíšeme si ji ještě jednou, opakování je matkou moudrosti :-). Nyní pracujeme na povrchu, objemu uč. str. 40, 41, 42. Doučování máme pravidelně v pondělí, ale neznamená to, že se nemůžeme setkat i jiný den. Budete-li něco potřebovat, víte kde mě najít.

      Pro marody:

      Dokončili jsme v pr.seš. vše po str.30 a učeb. str. 40, 41. Vypracujete vše, čemu budete rozumět, jakmile dorazíte do školy, vše dáme dopořádku společně.

      Mějte krásný den, s pozdravem PK

      2.2.2023     Přeji hezký den všem

      Dokončili jsme rovnice. Ještě budeme procvičovat a příští týden následuje test rovnice, slovní úlohy o myšleném čísle. Taktéž jsme vyzkoušeli srovnávací test 5. tříd (opakování 4., 5r.). Jakmile si test opravíme, dostanou ho děti domů. Nyní jej společně procházíme a opravujeme. Neznámkovalo se, ale děti získaly informace, jak na tom jsou, kde je bota tlačí, kde musí zabrat. Je nutné, aby děti doma opakovaly násobilku, písemné sčítání, odčítání, násobení dělení. Opět někteří všechno zapomněly. Připomínám doučování v pondělí 7,00, může ale probíhat každý den po domluvě. 

      Na závěr bych chtěl poděkovat Haničce Malinové za krásné 9.-13. místo v Okresním finále  Matematické olympiády (MO). Hani, gratulujeme yesenlightenedsmiley

      Úspěšní řešitelé

      1.–2. Miriam Skrottová 5 ZŠ Zábřeh, Boženy Němcové 6 6 6 18
      Daniel Šrot  5 ZŠ Mohelnice, Vodní 6 6 6 18
      3. Karolína Škrobáková 5 ZŠ Zábřeh, Školská 6 5 6 17
      4. Alexandra Dufková 5 ZŠ Nový Malín 6 5 5 16
      5.–6. Apolena Kolčavová 5 ZŠ Bohutín 4 5 6 15
      Aneta Panáková 5 ZŠ Zábřeh, Boženy Němcové 6 3 6 15
      7.–8. Jakub Hanousek 5 ZŠ Mohelnice, Vodní 6 2 6 14
      Adéla Kárová 5 ZŠ Mohelnice, Vodní 6 2 6 14
      9.–13. Kristýna Bajerová 5 ZŠ Zábřeh, Školská 6 2 5 13
      Filip Dokoupil 5 ZŠ Šumperk, Dr.E.Beneše 6 2 5 13
      Hana Malinova 5 ZŠ Zábřeh, Boženy Němcové 6 2 5 13
      Radek Čecháček 5 ZŠ Zábřeh, Boženy Němcové 6 2 5 13
      Gita Štáblová 5 ZŠ Šumperk, Dr.E.Beneše 6 2 5 13
      14.–16. Bohumil Prejda 5 ZŠ Šumperk, Dr.E.Beneše 5 2 5 12
      Dominika Vodná 5 ZŠ Nový Malín 6 3 3 12
      Alexandr Vodný 5 ZŠ Nový Malín 6 3 3 12
      17. Eliška Bauerová 5 ZŠ Nový Malín 6 0 5 11
      18.–19. Vojtěch Hojgr 5 ZŠ Zábřeh, Boženy Němcové 6 4 0 10
      Matěj Keprt 5 ZŠ Zábřeh, Školská 6 0 4 10
      20.–23. Gabriela Hošková 5 ZŠ Mohelnice, Vodní 6 2 1 9
      Dorota Krčálová 5 ZŠ Zábřeh, Školská 6 2 1 9
      Šimon Kupka 5 ZŠ Dubicko 6 2 1 9
      Ondřej Michalčák 5 ZŠ Zábřeh, Školská 6 2 1 9

      Krásný prodloužený víkend, užijte vysvědčení, volna a snad i sněhu :-)

      PK

      15.2.2023 Přeji hezký den všem

      Dokončili jsme práce s daty a aritmetický průměr uč. str. 48, 49, pr. s. 36, 37, 38. Nyní budeme procvičovat a čeká nás písemka, ale až dorazí všichni do školy. Začali jsme Konstrukce uč. str. 52. Byl rozdán nový prac. sešit č 2. V minulém týdnu proběhla písemka na téma rovnice. Nedopadla dle představ, po dohodě napíšeme novou písemku. Jen upozorňuji, že již nebudu písemky vracek na doplnění či opravení. Doučování máme pravidelně v pondělí v 7,00, ale neznamená to, že se nemůžeme setkat po dohodě i jiný den. Budete-li něco potřebovat, víte, kde mě najít. Docela hodně dětí je nemocných. Jakmile dorazí marodi do školy, probereme vše na doučování nebo individuálním setkání a zjistíme, co potřebují dovysvětlit. Jen chci upozornit na důsledné plnění zadaných úkolů, dokončení prací které nestihly děti v hodině nebo opakování početních operací +,-,/,*. Opakování je matkou moudrosti. Všichni musí mít rýsovací potřeby, ořezanou tužku, pravítka, navštěvovat doučování, nebudu-li se svými výsledky spokojen!!!

      Děkuji za pochopení a vstřícnost.

      Krásný zbytek dne PK

      24.2.2023 Přeji hezký den všem

      Konečně nastaly jarní prázdniny, na které se všichni těšíte. Snad se počasí umoudří a trošku zimního nálady nám ještě nadělí. Užijte si volna, nelenošte, ale odpočiňte si aktivně. Nebude-li venku hezké počasí, zopakujte si to, co Vám nejde nejen v matematice, vemte si krásnou knižku. Na prázdniny Dú nebudete mít, ale dodělejte si to, co jste nestihli ve škole nejen v učebnici, ale i v pracovním sešitě. Po prázdninách najedeme na Biland a ciferník. Taktéž nás čeká prověření aritmětického průměru, rýsovnání kolmic, kružnic, čtverců, obdélníků, trojúhelníků. Na EDU jsem již zapsal známky z rovnic. Došlo ke zlepšení, z čehož mám radost.

      Jakmile dorazí marodi do třídy, spolu se podíváme na to, kam jste došli, co vám nešlo nebo s čím budete chtít pomoci. Všem nemocným přeji brzké uzdravení. 

       Mějte se krásně a ve zdraví zase za týden. 

      S pozdravem PK

      17.3.2023 Přeji hezký den všem

      Dokončili jsme Biland, ciferníkovou aritmetiku a začínáme Vennův diagram. Čeká nás písemná práce na Biland a z geometrie konstrukce trojúhelník, čtverec, obdélník, kosočtverec, kosodelník - trénujeme, ale procvičovat můžeš i doma sám. Přes víkend 18.-19.3. byl zadán dobrovolný úkol str. 60 - písemná práce. S jednou skupinou jsme již něco vypočítali. Nemusíš vypočítat všechna cvičení, ale vyber si ta, co zvládneš, nevzdávej to.

      Marodi, udělejte, co vám půjde, co zvládnete (pr. sešit po stranu 10, učebnice po str. 61).

      Všem přeji brzké uzdravení a moc Vás zdravím.

      S pozdravem PK

      Ahoj všem, posílám informace k matematice nejen pro marody.

      Dokončili jsme triády (uč. str. 66, pr. seš. str. 14,15,16), test na triády dopadl dobře :-), chválím. Dále jsme dělali pravděpodobnost, náhoda (uč. str. 68,69,70, prac. seš. 17, 18, 19.) a nyní rýsujeme úhly, měříme úhly (uč, str. 72, 73, 74, prac. seš. str. 20, 21, 22). Ve čtvrtek bychom měli psát písemku téma úhly, ale před ní nás čeká opáčko na sčítání, odčítání, násobení, dělení. Opět se ukázalo, že to někteří opět zapomněli. Nepodceň to a mrkni na násobilku. 

      Děkuji a přeji hezký den.

      S pozdravem PK

       

       

       Několik rad nejen při karanténě

      • karanténa nejsou prázdniny, najděte si pevné body v každodennosti a stanovte si režim 
      • využijte nucené volno na dodělání restů
      • nezapomínejte na pohyb, spánek, stravu v rámci možností
      • každá krize je příležitost a můžeme si z ní něco odnést
      • hledej způsob, jak být platný druhým
      • rodiče, mluvte o situaci se svými dětmi a uklidněte je sdělením, že jim vážné nebezpečí nehrozí, ale musíme chránit babičky, dědečky a nemocné lidi
      • buďme zodpovědní a respektujme vyhlášení vlády 

      Kdyby jste něco potřebovali, piště, volejte (604101696, 775868929). prevence@bozenka.cz. Budu-li moci, rád Vám pomohu. 

      Námět na procvičování:

      https://mitkamjit.cz/KAZ

      https://www.gramar.in/cs/

      matika.in

      umime.to

      https://www.umimeto.org/

      https://www.onlinecviceni.cz/exc/list_sel_topics.php

      https://www.skolasnadhledem.cz/profil/1-stupen/585-cesky-jazyk-geneticka-metoda?scroll=0

      https://skolakov.eu/

      http://vseved.upol.cz/predmety.php

      https://sites.google.com/site/testyahry/

      http://rysava.websnadno.cz/1rocnik---odkazy/